Radeon R9 295X2 vs GeForce GTX 1080 Max-Q

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon R9 295X2 ile GeForce GTX 1080 Max-Q'yi karşılaştırdık.

R9 295X2
2014, $1,499
8 GB GDDR5, 500 Watt
21.08

1080 Max-Q, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R9 295X2'den 16% oranında daha iyi performans göstermektedir.

Ana ayrıntılar

Radeon R9 295X2 ve GeForce GTX 1080 Max-Q'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum301259
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesi2.22veri yok
Güç verimliliği3.2512.53
MimariGCN 2.0 (2013−2017)Pascal (2016−2021)
GPUVesuviusGP104
TipMasaüstüDizüstü bilgisayarlar için
Dizaynreferenceveri yok
Çıkış tarihi29 nisan 2014 (12 yıl önce)27 haziran 2017 (8 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyat$1,499 veri yok

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

veri yok

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R9 295X2 ve GeForce GTX 1080 Max-Q genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R9 295X2'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı2816 ×22560
Çekirdek frekansıveri yok1290 MHz
Boost modunda frekans1018 MHz1468 MHz
Transistör sayısı6,200 million7,200 million
Teknolojik süreç28 nm16 nm
Güç Tüketimi (TDP)500 Watt150 Watt
Tekstüre hızı179.2 ×2234.9
Kayan nokta performansı5.733 TFLOPS ×27.516 TFLOPS
ROPs64 ×264
TMUs176 ×2160
L1 Cache704 KB960 KB
L2 Cache1024 KB2 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R9 295X2 ve GeForce GTX 1080 Max-Q uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutuveri yoklarge
Veri yoluPCIe 2.1 x16veri yok
ArayüzPCIe 3.0 x16PCIe 3.0 x16
Uzunluk307 mmveri yok
Kalınlık2-slotveri yok
Ek güç konektörleri2 x 8-pinhiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R9 295X2 ve GeForce GTX 1080 Max-Q üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR5X
Maksimum Bellek8 GB ×28 GB
Bellek veri yolu genişliği512 Bit ×2256 Bit
Hafıza frekansı1250 MHz1251 MHz
Bellek bant genişliği640 GB/s ×2320.3 GB/s
Paylaşılan hafıza--

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R9 295X2 ve GeForce GTX 1080 Max-Q üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleri1x DVI, 4x mini-DisplayPortNo outputs
Eyefinity+-
HDMI+-
G-SYNC desteği-+

Desteklenen teknolojiler

Radeon R9 295X2 ve GeForce GTX 1080 Max-Q tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

CrossFire+-
FreeSync+-
HD3D+-
LiquidVR+-
TressFX+-
UVD+-
DDMA Audio+veri yok
VR Readyveri yok+

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R9 295X2 ve GeForce GTX 1080 Max-Q API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectXDirectX® 1212 (12_1)
Gölgelendirici modeli6.36.4
OpenGL4.64.6
OpenCL2.01.2
Vulkan+1.2.131
CUDA-6.1

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R9 295X2 ve GeForce GTX 1080 Max-Q testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

R9 295X2 21.08
GTX 1080 Max-Q 24.41
+15.8%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

R9 295X2 8816
Örnekler: 546
GTX 1080 Max-Q 10207
+15.8%
Örnekler: 212

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike, oyun bilgisayarları için bir DirectX 11 benchmarkıdır. İnsansı ve lavdan yapılmış gibi görünen ateşli bir yaratık arasındaki kavgayı gösteren iki ayrı test içeriyor. 1920x1080 çözünürlük kullanan Fire Strike, oldukça gerçekçi grafikler gösterir ve donanım açısından oldukça talepkardır.

