Radeon RX 5700 vs GeForce RTX 4090

#ad 
Kup na Amazon
VS

Łączna ocena wydajności

Porównaliśmy Radeon RX 5700 i GeForce RTX 4090, obejmując specyfikacje i wszystkie istotne testy porównawcze.

RX 5700
2019, $349
8 GB GDDR6, 180 Watt
33.95
RTX 4090
2022, $1,599
24 GB GDDR6X, 450 Watt
90.91
+168%

RTX 4090 przewyższa RX 5700 o aż 168% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.

Główne szczegóły

Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze Radeon RX 5700 (Desktop) i GeForce RTX 4090, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.

Miejsce w rankingu wydajności1723
Miejsce według popularnościnie w top-100nie w top-100
Ocena efektywności kosztowej29.3830.84
Wydajność energetyczna14.6915.73
ArchitekturaRDNA 1.0 (2019−2020)Ada Lovelace (2022−2024)
KryptonimNavi 10AD102
TypDo komputerów stacjonarnychDo komputerów stacjonarnych
Data wydania7 lipca 2019 (7 lat temu)20 września 2022 (4 lata temu)
Cena w momencie wydania$349 $1,599

Ocena efektywności kosztowej

Aby uzyskać indeks, porównujemy wydajność kart graficznych i ich koszt, biorąc pod uwagę koszt innych kart graficznych.

RTX 4090 ma 5% lepszy stosunek ceny do jakości niż RX 5700.

Wykres rozrzutu wydajności do ceny

Dla porównania przedstawiono obecnie popularne karty graficzne.

Szczegółowe specyfikacje

Parametry ogólne Radeon RX 5700 (Desktop) i GeForce RTX 4090: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności Radeon RX 5700 (Desktop) i GeForce RTX 4090, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.

Ilość jednostek cieniujących230416384
Częstotliwość rdzenia1465 MHz2235 MHz
Częstotliwość w trybie Boost1725 MHz2520 MHz
Ilość tranzystorów10,300 million76,300 million
Proces technologiczny7 nm5 nm
Pobór mocy (TDP)180 Watt450 Watt
Szybkość wypełniania teksturami248.41,290.2
Wydajność zmiennoprzecinkowa7.949 TFLOPS82.58 TFLOPS
ROPs64176
TMUs144512
Tensor Coresbrak danych512
Ray Tracing Coresbrak danych128
L1 Cachebrak danych16 MB
L2 Cache4 MB72 MB

Współczynnik kształtu i kompatybilność

Informacje na temat zgodności Radeon RX 5700 (Desktop) i GeForce RTX 4090 z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).

InterfejsPCIe 4.0 x16PCIe 4.0 x16
Długość268 mm304 mm
Grubość2-slot3-slot
Dodatkowe złącza zasilania1x 6-pin + 1x 8-pin1x 16-pin

Pojemność i typ pamięci VRAM

Parametry pamięci zainstalowanej na Radeon RX 5700 (Desktop) i GeForce RTX 4090: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.

Typ pamięciGDDR6GDDR6X
Maksymalna ilość pamięci8 GB24 GB
Szerokość magistrali pamięci256 Bit384 Bit
Częstotliwość pamięci1750 MHz1313 MHz
Przepustowość pamięci448.0 GB/s1.01 TB/s
Pamięć współdzielona--
Resizable BAR++

Łączność i wyjścia

Lista złącz wideo dostępnych na Radeon RX 5700 (Desktop) i GeForce RTX 4090. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.

Złącza wideo1x HDMI 2.0b, 3x DisplayPort 1.4a1x HDMI 2.1, 3x DisplayPort 1.4a
HDMI++

Zgodność z API i SDK

Interfejsy API obsługiwane przez Radeon RX 5700 (Desktop) i GeForce RTX 4090, włączając ich poszczególne wersje.

DirectX12 (12_1)12 Ultimate (12_2)
Model cieniujący6.86.8
OpenGL4.64.6
OpenCL2.03.0
Vulkan1.41.4
CUDA-8.9
DLSS-+

Wydajność syntetycznego benchmarku

Oto wyniki testu Radeon RX 5700 i GeForce RTX 4090 na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.


Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego

To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.

RX 5700 33.95
RTX 4090 90.91
+168%

Passmark

Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.

