Radeon R9 M395X vs GeForce RTX 3080 Mobile

Kümülatif performans değerlendirmesi

Radeon R9 M395X ve GeForce RTX 3080 Mobile'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.

R9 M395X
2015
4 GB GDDR5, 250 Watt
12.22

RTX 3080 Mobile, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R9 M395X 'den 216% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R9 M395X ve GeForce RTX 3080 Mobile'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum446131
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliği12.5525.87
MimariGCN 3.0 (2014−2019)Ampere (2020−2025)
GPUAmethystGA104
TipDizüstü bilgisayarlar içinDizüstü bilgisayarlar için
Çıkış tarihi5 mayıs 2015 (11 yıl önce)12 ocak 2021 (5 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R9 M395X ve GeForce RTX 3080 Mobile genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R9 M395X'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı20486144
Çekirdek frekansı723 MHz1110 MHz
Boost modunda frekansveri yok1545 MHz
Transistör sayısı5,000 million17,400 million
Teknolojik süreç28 nm8 nm
Güç Tüketimi (TDP)250 Watt115 Watt
Tekstüre hızı92.54296.6
Kayan nokta performansı2.961 TFLOPS18.98 TFLOPS
ROPs3296
TMUs128192
Tensor Coresveri yok192
Ray Tracing Coresveri yok48
L1 Cache512 KB6 MB
L2 Cache512 KB4 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R9 M395X ve GeForce RTX 3080 Mobile uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargelarge
Veri yoluPCIe 3.0veri yok
ArayüzPCIe 3.0 x16PCIe 4.0 x16
Ek güç konektörlerihiçbiriveri yok

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R9 M395X ve GeForce RTX 3080 Mobile üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR6
Maksimum Bellek4 GB8 GB
Bellek veri yolu genişliği256 Bit256 Bit
Hafıza frekansı1250 MHz1750 MHz
Bellek bant genişliği160.0 GB/s448.0 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R9 M395X ve GeForce RTX 3080 Mobile üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriNo outputsNo outputs
Eyefinity+-

Desteklenen teknolojiler

Radeon R9 M395X ve GeForce RTX 3080 Mobile tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

FreeSync+-
HD3D+-
PowerTune+-
DualGraphics+-
TrueAudio+-
ZeroCore+-
Değiştirilebilir grafik+-

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R9 M395X ve GeForce RTX 3080 Mobile API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectXDirectX® 1212 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli6.36.5
OpenGL4.44.6
OpenCLveri yok2.0
Vulkan-1.2
Mantle+-
CUDA-8.6
DLSS-+

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R9 M395X ve GeForce RTX 3080 Mobile testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

R9 M395X 12.22
RTX 3080 Mobile 38.63
+216%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

R9 M395X 5109
Örnekler: 62
RTX 3080 Mobile 16124
+216%
Örnekler: 3311

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike, oyun bilgisayarları için bir DirectX 11 benchmarkıdır. İnsansı ve lavdan yapılmış gibi görünen ateşli bir yaratık arasındaki kavgayı gösteren iki ayrı test içeriyor. 1920x1080 çözünürlük kullanan Fire Strike, oldukça gerçekçi grafikler gösterir ve donanım açısından oldukça talepkardır.

R9 M395X 7921
RTX 3080 Mobile 27194
+243%

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R9 M395X ve GeForce RTX 3080 Mobile sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD35−40
−234%
117
+234%
1440p21−24
−248%
73
+248%
4K12−14
−267%
44
+267%

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 65−70
−212%
212
+212%
Cyberpunk 2077 24−27
−365%
121
+365%
Resident Evil 4 Remake 24−27
−460%
140
+460%

Full HD
Medium

Battlefield 5 50−55
−146%
130−140
+146%
Counter-Strike 2 65−70
−201%
205
+201%
Cyberpunk 2077 24−27
−269%
96
+269%
Far Cry 5 40−45
−223%
129
+223%
Fortnite 70−75
−135%
160−170
+135%
Forza Horizon 4 50−55
−266%
194
+266%
Forza Horizon 5 35−40
−289%
148
+289%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 45−50
−240%
150−160
+240%
Valorant 100−110
−108%
220−230
+108%

