Radeon R6 M255DX vs GeForce RTX 3080 Ti Mobile

Łączna ocena wydajności

Porównaliśmy Radeon R6 M255DX i GeForce RTX 3080 Ti Mobile, obejmując specyfikacje i wszystkie istotne testy porównawcze.

R6 M255DX
2014
1.45

RTX 3080 Ti Mobile przewyższa R6 M255DX o aż 3033% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.

Główne szczegóły

Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze Radeon R6 M255DX i GeForce RTX 3080 Ti Mobile, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.

Miejsce w rankingu wydajności103690
Miejsce według popularnościnie w top-100nie w top-100
Wydajność energetycznabrak danych30.42
ArchitekturaGCN 1.0 (2012−2020)Ampere (2020−2025)
KryptonimJetGA103S
TypDo laptopówDo laptopów
Data wydania7 stycznia 2014 (12 lat temu)25 stycznia 2022 (4 lata temu)

Szczegółowe specyfikacje

Parametry ogólne Radeon R6 M255DX i GeForce RTX 3080 Ti Mobile: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności Radeon R6 M255DX i GeForce RTX 3080 Ti Mobile, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.

Ilość jednostek cieniujących3207424
Częstotliwość rdzenia780 MHz810 MHz
Częstotliwość w trybie Boost855 MHz1260 MHz
Ilość tranzystorów690 millionbrak danych
Proces technologiczny28 nm8 nm
Pobór mocy (TDP)brak danych115 Watt
Szybkość wypełniania teksturami17.10292.3
Wydajność zmiennoprzecinkowa0.5472 TFLOPS18.71 TFLOPS
ROPs896
TMUs20232
Tensor Coresbrak danych232
Ray Tracing Coresbrak danych58
L1 Cache80 KB7.3 MB
L2 Cache128 KB4 MB

Współczynnik kształtu i kompatybilność

Informacje na temat zgodności Radeon R6 M255DX i GeForce RTX 3080 Ti Mobile z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).

Rozmiar laptopamedium sizedlarge
InterfejsIGPPCIe 4.0 x16
Dodatkowe złącza zasilaniabrak danychbrak

Pojemność i typ pamięci VRAM

Parametry pamięci zainstalowanej na Radeon R6 M255DX i GeForce RTX 3080 Ti Mobile: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.

Typ pamięciUżywana systemnaGDDR6
Maksymalna ilość pamięciUżywana systemna16 GB
Szerokość magistrali pamięciUżywana systemna256 Bit
Częstotliwość pamięciUżywana systemna2000 MHz
Przepustowość pamięcibrak danych512.0 GB/s
Pamięć współdzielona+-
Resizable BAR-+

Łączność i wyjścia

Lista złącz wideo dostępnych na Radeon R6 M255DX i GeForce RTX 3080 Ti Mobile. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.

Złącza wideoNo outputsNo outputs
Eyefinity+-

Obsługiwane technologie

Wymienione są tutaj obsługiwane Radeon R6 M255DX i GeForce RTX 3080 Ti Mobile rozwiązania technologiczne oraz interfejsy API. Takie informacje będą potrzebne, jeśli do karty graficznej wymaga się obsługi określonych technologii.

AppAcceleration+-

Zgodność z API i SDK

Interfejsy API obsługiwane przez Radeon R6 M255DX i GeForce RTX 3080 Ti Mobile, włączając ich poszczególne wersje.

DirectX12 (11_1)12 Ultimate (12_2)
Model cieniujący5.16.5
OpenGL4.64.6
OpenCL1.23.0
Vulkan1.2.1311.3
CUDA-8.6
DLSS-+

Wydajność syntetycznego benchmarku

Oto wyniki testu Radeon R6 M255DX i GeForce RTX 3080 Ti Mobile na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.


Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego

To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.

R6 M255DX 1.45
RTX 3080 Ti Mobile 45.43
+3033%

Passmark

Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.

