Quadro M5500 vs GeForce 710M
Kümülatif performans değerlendirmesi
Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Quadro M5500 ile GeForce 710M'yi karşılaştırdık.
M5500, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre 710M 'den 1703% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
Quadro M5500 ve GeForce 710M'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 323 | 1142 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Güç verimliliği | 9.72 | 5.39 |
| Mimari | Maxwell 2.0 (2014−2019) | Kepler 2.0 (2013−2015) |
| GPU | GM204 | GK208 |
| Tip | Mobil iş istasyonları için | Dizüstü bilgisayarlar için |
| Çıkış tarihi | 8 nisan 2016 (10 yıl önce) | 24 temmuz 2013 (12 yıl önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
Quadro M5500 ve GeForce 710M genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Quadro M5500'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 2048 | 192 |
| Çekirdek frekansı | 1140 MHz | 719 MHz |
| Boost modunda frekans | 1165 MHz | 800 MHz |
| Transistör sayısı | 5,200 million | 915 million |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 28 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 150 Watt | 15 Watt |
| Tekstüre hızı | 149.1 | 11.50 |
| Kayan nokta performansı | 4.772 TFLOPS | 0.2761 TFLOPS |
| ROPs | 64 | 8 |
| TMUs | 128 | 16 |
| L1 Cache | 768 KB | 32 KB |
| L2 Cache | 2 MB | 128 KB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle Quadro M5500 ve GeForce 710M uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | large | medium sized |
| Veri yolu | veri yok | PCI Express 2.0 |
| Arayüz | PCIe 3.0 x16 | PCIe 3.0 x8 |
| Ek güç konektörleri | hiçbiri | hiçbiri |
| SLI desteği | + | - |
VRAM kapasitesi ve türü
Quadro M5500 ve GeForce 710M üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | GDDR5 | DDR3 |
| Maksimum Bellek | 8 GB | 1 GB |
| Standart bellek | veri yok | DDR3 |
| Bellek veri yolu genişliği | 256 Bit | 64 Bit |
| Hafıza frekansı | 1753 MHz | 900 MHz |
| Bellek bant genişliği | 211 GB/s | 14.4 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | - | - |
Bağlantı ve çıkışlar
Quadro M5500 ve GeForce 710M üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | No outputs | No outputs |
| eDP 1.2 sinyal desteği | veri yok | Up to 2560x1600 |
| LVDS sinyal desteği | veri yok | Up to 1920x1200 |
| VGA analog monitör desteği | veri yok | Up to 2048x1536 |
| DisplayPort Multimode (DP++) desteği | veri yok | Up to 2560x1600 |
| HDMI | - | + |
| HDCP içerik koruması | - | + |
| Display Port | 1.2 | veri yok |
| G-SYNC desteği | + | - |
| HDMI aracılığıyla 7.1 kanal HD ses | - | + |
| TrueHD ve DTS-HD ses bit akışı | - | + |
Desteklenen teknolojiler
Quadro M5500 ve GeForce 710M tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.
| Blu-ray 3D desteği | - | + |
| H.264, VC1, MPEG2 1080p video dekoder | - | + |
| Optimus | - | + |
| 3D Vision Pro | + | veri yok |
| Mosaic | + | veri yok |
| VR Ready | + | veri yok |
| nView Display Management | + | veri yok |
| Optimus | + | veri yok |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen Quadro M5500 ve GeForce 710M API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 12 | 12 API |
| Gölgelendirici modeli | 6.4 | 5.1 |
| OpenGL | 4.5 | 4.5 |
| OpenCL | 1.2 | 1.1 |
| Vulkan | + | 1.1.126 |
| CUDA | + | + |
Sentetik kıyaslama performansı
Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Quadro M5500 ve GeForce 710M testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.
Birleşik sentetik kıyaslama puanı
Bu bizim genel performans reytingimizdir.
Passmark
Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.
