Radeon R9 M290X Crossfire vs RTX 6000 Ada Generation

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon R9 M290X Crossfire ile RTX 6000 Ada Generation'yi karşılaştırdık.

R9 M290X Crossfire
2014
2x 4 GB GDDR5, 200 Watt
17.18

RTX 6000 Ada Generation, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R9 M290X Crossfire 'den 298% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R9 M290X Crossfire ve RTX 6000 Ada Generation'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum35123
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesiveri yok3.27
Güç verimliliği6.6117.53
MimariGCN (2012−2015)Ada Lovelace (2022−2024)
GPUNeptune CFAD102
TipDizüstü bilgisayarlar içinİş istasyonları için
Çıkış tarihi1 mart 2014 (12 yıl önce)3 aralık 2022 (3 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyatveri yok$6,799

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

veri yok

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R9 M290X Crossfire ve RTX 6000 Ada Generation genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R9 M290X Crossfire'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı256018176
Çekirdek frekansı850 MHz915 MHz
Boost modunda frekans900 MHz2505 MHz
Transistör sayısı2x 2800 Million76,300 million
Teknolojik süreç28 nm5 nm
Güç Tüketimi (TDP)200 Watt300 Watt
Tekstüre hızıveri yok1,423
Kayan nokta performansıveri yok91.06 TFLOPS
ROPsveri yok192
TMUsveri yok568
Tensor Coresveri yok568
Ray Tracing Coresveri yok142
L1 Cacheveri yok17.8 MB
L2 Cacheveri yok96 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R9 M290X Crossfire ve RTX 6000 Ada Generation uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargeveri yok
Arayüzveri yokPCIe 4.0 x16
Uzunlukveri yok267 mm
Kalınlıkveri yok2-slot
Ek güç konektörleriveri yok1x 16-pin

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R9 M290X Crossfire ve RTX 6000 Ada Generation üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR6
Maksimum Bellek2x 4 GB48 GB
Bellek veri yolu genişliği2x 256 Bit384 Bit
Hafıza frekansı4800 MHz2500 MHz
Bellek bant genişliğiveri yok960.0 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R9 M290X Crossfire ve RTX 6000 Ada Generation üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriveri yok4x DisplayPort 1.4a

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R9 M290X Crossfire ve RTX 6000 Ada Generation API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 (FL 11_1)12 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeliveri yok6.8
OpenGLveri yok4.6
OpenCLveri yok3.0
Vulkan-1.3
CUDA-8.9
DLSS-+

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R9 M290X Crossfire ve RTX 6000 Ada Generation testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

R9 M290X Crossfire 17.18
RTX 6000 Ada Generation 68.30
+298%

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.

R9 M290X Crossfire 14147
RTX 6000 Ada Generation 70850
+401%

3DMark Vantage Performance

3DMark Vantage, eski bir DirectX 10 tabanlı bencmarkdır. Video kartına, biri deniz mağarasında bulunan bir tür askeri üsten kaçan bir kız ve diğeri savunmasız bir gezegene saldıran bir uzay filosu olmak üzere iki sahne yükler. 3DMark Vantage desteği Nisan 2017'de kaldırıldı ve şimdi bunun yerine Time Spy benchmarkı kullanılması tavsiye ediliyor.

R9 M290X Crossfire 32792
RTX 6000 Ada Generation 126448
+286%

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike, oyun bilgisayarları için bir DirectX 11 benchmarkıdır. İnsansı ve lavdan yapılmış gibi görünen ateşli bir yaratık arasındaki kavgayı gösteren iki ayrı test içeriyor. 1920x1080 çözünürlük kullanan Fire Strike, oldukça gerçekçi grafikler gösterir ve donanım açısından oldukça talepkardır.

R9 M290X Crossfire 10551
RTX 6000 Ada Generation 36679
+248%

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R9 M290X Crossfire ve RTX 6000 Ada Generation sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD62
−198%
185
+198%
1440p40−45
−303%
161
+303%
4K27−30
−300%
108
+300%

Çerçeve başına maliyet, $

1080pveri yok36.75
1440pveri yok42.23
4Kveri yok62.95

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 95−100
−220%
300−350
+220%
Cyberpunk 2077 35−40
−370%
170−180
+370%
Resident Evil 4 Remake 35−40
−463%
210−220
+463%

Full HD
Medium

Battlefield 5 70−75
−143%
180−190
+143%
Counter-Strike 2 95−100
−220%
300−350
+220%
Cyberpunk 2077 35−40
−370%
170−180
+370%
Far Cry 5 55−60
−128%
130
+128%
Fortnite 95−100
−218%
300−350
+218%
Forza Horizon 4 70−75
−283%
270−280
+283%
Forza Horizon 5 55−60
−271%
200−210
+271%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 65−70
−164%
170−180
+164%
Valorant 130−140
−194%
400−450
+194%

