A10-5800K vs i5-4590
Aggregate performance score
Core i5-4590 outperforms A10-5800K by an impressive 81% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 1857 | 2306 |
| Place by popularity | 51 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | 0.70 | 0.35 |
| Market segment | Desktop processor | Desktop processor |
| Series | Core i5 (Desktop) | AMD A-Series (Desktop) |
| Power efficiency | 1.54 | 0.72 |
| Designer | Intel | AMD |
| Manufacturer | Intel | no data |
| Architecture codename | Haswell (2013−2015) | Trinity (2012−2013) |
| Release date | 1 May 2014 (12 years ago) | 2 October 2012 (13 years ago) |
Cost-effectiveness evaluation
Performance per price, higher is better.
i5-4590 has 100% better value for money than A10-5800K.
Performance to price scatter graph
Detailed specifications
| Physical cores | 4 (Quad-Core) | 4 (Quad-Core) |
| Threads | 4 | 4 |
| Base clock speed | 3.3 GHz | 3.8 GHz |
| Boost clock speed | 3.7 GHz | 4.2 GHz |
| Bus rate | 5 GT/s | no data |
| L1 cache | 64K (per core) | 128 KB (per core) |
| L2 cache | 256K (per core) | 1 MB (per core) |
| L3 cache | 6 MB (shared) | 0 KB |
| Chip lithography | 22 nm | 32 nm |
| Die size | 177 mm2 | 246 mm2 |
| Maximum case temperature (TCase) | 72 °C | 74 °C |
| Number of transistors | 1,400 million | 1,178 million |
| 64 bit support | + | + |
| Windows 11 compatibility | - | - |
| Unlocked multiplier | - | + |
Compatibility
| Number of CPUs in a configuration | 1 | 1 |
| Socket | FCLGA1150 | FM2 |
| Power consumption (TDP) | 84 Watt | 100 Watt |
Technologies and extensions
| Instruction set extensions | Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2 | no data |
| AES-NI | + | - |
| AVX | + | - |
| vPro | + | no data |
| Enhanced SpeedStep (EIST) | + | no data |
| My WiFi | + | no data |
| Turbo Boost Technology | 2.0 | no data |
| Hyper-Threading Technology | - | no data |
| Idle States | + | no data |
| Thermal Monitoring | + | - |
| SIPP | + | - |
| FDI | + | no data |
Security technologies
| TXT | + | no data |
| EDB | + | no data |
| Identity Protection | + | - |
| OS Guard | + | no data |
| Anti-Theft | + | no data |
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by Core i5-4590 and A10-5800K are enumerated here.
| AMD-V | + | + |
| VT-d | + | no data |
| VT-x | + | no data |
| EPT | + | no data |
Memory specs
| Supported memory types | DDR3 | DDR3 |
| Maximum memory size | 32 GB | no data |
| Max memory channels | 2 | no data |
| Maximum memory bandwidth | 25.6 GB/s | no data |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | Intel HD Graphics 4600 | AMD Radeon HD 7660D (800 MHz) |
| Max video memory | 2 GB | no data |
| Quick Sync Video | + | - |
| Clear Video HD | + | no data |
| Graphics max frequency | 1.15 GHz | no data |
| InTru 3D | + | no data |
Graphics interfaces
Available interfaces and connections of Core i5-4590 and A10-5800K integrated GPUs.
| Number of displays supported | 3 | no data |
| eDP | + | no data |
| DisplayPort | + | - |
| HDMI | + | - |
| VGA | + | no data |
Graphics image quality
| Max resolution over HDMI 1.4 | 4096x2304@24Hz | no data |
| Max resolution over eDP | 3840x2160@60Hz | no data |
| Max resolution over DisplayPort | 3840x2160@60Hz | no data |
| Max resolution over VGA | 1920x1200@60Hz | no data |
Graphics API support
APIs supported by Core i5-4590 and A10-5800K integrated GPUs, sometimes API versions are included.
| DirectX | 11.2/12 | no data |
| OpenGL | 4.3 | no data |
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by Core i5-4590 and A10-5800K.
| PCIe version | Up to 3.0 | no data |
| PCI Express lanes | 16 | no data |
Synthetic benchmarks
Combined synthetic benchmark score
This is our combined benchmark performance rating.
Passmark
GeekBench 5 Single-Core
GeekBench 5 Multi-Core
Cinebench 10 32-bit single-core
Cinebench 10 32-bit multi-core
Cinebench Release 10 Multi Core is a variant of Cinebench R10 using all the processor threads. Possible number of threads is limited by 16 in this version.