GeForce GTX 1660 Ti vs Radeon R9 295X2

#ad 
Kup na Amazon
VS

Łączna ocena wydajności

Porównaliśmy GeForce GTX 1660 Ti i Radeon R9 295X2, obejmując specyfikacje i wszystkie istotne testy porównawcze.

GTX 1660 Ti
2019, $279
6 GB GDDR6, 120 Watt
30.32
+43.8%

1660 Ti przewyższa R9 295X2 o znaczny 44% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.

Główne szczegóły

Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze GeForce GTX 1660 Ti i Radeon R9 295X2, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.

Miejsce w rankingu wydajności204301
Miejsce według popularności33nie w top-100
Ocena efektywności kosztowej31.202.22
Wydajność energetyczna19.463.25
ArchitekturaTuring (2018−2022)GCN 2.0 (2013−2017)
KryptonimTU116Vesuvius
TypDo komputerów stacjonarnychDo komputerów stacjonarnych
Designbrak danychreference
Data wydania22 lutego 2019 (7 lat temu)29 kwietnia 2014 (12 lat temu)
Cena w momencie wydania$279 $1,499

Ocena efektywności kosztowej

Aby uzyskać indeks, porównujemy wydajność kart graficznych i ich koszt, biorąc pod uwagę koszt innych kart graficznych.

GTX 1660 Ti ma 1305% lepszy stosunek ceny do jakości niż R9 295X2.

Wykres rozrzutu wydajności do ceny

Szczegółowe specyfikacje

Parametry ogólne GeForce GTX 1660 Ti i Radeon R9 295X2: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności GeForce GTX 1660 Ti i Radeon R9 295X2, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.

Ilość jednostek cieniujących15362816 ×2
Częstotliwość rdzenia1500 MHzbrak danych
Częstotliwość w trybie Boost1770 MHz1018 MHz
Ilość tranzystorów6,600 million6,200 million
Proces technologiczny12 nm28 nm
Pobór mocy (TDP)120 Watt500 Watt
Szybkość wypełniania teksturami169.9179.2 ×2
Wydajność zmiennoprzecinkowa5.437 TFLOPS5.733 TFLOPS ×2
ROPs4864 ×2
TMUs96176 ×2
L1 Cache1.5 MB704 KB
L2 Cache1536 KB1024 KB

Współczynnik kształtu i kompatybilność

Informacje na temat zgodności GeForce GTX 1660 Ti i Radeon R9 295X2 z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).

Magistralabrak danychPCIe 2.1 x16
InterfejsPCIe 3.0 x16PCIe 3.0 x16
Długość229 mm307 mm
Grubość2-slot2-slot
Dodatkowe złącza zasilania1x 8-pin2 x 8-pin

Pojemność i typ pamięci VRAM

Parametry pamięci zainstalowanej na GeForce GTX 1660 Ti i Radeon R9 295X2: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.

Typ pamięciGDDR6GDDR5
Maksymalna ilość pamięci6 GB8 GB ×2
Szerokość magistrali pamięci192 Bit512 Bit ×2
Częstotliwość pamięci1500 MHz1250 MHz
Przepustowość pamięci288.0 GB/s640 GB/s ×2
Pamięć współdzielona--

Łączność i wyjścia

Lista złącz wideo dostępnych na GeForce GTX 1660 Ti i Radeon R9 295X2. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.

Złącza wideo1x DVI, 1x HDMI, 1x DisplayPort1x DVI, 4x mini-DisplayPort
Eyefinity-+
HDMI++

Obsługiwane technologie

Wymienione są tutaj obsługiwane GeForce GTX 1660 Ti i Radeon R9 295X2 rozwiązania technologiczne oraz interfejsy API. Takie informacje będą potrzebne, jeśli do karty graficznej wymaga się obsługi określonych technologii.