RX 5700 14204
Próbki: 3461
RTX 4090 38033
+168%
Próbki: 22685

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11 to przestarzały benchmark DirectX 11 stworzony przez firmę Futuremark. Wykorzystał on cztery testy bazujące na dwóch scenach, z których jedna to kilka łodzi podwodnych eksplorujących zatopiony wrak statku, a druga to opuszczona świątynia głęboko w dżungli. Wszystkie testy są obciążone wolumetrycznym oświetleniem i teselacją, i pomimo tego, że zostały wykonane w rozdzielczości 1280x720, są stosunkowo wymagające. Zaprzestany w styczniu 2020 roku, 3DMark 11 został zastąpiony przez Time Spy.

RX 5700 31470
RTX 4090 104522
+232%

3DMark Vantage Performance

3DMark Vantage jest przestarzałym benchmarkiem DirectX 10. Poddaje on kartę graficzną działaniu dwóch scen, z których jedna przedstawia dziewczynę uciekającą z jakiejś zmilitaryzowanej bazy znajdującej się w morskiej jaskini, a druga flotę kosmiczną atakującą bezbronną planetę. Został on wycofany z użycia w kwietniu 2017 roku, a zamiast niego zaleca się obecnie stosowanie benchmarka Time Spy.

RX 5700 91993
RTX 4090 140463
+52.7%

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike to benchmark DirectX 11 dla komputerów do gier. Zawiera on dwa oddzielne testy pokazujące walkę pomiędzy humanoidem a ognistym stworzeniem, które wydaje się być zrobione z lawy. Wykorzystując rozdzielczość 1920x1080, Fire Strike pokazuje wystarczająco realistyczną grafikę i jest dość wymagający dla sprzętu.

RX 5700 23746
RTX 4090 75641
+219%

3DMark Cloud Gate GPU

Cloud Gate to przestarzały benchmark DirectX 11 na poziomie 10, który był używany na domowych komputerach PC i podstawowych notebookach. Wyświetlał on kilka scen jakiegoś dziwnego kosmicznego urządzenia teleportacyjnego, wystrzeliwującego statki kosmiczne w nieznane, w stałej rozdzielczości 1280x720. Podobnie jak Ice Storm, został on wycofany z użytku w styczniu 2020 roku i zastąpiony przez 3DMark Night Raid.

RX 5700 132911
RTX 4090 260357
+95.9%

3DMark Ice Storm GPU

Ice Storm Graphics to przestarzały benchmark, będący częścią pakietu 3DMark. Ice Storm był używany do pomiaru wydajności laptopów klasy podstawowej i tabletów z systemem Windows. Wykorzystuje on DirectX 11 na poziomie funkcji 9 do wyświetlania bitwy między dwiema flotami kosmicznymi w pobliżu zamarzniętej planety w rozdzielczości 1280x720. Zaprzestano jego produkcji w styczniu 2020 roku, a obecnie został zastąpiony przez 3DMark Night Raid.

RX 5700 489113
RTX 4090 787951
+61.1%

SPECviewperf 12 - specvp12 maya-04

RX 5700 116
RTX 4090 306
+164%

SPECviewperf 12 - specvp12 snx-02

RX 5700 42
+52%
RTX 4090 28

SPECviewperf 12 - specvp12 catia-04

RX 5700 162
RTX 4090 264
+63%

SPECviewperf 12 - specvp12 sw-03

RX 5700 106
RTX 4090 124
+17%

SPECviewperf 12 - specvp12 creo-01

RX 5700 78
RTX 4090 115
+46.9%

SPECviewperf 12 - specvp12 mediacal-01

RX 5700 43
RTX 4090 231
+442%

SPECviewperf 12 - specvp12 showcase-01

RX 5700 131
RTX 4090 434
+231%

SPECviewperf 12 - specvp12 energy-01

RX 5700 12
RTX 4090 82
+587%

SPECviewperf 12 - specvp12 3dsmax-05

RX 5700 175
RTX 4090 544
+211%

Wydajność w grach

Wyniki Radeon RX 5700 i GeForce RTX 4090 w grach, wartości są mierzone w FPS.

Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC

Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:

Full HD114246
+116%
1440p69184
+167%
4K43134
+212%

Koszt jednej klatki, $

1080p3.06
+52.9%
6.50
1440p5.06
+41.8%
8.69
4K8.12
+32%
11.93
  • Koszt jednej klatki w RX 5700 jest o 53% niższy w 1080p.
  • Koszt jednej klatki w RX 5700 jest o 42% niższy w 1440p.
  • Koszt jednej klatki w RX 5700 jest o 32% niższy w 4K.

