RTX A4000 Mobile vs Radeon RX 7900 XT

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere RTX A4000 Mobile ile Radeon RX 7900 XT'yi karşılaştırdık.

RTX A4000 Mobile
2021
8 GB GDDR6, 115 Watt
35.37

7900 XT, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre RTX A4000 Mobile'den 96% gibi etkileyici bir oranda daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

RTX A4000 Mobile ve Radeon RX 7900 XT'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum15920
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesiveri yok44.32
Güç verimliliği23.6817.80
MimariAmpere (2020−2025)RDNA 3.0 (2022−2026)
GPUGA104Navi 31
TipMobil iş istasyonları içinMasaüstü
Çıkış tarihi12 nisan 2021 (5 yıl önce)3 kasım 2022 (3 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyatveri yok$899

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

veri yok

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

RTX A4000 Mobile ve Radeon RX 7900 XT genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar RTX A4000 Mobile'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı51205376
Çekirdek frekansı1140 MHz1387 MHz
Boost modunda frekans1680 MHz2394 MHz
Transistör sayısı17,400 million57,700 million
Teknolojik süreç8 nm5 nm
Güç Tüketimi (TDP)115 Watt300 Watt
Tekstüre hızı268.8804.4
Kayan nokta performansı17.2 TFLOPS51.48 TFLOPS
ROPs80192
TMUs160336
Tensor Cores160veri yok
Ray Tracing Cores4084
L0 Cacheveri yok2.6 MB
L1 Cache5 MB3 MB
L2 Cache4 MB6 MB
L3 Cacheveri yok80 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle RTX A4000 Mobile ve Radeon RX 7900 XT uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargeveri yok
ArayüzPCIe 4.0 x16PCIe 4.0 x16
Uzunlukveri yok276 mm
Kalınlıkveri yok2-slot
Ek güç konektörleriveri yok2x 8-pin

VRAM kapasitesi ve türü

RTX A4000 Mobile ve Radeon RX 7900 XT üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR6GDDR6
Maksimum Bellek8 GB20 GB
Bellek veri yolu genişliği256 Bit320 Bit
Hafıza frekansı1500 MHz2500 MHz
Bellek bant genişliği384.0 GB/s800.0 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR++

Bağlantı ve çıkışlar

RTX A4000 Mobile ve Radeon RX 7900 XT üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriPortable Device Dependent1x HDMI 2.1a, 2x DisplayPort 2.1, 1x USB Type-C
HDMI-+

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen RTX A4000 Mobile ve Radeon RX 7900 XT API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 Ultimate (12_2)12 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli6.86.8
OpenGL4.64.6
OpenCL3.02.2
Vulkan1.31.3
CUDA8.6-
DLSS+-

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik RTX A4000 Mobile ve Radeon RX 7900 XT testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

RTX A4000 Mobile 35.37
RX 7900 XT 69.34
+96%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

RTX A4000 Mobile 14810
Örnekler: 533
RX 7900 XT 29053
+96.2%
Örnekler: 6645

Oyun performansı

Oyunlarda RTX A4000 Mobile ve Radeon RX 7900 XT sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD100−110
−99%
199
+99%
1440p65−70
−108%
135
+108%
4K40−45
−113%
85
+113%

Çerçeve başına maliyet, $

1080pveri yok4.52
1440pveri yok6.66
4Kveri yok10.58

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 200−210
−59.5%
300−350
+59.5%
Cyberpunk 2077 80−85
−189%
237
+189%
Resident Evil 4 Remake 90−95
−227%
307
+227%

Full HD
Medium

Battlefield 5 120−130
−44.4%
180−190
+44.4%
Counter-Strike 2 200−210
−44%
288
+44%
Cyberpunk 2077 80−85
−159%
212
+159%
Far Cry 5 110−120
−70.4%
196
+70.4%
Fortnite 150−160
−92.4%
300−350
+92.4%
Forza Horizon 4 130−140
−104%
280−290
+104%
Forza Horizon 5 110−120
−116%
244
+116%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 140−150
−21.7%
170−180
+21.7%
Valorant 210−220
−91.1%
400−450
+91.1%

