AMD AMD-K6-III/380AFK: specs and benchmarks
Summary
AMD started AMD-K6-III/380AFK sales 31 May 1999. This is a K6-III architecture notebook processor primarily aimed at home systems. It has 1 core and 1 thread, and is based on 0.25 µm manufacturing technology, with a maximum frequency of 380 MHz and a locked multiplier.
Primary details
| Place in the ranking | not rated | |
| Place by popularity | not in top-100 | |
| Market segment | Laptop | |
| Series | AMD K6-III-P | |
| Designer | AMD | |
| Architecture codename | K6-III (1999−2000) | |
| Release date | 31 May 1999 (26 years ago) |
Detailed specifications
| Physical cores | 1 (Single-Core) | |
| Threads | 1 | |
| Boost clock speed | 0.38 GHz | of 6.2 GHz (Core i9-14900KS) |