CrossFire-+
FreeSync-+
HD3D-+
LiquidVR-+
TressFX-+
UVD-+
Audio DDMA brak danych+

Zgodność z API i SDK

Interfejsy API obsługiwane przez GeForce GTX 1660 Ti i Radeon R9 295X2, włączając ich poszczególne wersje.

DirectX12 (12_1)DirectX® 12
Model cieniujący6.56.3
OpenGL4.64.6
OpenCL1.22.0
Vulkan1.2.131+
CUDA7.5-

Wydajność syntetycznego benchmarku

Oto wyniki testu GeForce GTX 1660 Ti i Radeon R9 295X2 na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.


Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego

To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.

GTX 1660 Ti 30.32
+43.8%
R9 295X2 21.08

Passmark

Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.

GTX 1660 Ti 12626
+43.2%
Próbki: 13581
R9 295X2 8816
Próbki: 546

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike to benchmark DirectX 11 dla komputerów do gier. Zawiera on dwa oddzielne testy pokazujące walkę pomiędzy humanoidem a ognistym stworzeniem, które wydaje się być zrobione z lawy. Wykorzystując rozdzielczość 1920x1080, Fire Strike pokazuje wystarczająco realistyczną grafikę i jest dość wymagający dla sprzętu.

GTX 1660 Ti 16024
R9 295X2 21197
+32.3%

Wydajność w grach

Wyniki GeForce GTX 1660 Ti i Radeon R9 295X2 w grach, wartości są mierzone w FPS.

Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC

Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:

Full HD104
+48.6%
70−75
−48.6%
1440p59
+47.5%
40−45
−47.5%
4K39
+44.4%
27−30
−44.4%

Koszt jednej klatki, $

1080p2.68
+698%
21.41
−698%
1440p4.73
+692%
37.48
−692%
4K7.15
+676%
55.52
−676%
  • Koszt jednej klatki w GTX 1660 Ti jest o 698% niższy w 1080p.
  • Koszt jednej klatki w GTX 1660 Ti jest o 692% niższy w 1440p.
  • Koszt jednej klatki w GTX 1660 Ti jest o 676% niższy w 4K.

Wydajność FPS w popularnych grach

Full HD
Low

Counter-Strike 2 170−180
+45%
120−130
−45%
Cyberpunk 2077 78
+56%
50−55
−56%
Resident Evil 4 Remake 75−80
+56%
50−55
−56%

Full HD
Medium

Battlefield 5 129
+51.8%
85−90
−51.8%
Counter-Strike 2 170−180
+45%
120−130
−45%
Cyberpunk 2077 71
+57.8%
45−50
−57.8%
Far Cry 5 109
+45.3%
75−80
−45.3%
Fortnite 247
+45.3%
170−180
−45.3%
Forza Horizon 4 131
+45.6%
90−95
−45.6%
Forza Horizon 5 107
+52.9%
70−75
−52.9%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 200
+53.8%
130−140
−53.8%
Valorant 190−200
+49.2%
130−140
−49.2%

Full HD
High

Battlefield 5 112
+49.3%
75−80
−49.3%
Counter-Strike 2 170−180
+45%
120−130
−45%
Counter-Strike: Global Offensive 270−280
+45.3%
190−200
−45.3%
Cyberpunk 2077 57
+62.9%
35−40
−62.9%
Dota 2 181
+50.8%
120−130
−50.8%
Far Cry 5 99
+52.3%
65−70
−52.3%
Fortnite 143
+50.5%
95−100
−50.5%
Forza Horizon 4 122
+52.5%
80−85
−52.5%
Forza Horizon 5 94
+44.6%
65−70
−44.6%
Grand Theft Auto V 119
+48.8%
80−85
−48.8%
Metro Exodus 55
+57.1%
35−40
−57.1%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 150
+50%
100−105
−50%
The Witcher 3: Wild Hunt 116
+45%
80−85
−45%
Valorant 190−200
+49.2%
130−140
−49.2%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 102
+45.7%
70−75
−45.7%
Cyberpunk 2077 46
+53.3%
30−33
−53.3%
Dota 2 168
+52.7%
110−120
−52.7%
Far Cry 5 94
+44.6%
65−70
−44.6%
Forza Horizon 4 97
+49.2%
65−70
−49.2%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 129
+51.8%
85−90
−51.8%
The Witcher 3: Wild Hunt 62
+55%
40−45
−55%
Valorant 118
+47.5%
80−85
−47.5%