Full HD
High

Battlefield 5 120−130
−44.4%
180−190
+44.4%
Counter-Strike 2 200−210
−34%
268
+34%
Counter-Strike: Global Offensive 270−280
−0.4%
270−280
+0.4%
Cyberpunk 2077 80−85
−132%
190
+132%
Dota 2 140−150
−41.1%
199
+41.1%
Far Cry 5 110−120
−62.6%
187
+62.6%
Fortnite 150−160
−92.4%
300−350
+92.4%
Forza Horizon 4 130−140
−104%
280−290
+104%
Forza Horizon 5 110−120
−97.3%
223
+97.3%
Grand Theft Auto V 120−130
−43%
173
+43%
Metro Exodus 80−85
−73.8%
146
+73.8%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 140−150
−21.7%
170−180
+21.7%
The Witcher 3: Wild Hunt 120−130
−293%
483
+293%
Valorant 210−220
−91.1%
400−450
+91.1%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 120−130
−44.4%
180−190
+44.4%
Cyberpunk 2077 80−85
−118%
179
+118%
Dota 2 140−150
−30.5%
184
+30.5%
Far Cry 5 110−120
−50.4%
173
+50.4%
Forza Horizon 4 130−140
−104%
280−290
+104%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 140−150
−21.7%
170−180
+21.7%
The Witcher 3: Wild Hunt 120−130
−107%
255
+107%
Valorant 210−220
−91.1%
400−450
+91.1%

Full HD
Epic

Fortnite 150−160
−92.4%
300−350
+92.4%

1440p
High

Counter-Strike 2 85−90
−134%
206
+134%
Counter-Strike: Global Offensive 250−260
−106%
500−550
+106%
Grand Theft Auto V 70−75
−118%
159
+118%
Metro Exodus 50−55
−160%
135
+160%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180
+0%
170−180
+0%
Valorant 240−250
−96.4%
450−500
+96.4%

1440p
Ultra

Battlefield 5 90−95
−95.7%
180−190
+95.7%
Cyberpunk 2077 40−45
−205%
122
+205%
Far Cry 5 85−90
−101%
173
+101%
Forza Horizon 4 100−105
−146%
240−250
+146%
The Witcher 3: Wild Hunt 65−70
−175%
179
+175%

1440p
Epic

Fortnite 90−95
−62.4%
150−160
+62.4%

4K
High

Counter-Strike 2 40−45
−25%
50
+25%
Grand Theft Auto V 75−80
−130%
175
+130%
Metro Exodus 30−35
−172%
87
+172%
The Witcher 3: Wild Hunt 55−60
−179%
156
+179%
Valorant 210−220
−50.2%
300−350
+50.2%

4K
Ultra

Battlefield 5 55−60
−137%
130−140
+137%
Counter-Strike 2 40−45
−145%
95−100
+145%
Cyberpunk 2077 18−20
−233%
60
+233%
Dota 2 100−110
−45.7%
153
+45.7%
Far Cry 5 45−50
−187%
132
+187%
Forza Horizon 4 65−70
−205%
200−210
+205%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 45−50
−109%
95−100
+109%

4K
Epic

Fortnite 45−50
−75.6%
75−80
+75.6%

Popüler oyunlarda RTX A4000 Mobile ve RX 7900 XT bu şekilde rekabet eder:

  • RX 7900 XT 1080p'de 99% daha hızlıdır
  • RX 7900 XT 1440p'de 108% daha hızlıdır
  • RX 7900 XT 4K'de 113% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 1080p çözünürlüğü ve High Preset ile The Witcher 3: Wild Hunt'de RX 7900 XT 293% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • RX 7900 XT 59 testte'de önde (98%)
  • 1 testte (2%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 35.37 69.34
Yenilik 12 nisan 2021 3 kasım 2022
Maksimum Bellek 8 GB 20 GB
Teknolojik süreç 8 nm 5 nm
Güç Tüketimi (TDP) 115 Watt 300 Watt

RTX A4000 Mobile 161% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan RX 7900 XT, 96% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 1 yıllık yaş avantajına sahiptir, 150% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 60% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon RX 7900 XT performans testlerinde RTX A4000 Mobile modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

RTX A4000 Mobile mobil iş istasyonları için ve Radeon RX 7900 XT masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


4.4 38 oy

RTX A4000 Mobile 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.2 2631 oy

Radeon RX 7900 XT 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize RTX A4000 Mobile veya Radeon RX 7900 XT hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.