Core 2 Duo SP7500 vs Pro A12-8800B
Aggregate performance score
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 2402 | 3384 |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Market segment | Laptop | Laptop |
| Series | AMD Carrizo | Intel Core 2 Duo |
| Power efficiency | 4.16 | 0.68 |
| Designer | AMD | Intel |
| Architecture codename | Carrizo (2015−2018) | Merom (2006−2008) |
| Release date | 3 June 2015 (10 years ago) | 15 January 2008 (18 years ago) |
Detailed specifications
| Physical cores | 4 (Quad-Core) | 2 (Dual-core) |
| Threads | 4 | 2 |
| Base clock speed | 2.1 GHz | no data |
| Boost clock speed | 3.4 GHz | 1.6 GHz |
| Bus rate | no data | 800 MHz |
| L2 cache | 2048 KB | 4 MB |
| Chip lithography | 28 nm | 65 nm |
| Number of transistors | 3100 Million | no data |
| 64 bit support | + | + |
| Windows 11 compatibility | - | - |
Compatibility
| Socket | FP4 | no data |
| Power consumption (TDP) | 15 Watt | 20 Watt |
Technologies and extensions
| Instruction set extensions | HSA 1.0 | no data |
| AES-NI | + | - |
| FMA | FMA4 | - |
| AVX | AVX | - |
| FreeSync | + | - |
| TrueAudio | + | - |
| PowerNow | + | - |
| PowerGating | + | - |
| Out-of-band client management | + | - |
| VirusProtect | + | - |
| RAID | + | - |
| HSA | + | - |
Virtualization technologies
| AMD-V | + | - |
| IOMMU 2.0 | + | - |
Memory specs
| Supported memory types | DDR3/DDR3L-2133 | no data |
| Max memory channels | 2 | no data |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | AMD Radeon R7 Graphics | no data |
| iGPU core count | 8 | no data |
| จำนวนพาธไลน์ | 512 | no data |
| Enduro | + | - |
| Switchable graphics | + | - |
| UVD | + | - |
| VCE | + | - |
Graphics interfaces
Available interfaces and connections of Pro A12-8800B and Core 2 Duo SP7500 integrated GPUs.
| DisplayPort | + | - |
| HDMI | + | - |
Graphics API support
| DirectX | DirectX® 12 | no data |
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by Pro A12-8800B and Core 2 Duo SP7500.
| PCIe version | 3.0 | no data |
Synthetic benchmarks
Combined synthetic benchmark score
This is our combined benchmark performance rating.
Cinebench 10 32-bit single-core
Cinebench 10 32-bit multi-core
Cinebench Release 10 Multi Core is a variant of Cinebench R10 using all the processor threads. Possible number of threads is limited by 16 in this version.