Wydajność FPS w popularnych grach

Full HD
Low

Atomic Heart 159 324
+104%
Counter-Strike 2 344 351
+2%
Cyberpunk 2077 84 227
+170%

Full HD
Medium

Atomic Heart 121 265
+119%
Battlefield 5 115 190−200
+71.3%
Counter-Strike 2 307 340
+10.7%
Cyberpunk 2077 75 224
+199%
Far Cry 5 156 209
+34%
Fortnite 166 300−350
+81.9%
Forza Horizon 4 132 300−350
+161%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 151 170−180
+14.6%
Valorant 294 650−700
+130%

Full HD
High

Atomic Heart 70 234
+234%
Battlefield 5 105 190−200
+87.6%
Counter-Strike 2 154 340
+121%
Counter-Strike: Global Offensive 270−280 270−280
+0.4%
Cyberpunk 2077 67 215
+221%
Dota 2 156 253
+62.2%
Far Cry 5 144 201
+39.6%
Far Cry 6 115 176
+53%
Fortnite 140 300−350
+116%
Forza Horizon 4 130 300−350
+165%
Grand Theft Auto V 137 174
+27%
Metro Exodus 87 230
+164%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 144 170−180
+20.1%
The Witcher 3: Wild Hunt 147 578
+293%
Valorant 291 650−700
+132%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 97 190−200
+103%
Cyberpunk 2077 58 211
+264%
Dota 2 146 224
+53.4%
Far Cry 5 135 187
+38.5%
Forza Horizon 4 118 300−350
+192%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 139 170−180
+24.5%
The Witcher 3: Wild Hunt 91 305
+235%
Valorant 160 680
+325%

Full HD
Epic

Fortnite 118 300−350
+156%

1440p
High

Counter-Strike 2 87 312
+259%
Counter-Strike: Global Offensive 240−250 500−550
+114%
Far Cry 6 66 164
+148%
Grand Theft Auto V 72 162
+125%
Metro Exodus 51 180
+253%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
Valorant 277 450−500
+75.1%

1440p
Ultra

Battlefield 5 81 190−200
+142%
Cyberpunk 2077 36 159
+342%
Far Cry 5 93 187
+101%
Forza Horizon 4 103 300−350
+197%
The Witcher 3: Wild Hunt 60−65 262
+316%

1440p
Epic

Fortnite 77 150−160
+96.1%

4K
High

Atomic Heart 27−30 102
+264%
Counter-Strike 2 25 166
+564%
Far Cry 6 19 134
+605%
Grand Theft Auto V 72 187
+160%
Metro Exodus 31 137
+342%
The Witcher 3: Wild Hunt 48 281
+485%
Valorant 231 300−350
+37.7%

4K
Ultra

Battlefield 5 54 130−140
+152%
Counter-Strike 2 35−40 140−150
+282%
Cyberpunk 2077 15 81
+440%
Dota 2 100 227
+127%
Far Cry 5 47 170
+262%
Forza Horizon 4 70 300−350
+336%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 59 95−100
+62.7%

4K
Epic

Fortnite 39 75−80
+103%

W ten sposób RX 5700 i RTX 4090 konkurują w popularnych grach:

  • RTX 4090 jest 116% szybszy w 1080p
  • RTX 4090 jest 167% szybszy w 1440p
  • RTX 4090 jest 212% szybszy w 4K

Oto zakres różnic w wydajności zaobserwowanych w popularnych grach:

  • w Far Cry 6, z rozdzielczością 4K i High Preset, RTX 4090 jest 605% szybszy.

Podsumowując, w popularnych grach:

  • RTX 4090 wyprzedza 63 testach (98%)
  • jest remis w 1 teście (2%)

Podsumowanie zalet i wad


Ocena skuteczności działania 33.95 90.91
Nowość 7 lipca 2019 20 września 2022
Maksymalna ilość pamięci 8 GB 24 GB
Proces technologiczny 7 nm 5 nm
Pobór mocy (TDP) 180 Wat 450 Wat

RX 5700 ma 60% niższe zużycie energii.

Z drugiej strony, RTX 4090 ma 168% wyższy zagregowany wynik wydajności, ma przewagę wiekową wynoszącą 3 lata, ma 200% wyższą maksymalną ilość pamięci VRAM, i ma 29% bardziej zaawansowany proces litografii.

Model GeForce RTX 4090 to nasz rekomendowany wybór, ponieważ w testach wydajności pokonuje on Radeon RX 5700.

Inne porównania

Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.

Oceny społeczności

Tutaj możesz zapoznać się z oceną kart graficznych przez użytkowników, jak również samemu je ocenić.


4.2 2432 głosy

Oceń Radeon RX 5700 w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.7 18242 głosy

Oceń GeForce RTX 4090 w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pytania i komentarze

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat Radeon RX 5700 lub GeForce RTX 4090, zgodzić się lub nie z naszymi ocenami, albo zgłosić błędy lub nieścisłości na stronie.