R9 295X2 21197
+16.5%
GTX 1080 Max-Q 18192

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R9 295X2 ve GeForce GTX 1080 Max-Q sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD85−90
−20%
102
+20%
1440p55−60
−20%
66
+20%
4K40−45
−25%
50
+25%

Çerçeve başına maliyet, $

1080p17.64veri yok
1440p27.25veri yok
4K37.48veri yok

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 140−150
+0%
140−150
+0%
Cyberpunk 2077 50−55
+0%
50−55
+0%
Resident Evil 4 Remake 55−60
+0%
55−60
+0%

Full HD
Medium

Battlefield 5 133
+0%
133
+0%
Counter-Strike 2 140−150
+0%
140−150
+0%
Cyberpunk 2077 50−55
+0%
50−55
+0%
Far Cry 5 91
+0%
91
+0%
Fortnite 188
+0%
188
+0%
Forza Horizon 4 124
+0%
124
+0%
Forza Horizon 5 75−80
+0%
75−80
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 111
+0%
111
+0%
Valorant 170−180
+0%
170−180
+0%

Full HD
High

Battlefield 5 121
+0%
121
+0%
Counter-Strike 2 140−150
+0%
140−150
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 260−270
+0%
260−270
+0%
Cyberpunk 2077 50−55
+0%
50−55
+0%
Dota 2 106
+0%
106
+0%
Far Cry 5 89
+0%
89
+0%
Fortnite 127
+0%
127
+0%
Forza Horizon 4 122
+0%
122
+0%
Forza Horizon 5 75−80
+0%
75−80
+0%
Grand Theft Auto V 94
+0%
94
+0%
Metro Exodus 64
+0%
64
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 104
+0%
104
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 118
+0%
118
+0%
Valorant 203
+0%
203
+0%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 108
+0%
108
+0%
Cyberpunk 2077 50−55
+0%
50−55
+0%
Dota 2 102
+0%
102
+0%
Far Cry 5 85
+0%
85
+0%
Forza Horizon 4 106
+0%
106
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 80
+0%
80
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 64
+0%
64
+0%
Valorant 128
+0%
128
+0%

Full HD
Epic

Fortnite 109
+0%
109
+0%

1440p
High

Counter-Strike 2 50−55
+0%
50−55
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 170−180
+0%
170−180
+0%
Grand Theft Auto V 61
+0%
61
+0%
Metro Exodus 37
+0%
37
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180
+0%
170−180
+0%
Valorant 194
+0%
194
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 82
+0%
82
+0%
Cyberpunk 2077 24−27
+0%
24−27
+0%
Far Cry 5 66
+0%
66
+0%
Forza Horizon 4 84
+0%
84
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 40−45
+0%
40−45
+0%

1440p
Epic

Fortnite 64
+0%
64
+0%

4K
High

Counter-Strike 2 24−27
+0%
24−27
+0%
Grand Theft Auto V 64
+0%
64
+0%
Metro Exodus 23
+0%
23
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 45
+0%
45
+0%
Valorant 185
+0%
185
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 45
+0%
45
+0%
Counter-Strike 2 24−27
+0%
24−27
+0%
Cyberpunk 2077 10−12
+0%
10−12
+0%
Dota 2 80−85
+0%
80−85
+0%
Far Cry 5 34
+0%
34
+0%
Forza Horizon 4 55
+0%
55
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 27
+0%
27
+0%

4K
Epic

Fortnite 34
+0%
34
+0%

Popüler oyunlarda R9 295X2 ve GTX 1080 Max-Q bu şekilde rekabet eder:

  • GTX 1080 Max-Q 1080p'de 20% daha hızlıdır
  • GTX 1080 Max-Q 1440p'de 20% daha hızlıdır
  • GTX 1080 Max-Q 4K'de 25% daha hızlıdır

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • 60 testte (100%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 21.08 24.41
Yenilik 29 nisan 2014 27 haziran 2017
Teknolojik süreç 28 nm 16 nm
Güç Tüketimi (TDP) 500 Watt 150 Watt

GTX 1080 Max-Q 16% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 3 yaş avantajına sahiptir, 75% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir ve 233% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

GeForce GTX 1080 Max-Q performans testlerinde Radeon R9 295X2 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Radeon R9 295X2 masaüstü bilgisayarlar için ve GeForce GTX 1080 Max-Q dizüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.6 105 oy

Radeon R9 295X2 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.2 46 oy

GeForce GTX 1080 Max-Q 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R9 295X2 veya GeForce GTX 1080 Max-Q hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.