Full HD
Epic

Fortnite 117
+46.3%
80−85
−46.3%

1440p
High

Counter-Strike 2 70−75
+57.8%
45−50
−57.8%
Counter-Strike: Global Offensive 210−220
+44%
150−160
−44%
Grand Theft Auto V 62
+55%
40−45
−55%
Metro Exodus 33
+57.1%
21−24
−57.1%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180
+45.8%
120−130
−45.8%
Valorant 230−240
+53.3%
150−160
−53.3%

1440p
Ultra

Battlefield 5 76
+52%
50−55
−52%
Cyberpunk 2077 27
+50%
18−20
−50%
Far Cry 5 67
+48.9%
45−50
−48.9%
Forza Horizon 4 77
+54%
50−55
−54%
The Witcher 3: Wild Hunt 50−55
+51.4%
35−40
−51.4%

1440p
Epic

Fortnite 75
+50%
50−55
−50%

4K
High

Counter-Strike 2 30−35
+57.1%
21−24
−57.1%
Grand Theft Auto V 56
+60%
35−40
−60%
Metro Exodus 21
+50%
14−16
−50%
The Witcher 3: Wild Hunt 43
+59.3%
27−30
−59.3%
Valorant 180−190
+55%
120−130
−55%

4K
Ultra

Battlefield 5 43
+59.3%
27−30
−59.3%
Counter-Strike 2 30−35
+57.1%
21−24
−57.1%
Cyberpunk 2077 11
+57.1%
7−8
−57.1%
Dota 2 94
+44.6%
65−70
−44.6%
Far Cry 5 35
+45.8%
24−27
−45.8%
Forza Horizon 4 51
+45.7%
35−40
−45.7%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 39
+44.4%
27−30
−44.4%

4K
Epic

Fortnite 25
+56.3%
16−18
−56.3%

W ten sposób GTX 1660 Ti i R9 295X2 konkurują w popularnych grach:

  • GTX 1660 Ti jest 49% szybszy w 1080p
  • GTX 1660 Ti jest 48% szybszy w 1440p
  • GTX 1660 Ti jest 44% szybszy w 4K

Podsumowanie zalet i wad


Ocena skuteczności działania 30.32 21.08
Nowość 22 lutego 2019 29 kwietnia 2014
Maksymalna ilość pamięci 6 GB 8 GB
Proces technologiczny 12 nm 28 nm
Pobór mocy (TDP) 120 Wat 500 Wat

GTX 1660 Ti ma 44% wyższy zagregowany wynik wydajności, ma przewagę wiekową wynoszącą 4 lata, ma 133% bardziej zaawansowany proces litografii, i ma 317% niższe zużycie energii.

Z drugiej strony, R9 295X2 ma 33% wyższą maksymalną ilość pamięci VRAM.

Model GeForce GTX 1660 Ti to nasz rekomendowany wybór, ponieważ w testach wydajności pokonuje on Radeon R9 295X2.

Inne porównania

Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.

Oceny społeczności

Tutaj możesz zapoznać się z oceną kart graficznych przez użytkowników, jak również samemu je ocenić.


4.2 9715 głosów

Oceń GeForce GTX 1660 Ti w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.6 105 głosów

Oceń Radeon R9 295X2 w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pytania i komentarze

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat GeForce GTX 1660 Ti lub Radeon R9 295X2, zgodzić się lub nie z naszymi ocenami, albo zgłosić błędy lub nieścisłości na stronie.