GeForce RTX 3060 vs Radeon RX 7650 GRE

#ad 
Kup na Amazon
VS

Łączna ocena wydajności

Porównaliśmy GeForce RTX 3060 i Radeon RX 7650 GRE, obejmując specyfikacje i wszystkie istotne testy porównawcze.

RTX 3060
2021, $329
12 GB GDDR6, 170 Watt
40.36
RX 7650 GRE
2025, $279
8 GB GDDR6, 165 Watt
43.36
+7.4%

7650 GRE przewyższa RTX 3060 o niewielki 7% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.

Główne szczegóły

Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze GeForce RTX 3060 i Radeon RX 7650 GRE, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.

Miejsce w rankingu wydajności119101
Miejsce według popularności2nie w top-100
Ocena efektywności kosztowej53.9294.31
Wydajność energetyczna18.4820.46
ArchitekturaAmpere (2020−2025)RDNA 3.0 (2022−2026)
KryptonimGA106Navi 33
TypDo komputerów stacjonarnychDo komputerów stacjonarnych
Data wydania12 stycznia 2021 (5 lat temu)Luty 2025 (1 rok temu)
Cena w momencie wydania$329 $279

Ocena efektywności kosztowej

Aby uzyskać indeks, porównujemy wydajność kart graficznych i ich koszt, biorąc pod uwagę koszt innych kart graficznych.

RX 7650 GRE ma 75% lepszy stosunek ceny do jakości niż RTX 3060.

Wykres rozrzutu wydajności do ceny

Dla porównania przedstawiono obecnie popularne karty graficzne.

Szczegółowe specyfikacje

Parametry ogólne GeForce RTX 3060 i Radeon RX 7650 GRE: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności GeForce RTX 3060 i Radeon RX 7650 GRE, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.

Ilość jednostek cieniujących35842048
Częstotliwość rdzenia1320 MHz1720 MHz
Częstotliwość w trybie Boost1777 MHz2695 MHz
Ilość tranzystorów12,000 million13,300 million
Proces technologiczny8 nm6 nm
Pobór mocy (TDP)170 Watt165 Watt
Szybkość wypełniania teksturami199.0345.0
Wydajność zmiennoprzecinkowa12.74 TFLOPS22.08 TFLOPS
ROPs4864
TMUs112128
Tensor Cores112brak danych
Ray Tracing Cores2832
L0 Cachebrak danych512 KB
L1 Cache3.5 MB512 KB
L2 Cache3 MB2 MB
L3 Cachebrak danych32 MB

Współczynnik kształtu i kompatybilność

Informacje na temat zgodności GeForce RTX 3060 i Radeon RX 7650 GRE z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).

InterfejsPCIe 4.0 x16PCIe 4.0 x8
Długość242 mm204 mm
Grubość2-slot2-slot
Dodatkowe złącza zasilania1x 12-pin1x 8-pin

Pojemność i typ pamięci VRAM

Parametry pamięci zainstalowanej na GeForce RTX 3060 i Radeon RX 7650 GRE: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.

Typ pamięciGDDR6GDDR6
Maksymalna ilość pamięci12 GB8 GB
Szerokość magistrali pamięci192 Bit128 Bit
Częstotliwość pamięci1875 MHz2250 MHz
Przepustowość pamięci360.0 GB/s288.0 GB/s
Pamięć współdzielona--
Resizable BAR++

Łączność i wyjścia

Lista złącz wideo dostępnych na GeForce RTX 3060 i Radeon RX 7650 GRE. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.

Złącza wideo1x HDMI 2.1, 3x DisplayPort 1.4a1x HDMI 2.1a, 3x DisplayPort 2.1
HDMI++

Zgodność z API i SDK

Interfejsy API obsługiwane przez GeForce RTX 3060 i Radeon RX 7650 GRE, włączając ich poszczególne wersje.

DirectX12 Ultimate (12_2)12 Ultimate (12_2)
Model cieniujący6.76.8
OpenGL4.64.6
OpenCL3.02.2
Vulkan1.31.3
CUDA8.6-
DLSS+-

Wydajność syntetycznego benchmarku

Oto wyniki testu GeForce RTX 3060 i Radeon RX 7650 GRE na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.


Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego

To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.

RTX 3060 40.36
RX 7650 GRE 43.36
+7.4%

Passmark

Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.

RTX 3060 16885
Próbki: 2954
RX 7650 GRE 18140
+7.4%
Próbki: 34

Wydajność w grach

Wyniki GeForce RTX 3060 i Radeon RX 7650 GRE w grach, wartości są mierzone w FPS.

Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC

Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:

Full HD107110−120
+2.8%
1440p6060−65
+0%
4K4040−45
+0%

Koszt jednej klatki, $

1080p3.072.54
+17.5%
1440p5.484.65
+15.2%
4K8.236.98
+15.2%
  • Koszt jednej klatki w RX 7650 GRE jest o 18% niższy w 1080p.
  • Koszt jednej klatki w RX 7650 GRE jest o 15% niższy w 1440p.
  • Koszt jednej klatki w RX 7650 GRE jest o 15% niższy w 4K.