R6 M255DX 605
Próbki: 11
RTX 3080 Ti Mobile 18925
+3028%
Próbki: 1739

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11 to przestarzały benchmark DirectX 11 stworzony przez firmę Futuremark. Wykorzystał on cztery testy bazujące na dwóch scenach, z których jedna to kilka łodzi podwodnych eksplorujących zatopiony wrak statku, a druga to opuszczona świątynia głęboko w dżungli. Wszystkie testy są obciążone wolumetrycznym oświetleniem i teselacją, i pomimo tego, że zostały wykonane w rozdzielczości 1280x720, są stosunkowo wymagające. Zaprzestany w styczniu 2020 roku, 3DMark 11 został zastąpiony przez Time Spy.

R6 M255DX 2198
RTX 3080 Ti Mobile 42275
+1823%

3DMark Vantage Performance

3DMark Vantage jest przestarzałym benchmarkiem DirectX 10. Poddaje on kartę graficzną działaniu dwóch scen, z których jedna przedstawia dziewczynę uciekającą z jakiejś zmilitaryzowanej bazy znajdującej się w morskiej jaskini, a druga flotę kosmiczną atakującą bezbronną planetę. Został on wycofany z użycia w kwietniu 2017 roku, a zamiast niego zaleca się obecnie stosowanie benchmarka Time Spy.

R6 M255DX 5008
RTX 3080 Ti Mobile 94760
+1792%

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike to benchmark DirectX 11 dla komputerów do gier. Zawiera on dwa oddzielne testy pokazujące walkę pomiędzy humanoidem a ognistym stworzeniem, które wydaje się być zrobione z lawy. Wykorzystując rozdzielczość 1920x1080, Fire Strike pokazuje wystarczająco realistyczną grafikę i jest dość wymagający dla sprzętu.

R6 M255DX 1115
RTX 3080 Ti Mobile 31033
+2684%

3DMark Cloud Gate GPU

Cloud Gate to przestarzały benchmark DirectX 11 na poziomie 10, który był używany na domowych komputerach PC i podstawowych notebookach. Wyświetlał on kilka scen jakiegoś dziwnego kosmicznego urządzenia teleportacyjnego, wystrzeliwującego statki kosmiczne w nieznane, w stałej rozdzielczości 1280x720. Podobnie jak Ice Storm, został on wycofany z użytku w styczniu 2020 roku i zastąpiony przez 3DMark Night Raid.

R6 M255DX 7172
RTX 3080 Ti Mobile 152074
+2020%

Wydajność w grach

Wyniki Radeon R6 M255DX i GeForce RTX 3080 Ti Mobile w grach, wartości są mierzone w FPS.

Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC

Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:

Full HD11
−1182%
141
+1182%
1440p2−3
−4350%
89
+4350%
4K1−2
−5800%
59
+5800%

Wydajność FPS w popularnych grach

Full HD
Low

Cyberpunk 2077 3−4
−4433%
136
+4433%
Resident Evil 4 Remake 1−2
−17100%
172
+17100%

Full HD
Medium

Battlefield 5 2−3
−7200%
140−150
+7200%
Cyberpunk 2077 3−4
−4033%
124
+4033%
Far Cry 5 3−4
−4800%
147
+4800%
Fortnite 5−6
−3820%
190−200
+3820%
Forza Horizon 4 8−9
−2100%
170−180
+2100%
Forza Horizon 5 2−3
−6450%
131
+6450%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 10−11
−1590%
160−170
+1590%
Valorant 35−40
−631%
250−260
+631%

Full HD
High

Battlefield 5 2−3
−7200%
140−150
+7200%
Counter-Strike: Global Offensive 30−35
−772%
270−280
+772%
Cyberpunk 2077 3−4
−3300%
102
+3300%
Dota 2 18−20
−778%
158
+778%
Far Cry 5 3−4
−4567%
140
+4567%
Fortnite 5−6
−3820%
190−200
+3820%
Forza Horizon 4 8−9
−2100%
170−180
+2100%
Forza Horizon 5 2−3
−5700%
116
+5700%
Grand Theft Auto V 1−2
−14500%
146
+14500%
Metro Exodus 2−3
−5400%
110
+5400%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 10−11
−1590%
160−170
+1590%
The Witcher 3: Wild Hunt 7−8
−3086%
223
+3086%
Valorant 35−40
−631%
250−260
+631%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 2−3
−7200%
140−150
+7200%
Cyberpunk 2077 3−4
−2933%
91
+2933%
Dota 2 18−20
−739%
151
+739%
Far Cry 5 3−4
−4300%
132
+4300%
Forza Horizon 4 8−9
−2100%
170−180
+2100%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 10−11
−1590%
160−170
+1590%
The Witcher 3: Wild Hunt 7−8
−1586%
118
+1586%
Valorant 35−40
−734%
292
+734%

