Radeon RX 7600M vs RX 9050
Łączna ocena wydajności
Porównaliśmy Radeon RX 7600M z Radeon RX 9050, w tym specyfikacje i dane dotyczące wydajności.
7600M przewyższa RX 9050 o niewielki 7% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.
Główne szczegóły
Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze Radeon RX 7600M i Radeon RX 9050, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.
| Miejsce w rankingu wydajności | 252 | 264 |
| Miejsce według popularności | nie w top-100 | nie w top-100 |
| Wydajność energetyczna | 22.63 | 20.67 |
| Architektura | RDNA 3.0 (2022−2026) | RDNA 4.0 (2025−2026) |
| Kryptonim | Navi 33 | Navi 44 |
| Typ | Do laptopów | Do komputerów stacjonarnych |
| Data wydania | 4 stycznia 2023 (3 lata temu) | 28 lipca 2026 (mniej niż rok temu) |
Szczegółowe specyfikacje
Parametry ogólne Radeon RX 7600M i Radeon RX 9050: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności Radeon RX 7600M i Radeon RX 9050, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.
| Ilość jednostek cieniujących | 1792 | 1024 |
| Częstotliwość rdzenia | 1500 MHz | 1330 MHz |
| Częstotliwość w trybie Boost | 2410 MHz | 2600 MHz |
| Ilość tranzystorów | 13,300 million | 29,700 million |
| Proces technologiczny | 6 nm | 4 nm |
| Pobór mocy (TDP) | 90 Watt | 92 Watt |
| Szybkość wypełniania teksturami | 269.9 | 166.4 |
| Wydajność zmiennoprzecinkowa | 17.27 TFLOPS | brak danych |
| ROPs | 64 | 64 |
| TMUs | 112 | 64 |
| Ray Tracing Cores | 28 | 16 |
| L0 Cache | 448 KB | 256 KB |
| L1 Cache | 512 KB | brak danych |
| L2 Cache | 2 MB | 4 MB |
| L3 Cache | 32 MB | 32 MB |
Współczynnik kształtu i kompatybilność
Informacje na temat zgodności Radeon RX 7600M i Radeon RX 9050 z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).
| Rozmiar laptopa | large | brak danych |
| Interfejs | PCIe 4.0 x16 | PCIe 5.0 x16 |
| Grubość | brak danych | 2-slot |
| Dodatkowe złącza zasilania | brak | 1x 8-pin |
Pojemność i typ pamięci VRAM
Parametry pamięci zainstalowanej na Radeon RX 7600M i Radeon RX 9050: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.
| Typ pamięci | GDDR6 | GDDR6 |
| Maksymalna ilość pamięci | 8 GB | 8 GB |
| Szerokość magistrali pamięci | 128 Bit | 128 Bit |
| Częstotliwość pamięci | 2000 MHz | 2250 MHz |
| Przepustowość pamięci | 256.0 GB/s | 288.0 GB/s |
| Pamięć współdzielona | - | - |
| Resizable BAR | + | + |
Łączność i wyjścia
Lista złącz wideo dostępnych na Radeon RX 7600M i Radeon RX 9050. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.
| Złącza wideo | Portable Device Dependent | 1x HDMI 2.1b, 2x DisplayPort 2.1a |
| HDMI | - | + |
Zgodność z API i SDK
Interfejsy API obsługiwane przez Radeon RX 7600M i Radeon RX 9050, włączając ich poszczególne wersje.
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) | 12 Ultimate (12_2) |
| Model cieniujący | 6.7 | 6.9 |
| OpenGL | 4.6 | 4.6 |
| OpenCL | 2.2 | 2.2 |
| Vulkan | 1.3 | 1.4 |
Wydajność syntetycznego benchmarku
Oto wyniki testu Radeon RX 7600M i Radeon RX 9050 na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.
Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego
To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.
Passmark
Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.
Wydajność w grach
Wyniki Radeon RX 7600M i Radeon RX 9050 w grach, wartości są mierzone w FPS.
Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC
Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:
| Full HD | 84
+12%
| 75−80 |
| 1440p | 43
+7.5%
| 40−45 |
| 4K | 23
+9.5%
| 21−24 |
Wydajność FPS w popularnych grach
Full HD
Low
| Atomic Heart | 75−80
+7.1%
|
70−75 |
| Counter-Strike 2 | 150−160
+7.1%
|
140−150 |
| Cyberpunk 2077 | 55−60
+7.3%
|
55−60 |
Full HD
Medium
| Atomic Heart | 95
+11.8%
|
85−90 |
| Battlefield 5 | 100−110
+8.4%
|
95−100 |
| Counter-Strike 2 | 164
+9.3%
|
150−160 |
| Cyberpunk 2077 | 55−60
+7.3%
|
55−60 |
| Far Cry 5 | 112
+12%
|
100−105 |
| Fortnite | 120−130
+16.4%
|
110−120 |
| Forza Horizon 4 | 100−110
+10.5%
|
95−100 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 100−110
+11.6%
|
95−100 |
| Valorant | 170−180
+10.6%
|
160−170 |
Full HD
High
| Atomic Heart | 58
+16%
|
50−55 |
| Battlefield 5 | 100−110
+8.4%
|
95−100 |
| Counter-Strike 2 | 113
+13%
|
100−105 |
| Counter-Strike: Global Offensive | 260−270
+10.8%
|
240−250 |
| Cyberpunk 2077 | 55−60
+7.3%
|
55−60 |
| Dota 2 | 120−130
+16.4%
|
110−120 |
| Far Cry 5 | 110
+10%
|
100−105 |
| Far Cry 6 | 75−80
+8.6%
|
70−75 |
| Fortnite | 120−130
+16.4%
|
110−120 |
| Forza Horizon 4 | 100−110
+10.5%
|
95−100 |
| Grand Theft Auto V | 111
+11%
|
100−105 |
| Metro Exodus | 60−65
+9.1%
|
55−60 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 100−110
+11.6%
|
95−100 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 138
+15%
|
120−130 |
| Valorant | 170−180
+10.6%
|
160−170 |
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 100−110
+8.4%
|
95−100 |
| Cyberpunk 2077 | 55−60
+7.3%
|
55−60 |
| Dota 2 | 120−130
+16.4%
|
110−120 |
| Far Cry 5 | 103
+8.4%
|
95−100 |
| Forza Horizon 4 | 100−110
+10.5%
|
95−100 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 100−110
+11.6%
|
95−100 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 94
+10.6%
|
85−90 |
| Valorant | 170−180
+10.6%
|
160−170 |
Full HD
Epic
| Fortnite | 120−130
+16.4%
|
110−120 |
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 62
+12.7%
|
55−60 |
| Counter-Strike: Global Offensive | 180−190
+10.6%
|
170−180 |
| Far Cry 6 | 45−50
+12.5%
|
40−45 |
| Grand Theft Auto V | 50−55
+13.3%
|
45−50 |
| Metro Exodus | 35−40
+20%
|
30−33 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 170−180
+9.4%
|
160−170 |
| Valorant | 200−210
+8.9%
|
190−200 |
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 70−75
+13.8%
|
65−70 |
| Cyberpunk 2077 | 27−30
+12.5%
|
24−27 |
| Far Cry 5 | 60−65
+12.7%
|
55−60 |
| Forza Horizon 4 | 70−75
+7.7%
|
65−70 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 40−45
+10%
|
40−45 |
1440p
Epic
| Fortnite | 65−70
+10%
|
60−65 |
4K
High
| Atomic Heart | 21−24
+16.7%
|
18−20 |
| Counter-Strike 2 | 15
+7.1%
|
14−16 |
| Far Cry 6 | 16−18
+14.3%
|
14−16 |
| Grand Theft Auto V | 50−55
+13.3%
|
45−50 |
| Metro Exodus | 21−24
+9.5%
|
21−24 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 40−45
+14.3%
|
35−40 |
| Valorant | 150−160
+9.3%
|
140−150 |
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 40−45
+20%
|
35−40 |
| Counter-Strike 2 | 27−30
+16.7%
|
24−27 |
| Cyberpunk 2077 | 12−14
+20%
|
10−11 |
| Dota 2 | 85−90
+7.5%
|
80−85 |
| Far Cry 5 | 30−35
+18.5%
|
27−30 |
| Forza Horizon 4 | 45−50
+17.5%
|
40−45 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 30−33
+11.1%
|
27−30 |
4K
Epic
| Fortnite | 30−33
+11.1%
|
27−30 |
W ten sposób RX 7600M i RX 9050 konkurują w popularnych grach:
- RX 7600M jest 12% szybszy w 1080p
- RX 7600M jest 8% szybszy w 1440p
- RX 7600M jest 10% szybszy w 4K
Podsumowanie zalet i wad
| Ocena skuteczności działania | 26.14 | 24.40 |
| Nowość | 4 stycznia 2023 | 28 lipca 2026 |
| Proces technologiczny | 6 nm | 4 nm |
| Pobór mocy (TDP) | 90 Wat | 92 Wat |
RX 7600M ma 7% wyższy zagregowany wynik wydajności, i ma 2% niższe zużycie energii.
Z drugiej strony, RX 9050 ma przewagę wiekową wynoszącą 3 lata, i ma 33% bardziej zaawansowany proces litografii.
Biorąc pod uwagę minimalne różnice w wydajności, nie można wyłonić wyraźnego zwycięzcy pomiędzy Radeon RX 7600M i Radeon RX 9050.
Należy przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że Radeon RX 7600M jest przeznaczona dla laptopów, a Radeon RX 9050 - dla komputerów stacjonarnych.
Inne porównania
Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.
