Radeon RX 6550M vs RX 9050

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon RX 6550M ile Radeon RX 9050'yi karşılaştırdık.

RX 6550M
2023
4 GB GDDR6, 80 Watt
23.13

RX 9050, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre 6550M'den küçük bir 5% ile daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon RX 6550M ve Radeon RX 9050'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum275264
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliği22.5220.66
MimariRDNA 2 (2021−2025)RDNA 4.0 (2025−2026)
GPUNavi 24Navi 44
TipDizüstü bilgisayarlar içinMasaüstü
Çıkış tarihi4 ocak 2023 (3 yıl önce)28 temmuz 2026 (bir yıldan daha az bir süre önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon RX 6550M ve Radeon RX 9050 genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon RX 6550M'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı10241024
Çekirdek frekansı2000 MHz1330 MHz
Boost modunda frekans2440 MHz2600 MHz
Transistör sayısı5.4 billion29,700 million
Teknolojik süreç6 nm4 nm
Güç Tüketimi (TDP)80 Watt92 Watt
Tekstüre hızı156.2166.4
ROPs3264
TMUs6464
Ray Tracing Cores1616
L0 Cache256 KB256 KB
L1 Cache256 KBveri yok
L2 Cache1024 KB4 MB
L3 Cache16 MB32 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon RX 6550M ve Radeon RX 9050 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutumedium sizedveri yok
ArayüzPCIe 4.0 x4PCIe 5.0 x16
Kalınlıkveri yok2-slot
Ek güç konektörlerihiçbiri1x 8-pin

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon RX 6550M ve Radeon RX 9050 üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR6GDDR6
Maksimum Bellek4 GB8 GB
Bellek veri yolu genişliği64 Bit128 Bit
Hafıza frekansı2250 MHz2250 MHz
Bellek bant genişliği144.0 GB/s288.0 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR++

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon RX 6550M ve Radeon RX 9050 üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriPortable Device Dependent1x HDMI 2.1b, 2x DisplayPort 2.1a
HDMI-+

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon RX 6550M ve Radeon RX 9050 API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 Ultimate (12_2)12 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli6.86.9
OpenGL4.64.6
OpenCL2.02.2
Vulkan1.41.4

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon RX 6550M ve Radeon RX 9050 testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

RX 6550M 23.13
RX 9050 24.40
+5.5%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

RX 6550M 9678
Örnekler: 317
RX 9050 10208
+5.5%
Örnekler: 4

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon RX 6550M ve Radeon RX 9050 sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD6770−75
+4.5%
1440p2424−27
+0%

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Atomic Heart 65−70 65−70
Counter-Strike 2 130−140 140−150
+5.3%
Cyberpunk 2077 50−55
+2%
50−55

Full HD
Medium

Atomic Heart 65−70 65−70
Battlefield 5 90−95 95−100
+1.1%
Counter-Strike 2 130−140 140−150
+5.3%
Cyberpunk 2077 50−55
+2%
50−55
Far Cry 5 91 95−100
+4.4%
Fortnite 110−120 120−130
+2.6%
Forza Horizon 4 90−95 95−100
+1.1%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 90−95 95−100
+2.2%
Valorant 160−170 170−180
+4.3%

Full HD
High

Atomic Heart 65−70 65−70
Battlefield 5 90−95 95−100
+1.1%
Counter-Strike 2 130−140 140−150
+5.3%
Counter-Strike: Global Offensive 250−260 260−270
+2%
Cyberpunk 2077 50−55
+2%
50−55
Dota 2 120−130
+0.8%
120−130
Far Cry 5 84 85−90
+1.2%
Far Cry 6 65−70 70−75
+4.5%
Fortnite 110−120 120−130
+2.6%
Forza Horizon 4 90−95 95−100
+1.1%
Grand Theft Auto V 85−90 90−95
+4.7%
Metro Exodus 50−55
+4%
50−55
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 90−95 95−100
+2.2%
The Witcher 3: Wild Hunt 83 85−90
+2.4%
Valorant 160−170 170−180
+4.3%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 90−95 95−100
+1.1%
Cyberpunk 2077 50−55
+2%
50−55
Dota 2 120−130
+0.8%
120−130
Far Cry 5 79 80−85
+1.3%
Forza Horizon 4 90−95 95−100
+1.1%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 90−95 95−100
+2.2%
The Witcher 3: Wild Hunt 49 50−55
+2%
Valorant 160−170 170−180
+4.3%

Full HD
Epic

Fortnite 110−120 120−130
+2.6%

1440p
High

Counter-Strike 2 50−55
+2%
50−55
Counter-Strike: Global Offensive 160−170 170−180
+1.2%
Far Cry 6 35−40 40−45
+2.6%
Grand Theft Auto V 40−45 45−50
+4.7%
Metro Exodus 30−35
+6.7%
30−33
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 180−190
+2.9%
Valorant 190−200 200−210
+4.7%

1440p
Ultra

Battlefield 5 65−70
+1.5%
65−70
Cyberpunk 2077 21−24 24−27
+4.3%
Far Cry 5 50−55 55−60
+1.9%
Forza Horizon 4 60−65
+1.7%
60−65
The Witcher 3: Wild Hunt 35−40 40−45
+5.3%

1440p
Epic

Fortnite 55−60 60−65
+5.3%

4K
High

Atomic Heart 18−20
+5.6%
18−20
Counter-Strike 2 21−24 24−27
+4.3%
Far Cry 6 12−14
+8.3%
12−14
Grand Theft Auto V 40−45 45−50
+2.3%
Metro Exodus 20−22 21−24
+5%
The Witcher 3: Wild Hunt 35−40 35−40
Valorant 130−140
+0.8%
130−140

4K
Ultra

Battlefield 5 35−40
+5.7%
35−40
Counter-Strike 2 21−24 24−27
+4.3%
Cyberpunk 2077 10−11 10−11
Dota 2 75−80 80−85
+2.6%
Far Cry 5 27−30
+3.7%
27−30
Forza Horizon 4 40−45
+5%
40−45
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 24−27
+4.2%
24−27

4K
Epic

Fortnite 24−27 27−30
+3.8%

Popüler oyunlarda RX 6550M ve RX 9050 bu şekilde rekabet eder:

  • RX 9050 1080p'de 4% daha hızlıdır
  • Bağla 1440p

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 23.13 24.40
Yenilik 4 ocak 2023 28 temmuz 2026
Maksimum Bellek 4 GB 8 GB
Teknolojik süreç 6 nm 4 nm
Güç Tüketimi (TDP) 80 Watt 92 Watt

RX 6550M 13% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan RX 9050, 5% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 3 yaş avantajına sahiptir, 100% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 33% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Minimum performans farklılıkları göz önüne alındığında, Radeon RX 6550M ve Radeon RX 9050 arasında net bir kazanan ilan edilemez.

Radeon RX 6550M dizüstü bilgisayarlar için ve Radeon RX 9050 masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


4 400 oy

Radeon RX 6550M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.2 16 oy

Radeon RX 9050 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon RX 6550M veya Radeon RX 9050 hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.