Radeon R9 M290X Crossfire vs ATI HD 2600 XT

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon R9 M290X Crossfire ile Radeon HD 2600 XT'yi karşılaştırdık.

R9 M290X Crossfire
2014
2x 4 GB GDDR5, 200 Watt
17.18
+2464%

R9 M290X Crossfire, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre HD 2600 XT 'den 2464% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R9 M290X Crossfire ve Radeon HD 2600 XT'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum3511240
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesiveri yok0.02
Güç verimliliği6.611.15
MimariGCN (2012−2015)TeraScale (2005−2013)
GPUNeptune CFRV630
TipDizüstü bilgisayarlar içinMasaüstü
Çıkış tarihi1 mart 2014 (12 yıl önce)28 haziran 2007 (18 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyatveri yok$199

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

veri yok

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R9 M290X Crossfire ve Radeon HD 2600 XT genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R9 M290X Crossfire'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı2560120
Çekirdek frekansı850 MHz800 MHz
Boost modunda frekans900 MHzveri yok
Transistör sayısı2x 2800 Million390 million
Teknolojik süreç28 nm65 nm
Güç Tüketimi (TDP)200 Watt45 Watt
Tekstüre hızıveri yok6.400
Kayan nokta performansıveri yok0.192 TFLOPS
ROPsveri yok4
TMUsveri yok8
L2 Cacheveri yok64 KB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R9 M290X Crossfire ve Radeon HD 2600 XT uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargeveri yok
Arayüzveri yokPCIe 1.0 x16
Kalınlıkveri yok1-slot
Ek güç konektörleriveri yokhiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R9 M290X Crossfire ve Radeon HD 2600 XT üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR3
Maksimum Bellek2x 4 GB256 MB
Bellek veri yolu genişliği2x 256 Bit128 Bit
Hafıza frekansı4800 MHz700 MHz
Bellek bant genişliğiveri yok22.4 GB/s
Paylaşılan hafıza--

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R9 M290X Crossfire ve Radeon HD 2600 XT üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriveri yok2x DVI, 1x S-Video

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R9 M290X Crossfire ve Radeon HD 2600 XT API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 (FL 11_1)10.0 (10_0)
Gölgelendirici modeliveri yok4.0
OpenGLveri yok3.3
OpenCLveri yokN/A
Vulkan-N/A

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R9 M290X Crossfire ve Radeon HD 2600 XT sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD62
+3000%
2−3
−3000%

Çerçeve başına maliyet, $

1080pveri yok99.50

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 95−100
+3200%
3−4
−3200%
Cyberpunk 2077 35−40
+3600%
1−2
−3600%
Resident Evil 4 Remake 35−40
+3700%
1−2
−3700%

Full HD
Medium

Battlefield 5 70−75
+3600%
2−3
−3600%
Counter-Strike 2 95−100
+3200%
3−4
−3200%
Cyberpunk 2077 35−40
+3600%
1−2
−3600%
Far Cry 5 55−60
+2750%
2−3
−2750%
Fortnite 95−100
+3067%
3−4
−3067%
Forza Horizon 4 70−75
+3500%
2−3
−3500%
Forza Horizon 5 55−60
+2650%
2−3
−2650%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 65−70
+3200%
2−3
−3200%
Valorant 130−140
+2620%
5−6
−2620%

Full HD
High

Battlefield 5 70−75
+3600%
2−3
−3600%
Counter-Strike 2 95−100
+3200%
3−4
−3200%
Counter-Strike: Global Offensive 210−220
+2638%
8−9
−2638%
Cyberpunk 2077 35−40
+3600%
1−2
−3600%
Dota 2 100−110
+2475%
4−5
−2475%
Far Cry 5 55−60
+2750%
2−3
−2750%
Fortnite 95−100
+3067%
3−4
−3067%
Forza Horizon 4 70−75
+3500%
2−3
−3500%
Forza Horizon 5 55−60
+2650%
2−3
−2650%
Grand Theft Auto V 65−70
+3150%
2−3
−3150%
Metro Exodus 35−40
+3600%
1−2
−3600%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 65−70
+3200%
2−3
−3200%
The Witcher 3: Wild Hunt 45−50
+4700%
1−2
−4700%
Valorant 130−140
+2620%
5−6
−2620%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 70−75
+3600%
2−3
−3600%
Cyberpunk 2077 35−40
+3600%
1−2
−3600%
Dota 2 100−110
+2475%
4−5
−2475%
Far Cry 5 55−60
+2750%
2−3
−2750%
Forza Horizon 4 70−75
+3500%
2−3
−3500%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 65−70
+3200%
2−3
−3200%
The Witcher 3: Wild Hunt 45−50
+4700%
1−2
−4700%
Valorant 130−140
+2620%
5−6
−2620%

Full HD
Epic

Fortnite 95−100
+3067%
3−4
−3067%

1440p
High

Counter-Strike 2 35−40
+3400%
1−2
−3400%
Counter-Strike: Global Offensive 120−130
+3100%
4−5
−3100%
Grand Theft Auto V 30−33
+2900%
1−2
−2900%
Metro Exodus 21−24 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170
+2650%
6−7
−2650%
Valorant 160−170
+2717%
6−7
−2717%

1440p
Ultra

Battlefield 5 50−55
+4900%
1−2
−4900%
Cyberpunk 2077 16−18 0−1
Far Cry 5 35−40
+3800%
1−2
−3800%
Forza Horizon 4 40−45
+4200%
1−2
−4200%
The Witcher 3: Wild Hunt 24−27
+2500%
1−2
−2500%

1440p
Epic

Fortnite 40−45
+3900%
1−2
−3900%

4K
High

Counter-Strike 2 14−16 0−1
Grand Theft Auto V 30−35
+3100%
1−2
−3100%
Metro Exodus 14−16 0−1
The Witcher 3: Wild Hunt 24−27 0−1
Valorant 95−100
+3200%
3−4
−3200%

4K
Ultra

Battlefield 5 24−27
+2500%
1−2
−2500%
Counter-Strike 2 14−16 0−1
Cyberpunk 2077 7−8 0−1
Dota 2 60−65
+2950%
2−3
−2950%
Far Cry 5 18−20 0−1
Forza Horizon 4 30−33
+2900%
1−2
−2900%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 16−18 0−1

4K
Epic

Fortnite 18−20 0−1

Popüler oyunlarda R9 M290X Crossfire ve ATI HD 2600 XT bu şekilde rekabet eder:

  • R9 M290X Crossfire 1080p'de 3000% daha hızlıdır

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 17.18 0.67
Yenilik 1 mart 2014 28 haziran 2007
Teknolojik süreç 28 nm 65 nm
Güç Tüketimi (TDP) 200 Watt 45 Watt

R9 M290X Crossfire 2464% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 6 yaş avantajına sahiptir ve 132% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Öte yandan ATI HD 2600 XT, 344% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Radeon R9 M290X Crossfire performans testlerinde Radeon HD 2600 XT modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Radeon R9 M290X Crossfire dizüstü bilgisayarlar için ve Radeon HD 2600 XT masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


2.7 11 oy

Radeon R9 M290X Crossfire 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.3 101 oy

Radeon HD 2600 XT 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R9 M290X Crossfire veya Radeon HD 2600 XT hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.