Full HD
High

Battlefield 5 50−55
−159%
140
+159%
Counter-Strike 2 65−70
−129%
156
+129%
Counter-Strike: Global Offensive 170−180
−59.4%
270−280
+59.4%
Cyberpunk 2077 24−27
−223%
84
+223%
Dota 2 80−85
−61.4%
134
+61.4%
Far Cry 5 40−45
−205%
122
+205%
Fortnite 70−75
−135%
160−170
+135%
Forza Horizon 4 50−55
−255%
188
+255%
Forza Horizon 5 35−40
−255%
135
+255%
Grand Theft Auto V 45−50
−179%
131
+179%
Metro Exodus 24−27
−300%
100
+300%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 45−50
−240%
150−160
+240%
The Witcher 3: Wild Hunt 30−35
−497%
191
+497%
Valorant 100−110
−108%
220−230
+108%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 50−55
−148%
134
+148%
Cyberpunk 2077 24−27
−192%
76
+192%
Dota 2 80−85
−54.2%
128
+54.2%
Far Cry 5 40−45
−185%
114
+185%
Forza Horizon 4 50−55
−196%
157
+196%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 45−50
−240%
150−160
+240%
The Witcher 3: Wild Hunt 30−35
−231%
106
+231%
Valorant 100−110
−64.2%
179
+64.2%

Full HD
Epic

Fortnite 70−75
−135%
160−170
+135%

1440p
High

Counter-Strike 2 24−27
−321%
101
+321%
Counter-Strike: Global Offensive 90−95
−195%
270−280
+195%
Grand Theft Auto V 18−20
−395%
94
+395%
Metro Exodus 14−16
−287%
58
+287%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 95−100
−78.6%
170−180
+78.6%
Valorant 130−140
−96.2%
250−260
+96.2%

1440p
Ultra

Battlefield 5 30−35
−218%
108
+218%
Cyberpunk 2077 10−12
−336%
48
+336%
Far Cry 5 27−30
−281%
103
+281%
Forza Horizon 4 30−33
−333%
130
+333%
The Witcher 3: Wild Hunt 18−20
−339%
79
+339%

1440p
Epic

Fortnite 27−30
−281%
100−110
+281%

4K
High

Counter-Strike 2 8−9
−288%
31
+288%
Grand Theft Auto V 24−27
−288%
93
+288%
Metro Exodus 8−9
−363%
37
+363%
The Witcher 3: Wild Hunt 16−18
−338%
70
+338%
Valorant 65−70
−255%
230−240
+255%

4K
Ultra

Battlefield 5 16−18
−294%
67
+294%
Counter-Strike 2 8−9
−463%
45−50
+463%
Cyberpunk 2077 4−5
−475%
23
+475%
Dota 2 45−50
−144%
110
+144%
Far Cry 5 12−14
−323%
55
+323%
Forza Horizon 4 21−24
−314%
87
+314%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 12−14
−342%
50−55
+342%

4K
Epic

Fortnite 12−14
−325%
50−55
+325%

Popüler oyunlarda R9 M395X ve RTX 3080 Mobile bu şekilde rekabet eder:

  • RTX 3080 Mobile 1080p'de 234% daha hızlıdır
  • RTX 3080 Mobile 1440p'de 248% daha hızlıdır
  • RTX 3080 Mobile 4K'de 267% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 1080p çözünürlüğü ve High Preset ile The Witcher 3: Wild Hunt'de RTX 3080 Mobile 497% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • İstisnasız, RTX 3080 Mobile tüm 60 testlerimizde R9 M395X 'i geride bıraktı.

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 12.22 38.63
Yenilik 5 mayıs 2015 12 ocak 2021
Maksimum Bellek 4 GB 8 GB
Teknolojik süreç 28 nm 8 nm
Güç Tüketimi (TDP) 250 Watt 115 Watt

RTX 3080 Mobile 216% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 5 yaş avantajına sahiptir, 100% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir, 250% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir ve 117% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

GeForce RTX 3080 Mobile performans testlerinde Radeon R9 M395X modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


4 20 oy

Radeon R9 M395X 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.1 881 oy

GeForce RTX 3080 Mobile 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R9 M395X veya GeForce RTX 3080 Mobile hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.