Wydajność FPS w popularnych grach

Full HD
Low

Counter-Strike 2 220−230 240−250
+7.1%
Cyberpunk 2077 79 80−85
+1.3%
Resident Evil 4 Remake 110−120
+0.9%
110−120

Full HD
Medium

Battlefield 5 130−140 140−150
+2.2%
Counter-Strike 2 220−230 240−250
+7.1%
Cyberpunk 2077 78 80−85
+2.6%
Far Cry 5 146 150−160
+2.7%
Fortnite 170−180 180−190
+2.3%
Forza Horizon 4 150−160 160−170
+1.9%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 150−160 170−180
+6.9%
Valorant 240−250 250−260
+3.7%

Full HD
High

Battlefield 5 130−140 140−150
+2.2%
Counter-Strike 2 220−230 240−250
+7.1%
Counter-Strike: Global Offensive 270−280 290−300
+4.3%
Cyberpunk 2077 75 80−85
+6.7%
Dota 2 156 160−170
+2.6%
Far Cry 5 135 140−150
+3.7%
Far Cry 6 103 110−120
+6.8%
Fortnite 170−180 180−190
+2.3%
Forza Horizon 4 150−160 160−170
+1.9%
Grand Theft Auto V 141 150−160
+6.4%
Metro Exodus 81 85−90
+4.9%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 150−160 170−180
+6.9%
The Witcher 3: Wild Hunt 179 190−200
+6.1%
Valorant 240−250 250−260
+3.7%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 130−140 140−150
+2.2%
Cyberpunk 2077 64 65−70
+1.6%
Dota 2 147 150−160
+2%
Far Cry 5 127 130−140
+2.4%
Forza Horizon 4 150−160 160−170
+1.9%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 150−160 170−180
+6.9%
The Witcher 3: Wild Hunt 87 90−95
+3.4%
Valorant 240−250 250−260
+3.7%

Full HD
Epic

Fortnite 170−180 180−190
+2.3%

1440p
High

Counter-Strike 2 100−110 110−120
+3.8%
Counter-Strike: Global Offensive 280−290 300−310
+4.2%
Far Cry 6 69 70−75
+1.4%
Grand Theft Auto V 81 85−90
+4.9%
Metro Exodus 50 50−55
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 180−190
+2.9%
Valorant 270−280 290−300
+5.1%

1440p
Ultra

Battlefield 5 100−110 110−120
+6.8%
Cyberpunk 2077 39 40−45
+2.6%
Far Cry 5 94 100−105
+6.4%
Forza Horizon 4 110−120 120−130
+1.7%
The Witcher 3: Wild Hunt 72 75−80
+4.2%

1440p
Epic

Fortnite 110−120 110−120

4K
High

Counter-Strike 2 45−50 50−55
+4.2%
Far Cry 6 38 40−45
+5.3%
Grand Theft Auto V 82 85−90
+3.7%
Metro Exodus 32
+6.7%
30−33
The Witcher 3: Wild Hunt 65 65−70
Valorant 250−260 260−270
+3.6%

4K
Ultra

Battlefield 5 65−70 70−75
+6.1%
Counter-Strike 2 45−50 50−55
+4.2%
Cyberpunk 2077 18 18−20
Dota 2 115 120−130
+4.3%
Far Cry 5 48 50−55
+4.2%
Forza Horizon 4 75−80 80−85
+1.3%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 55−60 60−65
+5.3%

4K
Epic

Fortnite 55−60 55−60

W ten sposób RTX 3060 i RX 7650 GRE konkurują w popularnych grach:

  • RX 7650 GRE jest 3% szybszy w 1080p
  • Zawiąż 1440p
  • Zawiąż 4K

Podsumowanie zalet i wad


Ocena skuteczności działania 40.36 43.36
Maksymalna ilość pamięci 12 GB 8 GB
Proces technologiczny 8 nm 6 nm
Pobór mocy (TDP) 170 Wat 165 Wat

RTX 3060 ma 50% wyższą maksymalną ilość pamięci VRAM.

Z drugiej strony, RX 7650 GRE ma 7% wyższy zagregowany wynik wydajności, ma 25% bardziej zaawansowany proces litografii, i ma 3% niższe zużycie energii.

Biorąc pod uwagę minimalne różnice w wydajności, nie można wyłonić wyraźnego zwycięzcy pomiędzy GeForce RTX 3060 i Radeon RX 7650 GRE.

Inne porównania

Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.

Oceny społeczności

Tutaj możesz zapoznać się z oceną kart graficznych przez użytkowników, jak również samemu je ocenić.


3.9 40839 głosów

Oceń GeForce RTX 3060 w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.5 121 głosów

Oceń Radeon RX 7650 GRE w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pytania i komentarze

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat GeForce RTX 3060 lub Radeon RX 7650 GRE, zgodzić się lub nie z naszymi ocenami, albo zgłosić błędy lub nieścisłości na stronie.