Full HD
Epic

Fortnite 5−6
−3820%
190−200
+3820%

1440p
High

Counter-Strike 2 4−5
−2900%
120
+2900%
Counter-Strike: Global Offensive 10−11
−3160%
300−350
+3160%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 14−16
−1067%
170−180
+1067%
Valorant 6−7
−4683%
280−290
+4683%

1440p
Ultra

Cyberpunk 2077 1−2
−5500%
56
+5500%
Far Cry 5 2−3
−5700%
116
+5700%
Forza Horizon 4 4−5
−3325%
130−140
+3325%
The Witcher 3: Wild Hunt 3−4
−2767%
86
+2767%

1440p
Epic

Fortnite 2−3
−6150%
120−130
+6150%

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16
−757%
120
+757%
Valorant 7−8
−4857%
347
+4857%

4K
Ultra

Dota 2 2−3
−6250%
127
+6250%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 2−3
−3400%
70−75
+3400%

4K
Epic

Fortnite 2−3
−3100%
60−65
+3100%

Full HD
Low

Counter-Strike 2 240−250
+0%
240−250
+0%

Full HD
Medium

Counter-Strike 2 220
+0%
220
+0%

Full HD
High

Counter-Strike 2 179
+0%
179
+0%

1440p
High

Grand Theft Auto V 101
+0%
101
+0%
Metro Exodus 73
+0%
73
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 110−120
+0%
110−120
+0%

4K
High

Counter-Strike 2 33
+0%
33
+0%
Metro Exodus 48
+0%
48
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 85
+0%
85
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 75−80
+0%
75−80
+0%
Counter-Strike 2 55−60
+0%
55−60
+0%
Cyberpunk 2077 28
+0%
28
+0%
Far Cry 5 70
+0%
70
+0%
Forza Horizon 4 90−95
+0%
90−95
+0%

W ten sposób R6 M255DX i RTX 3080 Ti Mobile konkurują w popularnych grach:

  • RTX 3080 Ti Mobile jest 1182% szybszy w 1080p
  • RTX 3080 Ti Mobile jest 4350% szybszy w 1440p
  • RTX 3080 Ti Mobile jest 5800% szybszy w 4K

Oto zakres różnic w wydajności zaobserwowanych w popularnych grach:

  • w Resident Evil 4 Remake, z rozdzielczością 1080p i Low Preset, RTX 3080 Ti Mobile jest 17100% szybszy.

Podsumowując, w popularnych grach:

  • RTX 3080 Ti Mobile wyprzedza 46 testach (77%)
  • jest remis w 14 testach (23%)

Podsumowanie zalet i wad


Ocena skuteczności działania 1.45 45.43
Nowość 7 stycznia 2014 25 stycznia 2022
Proces technologiczny 28 nm 8 nm

RTX 3080 Ti Mobile ma 3033% wyższy zagregowany wynik wydajności, ma przewagę wiekową wynoszącą 8 lat, i ma 250% bardziej zaawansowany proces litografii.

Model GeForce RTX 3080 Ti Mobile to nasz rekomendowany wybór, ponieważ w testach wydajności pokonuje on Radeon R6 M255DX.

Inne porównania

Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.

Oceny społeczności

Tutaj możesz zapoznać się z oceną kart graficznych przez użytkowników, jak również samemu je ocenić.


2.8 16 głosów

Oceń Radeon R6 M255DX w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.4 383 głosy

Oceń GeForce RTX 3080 Ti Mobile w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pytania i komentarze

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat Radeon R6 M255DX lub GeForce RTX 3080 Ti Mobile, zgodzić się lub nie z naszymi ocenami, albo zgłosić błędy lub nieścisłości na stronie.