GeForce GTX 980 vs ATI Radeon 9800 XT
Kümülatif performans değerlendirmesi
GeForce GTX 980 ve Radeon 9800 XT'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.
GTX 980, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre 9800 XT 'den 20262% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
GeForce GTX 980 ve Radeon 9800 XT'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 245 | 1497 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Maliyet-etkinlik değerlendirmesi | 9.57 | veri yok |
| Güç verimliliği | 12.35 | 0.17 |
| Mimari | Maxwell 2.0 (2014−2019) | Rage 9 (2003−2006) |
| GPU | GM204 | R360 |
| Tip | Masaüstü | Masaüstü |
| Çıkış tarihi | 19 eylül 2014 (11 yıl önce) | 1 ekim 2003 (22 yıl önce) |
| Çıkış sırasındaki fiyat | $549 | veri yok |
Maliyet-etkinlik değerlendirmesi
Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.
Performans-fiyat dağılım grafiği
Ayrıntılı teknik özellikler
GeForce GTX 980 ve Radeon 9800 XT genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar GeForce GTX 980'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 2048 | veri yok |
| Çekirdek frekansı | 1064 MHz | 412 MHz |
| Boost modunda frekans | 1216 MHz | veri yok |
| Transistör sayısı | 5,200 million | 117 million |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 150 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 165 Watt | 60 Watt |
| Tekstüre hızı | 155.6 | 3.296 |
| Kayan nokta performansı | 4.981 TFLOPS | veri yok |
| ROPs | 64 | 8 |
| TMUs | 128 | 8 |
| L1 Cache | 768 KB | veri yok |
| L2 Cache | 2 MB | veri yok |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle GeForce GTX 980 ve Radeon 9800 XT uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Veri yolu | PCI Express 3.0 | veri yok |
| Arayüz | PCIe 3.0 x16 | AGP 8x |
| Uzunluk | 267 mm | veri yok |
| Yükseklik | 11.1 sm | veri yok |
| Kalınlık | 2-slot | 1-slot |
| Önerilen PSU | 500 Watt | veri yok |
| Ek güç konektörleri | 2x 6-pin | 1x Molex |
| SLI desteği | + | - |
VRAM kapasitesi ve türü
GeForce GTX 980 ve Radeon 9800 XT üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | GDDR5 | DDR |
| Maksimum Bellek | 4 GB | 256 MB |
| Bellek veri yolu genişliği | 256 Bit | 256 Bit |
| Hafıza frekansı | 7.0 GB/s | 365 MHz |
| Bellek bant genişliği | 224 GB/s | 23.36 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | - | veri yok |
Bağlantı ve çıkışlar
GeForce GTX 980 ve Radeon 9800 XT üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | Dual Link DVI-I, HDMI 2.0, 3x DisplayPort 1.2 | 1x DVI, 1x VGA, 1x S-Video |
| Çoklu monitör desteği | 4 monitör | veri yok |
| VGA analog monitör desteği | + | veri yok |
| DisplayPort Multimode (DP++) desteği | + | veri yok |
| HDMI | + | - |
| HDCP | + | - |
| VGA ile maksimum çözünürlük | 2048x1536 | veri yok |
| G-SYNC desteği | + | - |
| HDMI için audio girişi | iç | veri yok |
Desteklenen teknolojiler
GeForce GTX 980 ve Radeon 9800 XT tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.
| GameStream | + | - |
| GeForce ShadowPlay | + | - |
| GPU Boost | 2.0 | veri yok |
| GameWorks | + | - |
| H.264, VC1, MPEG2 1080p video dekoder | + | - |
| Optimus | + | - |
| BatteryBoost | + | - |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen GeForce GTX 980 ve Radeon 9800 XT API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 12 (12_1) | 9.0 |
| Gölgelendirici modeli | 6.4 | veri yok |
| OpenGL | 4.5 | 2.0 |
| OpenCL | 1.2 | N/A |
| Vulkan | 1.1.126 | N/A |
| CUDA | + | - |
Sentetik kıyaslama performansı
Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik GeForce GTX 980 ve Radeon 9800 XT testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.
Birleşik sentetik kıyaslama puanı
Bu bizim genel performans reytingimizdir.