Full HD
High

Battlefield 5 70−75
−143%
180−190
+143%
Counter-Strike 2 95−100
−220%
300−350
+220%
Counter-Strike: Global Offensive 210−220
−27.4%
270−280
+27.4%
Cyberpunk 2077 35−40
−370%
170−180
+370%
Dota 2 100−110
−288%
400−450
+288%
Far Cry 5 55−60
−121%
126
+121%
Fortnite 95−100
−218%
300−350
+218%
Forza Horizon 4 70−75
−283%
270−280
+283%
Forza Horizon 5 55−60
−271%
200−210
+271%
Grand Theft Auto V 65−70
−165%
170−180
+165%
Metro Exodus 35−40
−208%
114
+208%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 65−70
−164%
170−180
+164%
The Witcher 3: Wild Hunt 45−50
−919%
489
+919%
Valorant 130−140
−194%
400−450
+194%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 70−75
−143%
180−190
+143%
Cyberpunk 2077 35−40
−370%
170−180
+370%
Dota 2 100−110
−288%
400−450
+288%
Far Cry 5 55−60
−107%
118
+107%
Forza Horizon 4 70−75
−283%
270−280
+283%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 65−70
−164%
170−180
+164%
The Witcher 3: Wild Hunt 45−50
−442%
260
+442%
Valorant 130−140
−194%
400−450
+194%

Full HD
Epic

Fortnite 95−100
−218%
300−350
+218%

1440p
High

Counter-Strike 2 35−40
−514%
210−220
+514%
Counter-Strike: Global Offensive 120−130
−303%
500−550
+303%
Grand Theft Auto V 30−33
−383%
140−150
+383%
Metro Exodus 21−24
−332%
95
+332%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170
−6.1%
170−180
+6.1%
Valorant 160−170
−187%
450−500
+187%

1440p
Ultra

Battlefield 5 50−55
−256%
170−180
+256%
Cyberpunk 2077 16−18
−531%
100−110
+531%
Far Cry 5 35−40
−203%
118
+203%
Forza Horizon 4 40−45
−460%
240−250
+460%
The Witcher 3: Wild Hunt 24−27
−742%
219
+742%

1440p
Epic

Fortnite 40−45
−278%
150−160
+278%

4K
High

Counter-Strike 2 14−16
−167%
40
+167%
Grand Theft Auto V 30−35
−422%
160−170
+422%
Metro Exodus 14−16
−543%
90
+543%
The Witcher 3: Wild Hunt 24−27
−636%
184
+636%
Valorant 95−100
−232%
300−350
+232%

4K
Ultra

Battlefield 5 24−27
−408%
130−140
+408%
Counter-Strike 2 14−16
−540%
95−100
+540%
Cyberpunk 2077 7−8
−600%
45−50
+600%
Dota 2 60−65
−293%
240−250
+293%
Far Cry 5 18−20
−505%
115
+505%
Forza Horizon 4 30−33
−550%
190−200
+550%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 16−18
−465%
95−100
+465%

4K
Epic

Fortnite 18−20
−339%
75−80
+339%

Popüler oyunlarda R9 M290X Crossfire ve RTX 6000 Ada Generation bu şekilde rekabet eder:

  • RTX 6000 Ada Generation 1080p'de 198% daha hızlıdır
  • RTX 6000 Ada Generation 1440p'de 303% daha hızlıdır
  • RTX 6000 Ada Generation 4K'de 300% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 1080p çözünürlüğü ve High Preset ile The Witcher 3: Wild Hunt'de RTX 6000 Ada Generation 919% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • İstisnasız, RTX 6000 Ada Generation tüm 57 testlerimizde R9 M290X Crossfire 'i geride bıraktı.

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 17.18 68.30
Yenilik 1 mart 2014 3 aralık 2022
Teknolojik süreç 28 nm 5 nm
Güç Tüketimi (TDP) 200 Watt 300 Watt

R9 M290X Crossfire 50% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan RTX 6000 Ada Generation, 298% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 8 yaş avantajına sahiptir ve 460% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

RTX 6000 Ada Generation performans testlerinde Radeon R9 M290X Crossfire modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Radeon R9 M290X Crossfire dizüstü bilgisayarlar için ve RTX 6000 Ada Generation iş istasyonları için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


2.7 11 oy

Radeon R9 M290X Crossfire 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.5 130 oy

RTX 6000 Ada Generation 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R9 M290X Crossfire veya RTX 6000 Ada Generation hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.