Radeon R9 M290X Crossfire vs ATI HD 2600 PRO AGP

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon R9 M290X Crossfire ile Radeon HD 2600 PRO AGP'yi karşılaştırdık.

R9 M290X Crossfire
2014
2x 4 GB GDDR5, 200 Watt
17.18
+6508%

R9 M290X Crossfire, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre HD 2600 PRO AGP 'den 6508% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R9 M290X Crossfire ve Radeon HD 2600 PRO AGP'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum3511420
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliği6.610.57
MimariGCN (2012−2015)TeraScale (2005−2013)
GPUNeptune CFRV630
TipDizüstü bilgisayarlar içinMasaüstü
Çıkış tarihi1 mart 2014 (12 yıl önce)28 haziran 2007 (18 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R9 M290X Crossfire ve Radeon HD 2600 PRO AGP genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R9 M290X Crossfire'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı2560120
Çekirdek frekansı850 MHz594 MHz
Boost modunda frekans900 MHzveri yok
Transistör sayısı2x 2800 Million390 million
Teknolojik süreç28 nm65 nm
Güç Tüketimi (TDP)200 Watt35 Watt
Tekstüre hızıveri yok4.752
Kayan nokta performansıveri yok0.1426 TFLOPS
ROPsveri yok4
TMUsveri yok8
L2 Cacheveri yok64 KB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R9 M290X Crossfire ve Radeon HD 2600 PRO AGP uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargeveri yok
Arayüzveri yokAGP 8x
Kalınlıkveri yok1-slot
Ek güç konektörleriveri yokhiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R9 M290X Crossfire ve Radeon HD 2600 PRO AGP üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5DDR2
Maksimum Bellek2x 4 GB512 MB
Bellek veri yolu genişliği2x 256 Bit128 Bit
Hafıza frekansı4800 MHz396 MHz
Bellek bant genişliğiveri yok12.67 GB/s
Paylaşılan hafıza-veri yok

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R9 M290X Crossfire ve Radeon HD 2600 PRO AGP üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriveri yok1x DVI, 1x VGA, 1x S-Video

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R9 M290X Crossfire ve Radeon HD 2600 PRO AGP API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 (FL 11_1)10.0 (10_0)
Gölgelendirici modeliveri yok4.0
OpenGLveri yok3.3
OpenCLveri yokN/A
Vulkan-N/A

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R9 M290X Crossfire ve Radeon HD 2600 PRO AGP sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD620−1

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 95−100
+9800%
1−2
−9800%
Cyberpunk 2077 35−40 0−1
Resident Evil 4 Remake 35−40 0−1

Full HD
Medium

Battlefield 5 70−75
+7300%
1−2
−7300%
Counter-Strike 2 95−100
+9800%
1−2
−9800%
Cyberpunk 2077 35−40 0−1
Far Cry 5 55−60 0−1
Fortnite 95−100
+9400%
1−2
−9400%
Forza Horizon 4 70−75
+7100%
1−2
−7100%
Forza Horizon 5 55−60 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 65−70 0−1
Valorant 130−140
+6700%
2−3
−6700%

Full HD
High

Battlefield 5 70−75
+7300%
1−2
−7300%
Counter-Strike 2 95−100
+9800%
1−2
−9800%
Counter-Strike: Global Offensive 210−220
+7200%
3−4
−7200%
Cyberpunk 2077 35−40 0−1
Dota 2 100−110
+10200%
1−2
−10200%
Far Cry 5 55−60 0−1
Fortnite 95−100
+9400%
1−2
−9400%
Forza Horizon 4 70−75
+7100%
1−2
−7100%
Forza Horizon 5 55−60 0−1
Grand Theft Auto V 65−70 0−1
Metro Exodus 35−40 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 65−70 0−1
The Witcher 3: Wild Hunt 45−50 0−1
Valorant 130−140
+6700%
2−3
−6700%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 70−75
+7300%
1−2
−7300%
Cyberpunk 2077 35−40 0−1
Dota 2 100−110
+10200%
1−2
−10200%
Far Cry 5 55−60 0−1
Forza Horizon 4 70−75
+7100%
1−2
−7100%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 65−70 0−1
The Witcher 3: Wild Hunt 45−50 0−1
Valorant 130−140
+6700%
2−3
−6700%

Full HD
Epic

Fortnite 95−100
+9400%
1−2
−9400%

1440p
High

Counter-Strike 2 35−40 0−1
Counter-Strike: Global Offensive 120−130
+12700%
1−2
−12700%
Grand Theft Auto V 30−33 0−1
Metro Exodus 21−24 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170
+8150%
2−3
−8150%
Valorant 160−170
+8350%
2−3
−8350%

1440p
Ultra

Battlefield 5 50−55 0−1
Cyberpunk 2077 16−18 0−1
Far Cry 5 35−40 0−1
Forza Horizon 4 40−45 0−1
The Witcher 3: Wild Hunt 24−27 0−1

1440p
Epic

Fortnite 40−45 0−1

4K
High

Counter-Strike 2 14−16 0−1
Grand Theft Auto V 30−35 0−1
Metro Exodus 14−16 0−1
The Witcher 3: Wild Hunt 24−27 0−1
Valorant 95−100
+9800%
1−2
−9800%

4K
Ultra

Battlefield 5 24−27 0−1
Counter-Strike 2 14−16 0−1
Cyberpunk 2077 7−8 0−1
Dota 2 60−65 0−1
Far Cry 5 18−20 0−1
Forza Horizon 4 30−33 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 16−18 0−1

4K
Epic

Fortnite 18−20 0−1

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 17.18 0.26
Yenilik 1 mart 2014 28 haziran 2007
Teknolojik süreç 28 nm 65 nm
Güç Tüketimi (TDP) 200 Watt 35 Watt

R9 M290X Crossfire 6508% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 6 yaş avantajına sahiptir ve 132% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Öte yandan ATI HD 2600 PRO AGP, 471% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Radeon R9 M290X Crossfire performans testlerinde Radeon HD 2600 PRO AGP modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Radeon R9 M290X Crossfire dizüstü bilgisayarlar için ve Radeon HD 2600 PRO AGP masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


2.7 11 oy

Radeon R9 M290X Crossfire 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.8 14 oy

Radeon HD 2600 PRO AGP 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R9 M290X Crossfire veya Radeon HD 2600 PRO AGP hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.