i3-4150T vs A10-5800K
#ad
Buy on Amazon
VS
Aggregate performance score
A10-5800K
4 cores / 4 threads, 100 Watt
1.70
+3%
Core i3-4150T
2 cores / 4 threads, 35 Watt
1.65
A10-5800K outperforms Core i3-4150T by a minimal 3% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
Place in the ranking23062322
Place by popularitynot in top-100not in top-100
Cost-effectiveness evaluation0.350.18
Market segmentDesktop processorDesktop processor
SeriesAMD A-Series (Desktop)no data
Power efficiency0.721.99
DesignerAMDIntel
Manufacturerno dataIntel
Architecture codenameTrinity (2012−2013)Haswell (2013−2015)
Release date2 October 2012 (13 years ago)1 May 2014 (12 years ago)
Cost-effectiveness evaluation
Performance per price, higher is better.
A10-5800K has 94% better value for money than i3-4150T.
Performance to price scatter graph
Detailed specifications
Physical cores4 (Quad-Core)2 (Dual-core)
Threads44
Base clock speed3.8 GHz3 GHz
Boost clock speed4.2 GHz2.9 GHz
Bus rateno data5 GT/s
L1 cache128 KB (per core)64 KB (per core)
L2 cache1 MB (per core)256 KB (per core)
L3 cache0 KB3 MB (shared)
Chip lithography32 nm22 nm
Die size246 mm2177 mm2
Maximum case temperature (TCase)74 °C72 °C
Number of transistors1,178 million1,400 million
64 bit support++
Windows 11 compatibility--
Unlocked multiplier+-
Compatibility
Number of CPUs in a configuration11
SocketFM2FCLGA1150
Power consumption (TDP)100 Watt35 Watt
Technologies and extensions
Instruction set extensionsno dataIntel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2
AES-NI-+
AVX-+
Enhanced SpeedStep (EIST)no data+
Turbo Boost Technologyno data-
Hyper-Threading Technologyno data+
Idle Statesno data+
Thermal Monitoring-+
Security technologies
TXTno data-
EDBno data+
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by A10-5800K and Core i3-4150T are enumerated here.
AMD-V+-
VT-dno data-
VT-xno data+
EPTno data+
Memory specs
Supported memory typesDDR3DDR3
Maximum memory sizeno data32 GB
Max memory channelsno data2
Maximum memory bandwidthno data25.6 GB/s
ECC memory support-+
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
Integrated graphics cardAMD Radeon HD 7660D (800 MHz)Intel HD Graphics 4400
Max video memoryno data2 GB
Quick Sync Video-+
Clear Video HDno data+
Graphics max frequencyno data1.15 GHz
InTru 3Dno data+
Graphics interfaces
Available interfaces and connections of A10-5800K and Core i3-4150T integrated GPUs.
Number of displays supportedno data3
eDPno data+
DisplayPort-+
HDMI-+
DVIno data+
VGAno data+
Graphics image quality
Max resolution over HDMI 1.4no data4096x2304@24Hz
Max resolution over eDPno data3840x2160@60Hz
Max resolution over DisplayPortno data3840x2160@60Hz
Max resolution over VGAno data1920x1200@60Hz
Graphics API support
APIs supported by A10-5800K and Core i3-4150T integrated GPUs, sometimes API versions are included.
DirectXno data11.1/12
OpenGLno data4.3
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by A10-5800K and Core i3-4150T.
PCIe versionno dataUp to 3.0
PCI Express lanesno data16
Synthetic benchmarks
Combined synthetic benchmark score
This is our combined benchmark performance rating.
A10-5800K 1.70
+3%
i3-4150T 1.65
Passmark
A10-5800K 2965
+2.9%
Samples: 1895
i3-4150T 2881
Samples: 130
GeekBench 5 Single-Core
A10-5800K 454
i3-4150T 874
+92.5%
GeekBench 5 Multi-Core
A10-5800K 1095
i3-4150T 1738
+58.7%
Gaming performance
Pros & cons summary
Performance score 1.70 1.65
Integrated graphics card 1.22 1.25
Recency 2 October 2012 1 May 2014
Physical cores 4 2
Chip lithography 32 nm 22 nm
A10-5800K has a 3% higher aggregate performance score, and 100% more physical cores.