Passmark
Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.
Oyun performansı
Oyunlarda GeForce GTX 980 ve Radeon 9800 XT sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Tüm PC oyunlarında ortalama FPS
Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:
| Full HD | 93 | -0−1 |
| 1440p | 51 | -0−1 |
| 4K | 39 | -0−1 |
Çerçeve başına maliyet, $
| 1080p | 5.90 | veri yok |
| 1440p | 10.76 | veri yok |
| 4K | 14.08 | veri yok |
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 150−160 | 0−1 |
| Cyberpunk 2077 | 55−60 | 0−1 |
| Resident Evil 4 Remake | 65−70 | 0−1 |
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 109 | 0−1 |
| Counter-Strike 2 | 150−160 | 0−1 |
| Cyberpunk 2077 | 55−60 | 0−1 |
| Far Cry 5 | 80 | 0−1 |
| Fortnite | 242
+24100%
|
1−2
−24100%
|
| Forza Horizon 4 | 90 | 0−1 |
| Forza Horizon 5 | 85−90 | 0−1 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 93 | 0−1 |
| Valorant | 170−180 | 0−1 |
Full HD
High
| Battlefield 5 | 90 | 0−1 |
| Counter-Strike 2 | 150−160 | 0−1 |
| Counter-Strike: Global Offensive | 260−270
+26700%
|
1−2
−26700%
|
| Cyberpunk 2077 | 55−60 | 0−1 |
| Dota 2 | 120−130 | 0−1 |
| Far Cry 5 | 73 | 0−1 |
| Fortnite | 116 | 0−1 |
| Forza Horizon 4 | 83 | 0−1 |
| Forza Horizon 5 | 85−90 | 0−1 |
| Grand Theft Auto V | 72 | 0−1 |
| Metro Exodus | 60−65 | 0−1 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 79 | 0−1 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 85 | 0−1 |
| Valorant | 170−180 | 0−1 |
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 82 | 0−1 |
| Cyberpunk 2077 | 55−60 | 0−1 |
| Dota 2 | 120−130 | 0−1 |
| Far Cry 5 | 69 | 0−1 |
| Forza Horizon 4 | 59 | 0−1 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 56 | 0−1 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 46 | 0−1 |
| Valorant | 170−180 | 0−1 |
Full HD
Epic
| Fortnite | 91 | 0−1 |
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 60−65 | 0−1 |
| Counter-Strike: Global Offensive | 190−200 | 0−1 |
| Grand Theft Auto V | 50−55 | 0−1 |
| Metro Exodus | 35−40 | 0−1 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 170−180 | 0−1 |
| Valorant | 210−220
+21500%
|
1−2
−21500%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 62 | 0−1 |
| Cyberpunk 2077 | 27−30 | 0−1 |
| Far Cry 5 | 48 | 0−1 |
| Forza Horizon 4 | 48 | 0−1 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 45−50 | 0−1 |
1440p
Epic
| Fortnite | 53 | 0−1 |
4K
High
| Counter-Strike 2 | 27−30 | 0−1 |
| Grand Theft Auto V | 59 | 0−1 |
| Metro Exodus | 21−24 | 0−1 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 29 | 0−1 |
| Valorant | 160−170 | 0−1 |
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 32 | 0−1 |
| Counter-Strike 2 | 27−30 | 0−1 |
| Cyberpunk 2077 | 12−14 | 0−1 |
| Dota 2 | 85−90 | 0−1 |
| Far Cry 5 | 24 | 0−1 |
| Forza Horizon 4 | 34 | 0−1 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 20 | 0−1 |
4K
Epic
| Fortnite | 25 | 0−1 |
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 26.47 | 0.13 |
| Yenilik | 19 eylül 2014 | 1 ekim 2003 |
| Maksimum Bellek | 4 GB | 256 MB |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 150 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 165 Watt | 60 Watt |
GTX 980 20262% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 10 yaş avantajına sahiptir, 1500% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 436% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.
Öte yandan ATI 9800 XT, 175% daha düşük güç tüketimine sahiptir.
GeForce GTX 980 performans testlerinde Radeon 9800 XT modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