Oyun performansı
Oyunlarda Quadro M5500 ve GeForce 710M sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 100−110
+1717%
|
6−7
−1717%
|
| Cyberpunk 2077 | 40−45
+1950%
|
2−3
−1950%
|
| Resident Evil 4 Remake | 40−45
+2050%
|
2−3
−2050%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 80−85 | 0−1 |
| Counter-Strike 2 | 100−110
+1717%
|
6−7
−1717%
|
| Cyberpunk 2077 | 40−45
+1950%
|
2−3
−1950%
|
| Far Cry 5 | 60−65
+3050%
|
2−3
−3050%
|
| Fortnite | 100−110
+5000%
|
2−3
−5000%
|
| Forza Horizon 4 | 75−80
+1014%
|
7−8
−1014%
|
| Forza Horizon 5 | 60−65
+6000%
|
1−2
−6000%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 70−75
+722%
|
9−10
−722%
|
| Valorant | 140−150
+353%
|
30−35
−353%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 80−85 | 0−1 |
| Counter-Strike 2 | 100−110
+1717%
|
6−7
−1717%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 230−240
+792%
|
24−27
−792%
|
| Cyberpunk 2077 | 40−45
+1950%
|
2−3
−1950%
|
| Dota 2 | 100−110
+627%
|
14−16
−627%
|
| Far Cry 5 | 60−65
+3050%
|
2−3
−3050%
|
| Fortnite | 100−110
+5000%
|
2−3
−5000%
|
| Forza Horizon 4 | 75−80
+1014%
|
7−8
−1014%
|
| Forza Horizon 5 | 60−65
+6000%
|
1−2
−6000%
|
| Grand Theft Auto V | 70−75
+2300%
|
3−4
−2300%
|
| Metro Exodus | 40−45
+4000%
|
1−2
−4000%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 70−75
+722%
|
9−10
−722%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 50−55
+800%
|
6−7
−800%
|
| Valorant | 140−150
+353%
|
30−35
−353%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 80−85 | 0−1 |
| Cyberpunk 2077 | 40−45
+1950%
|
2−3
−1950%
|
| Dota 2 | 100−110
+627%
|
14−16
−627%
|
| Far Cry 5 | 60−65
+3050%
|
2−3
−3050%
|
| Forza Horizon 4 | 75−80
+1014%
|
7−8
−1014%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 70−75
+722%
|
9−10
−722%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 50−55
+800%
|
6−7
−800%
|
| Valorant | 140−150
+353%
|
30−35
−353%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 100−110
+5000%
|
2−3
−5000%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 35−40
+875%
|
4−5
−875%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 140−150
+1900%
|
7−8
−1900%
|
| Grand Theft Auto V | 30−35
+3300%
|
1−2
−3300%
|
| Metro Exodus | 24−27
+2400%
|
1−2
−2400%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 170−180
+1455%
|
10−12
−1455%
|
| Valorant | 180−190 | 0−1 |
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 55−60
+1733%
|
3−4
−1733%
|
| Cyberpunk 2077 | 18−20 | 0−1 |
| Far Cry 5 | 40−45
+4200%
|
1−2
−4200%
|
| Forza Horizon 4 | 45−50
+1500%
|
3−4
−1500%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 27−30
+1350%
|
2−3
−1350%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 45−50
+4400%
|
1−2
−4400%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 16−18 | 0−1 |
| Grand Theft Auto V | 35−40
+150%
|
14−16
−150%
|
| Metro Exodus | 16−18 | 0−1 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 27−30
+2700%
|
1−2
−2700%
|
| Valorant | 110−120
+2100%
|
5−6
−2100%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 27−30
+2800%
|
1−2
−2800%
|
| Counter-Strike 2 | 16−18 | 0−1 |
| Cyberpunk 2077 | 8−9 | 0−1 |
| Dota 2 | 65−70
+2100%
|
3−4
−2100%
|
| Far Cry 5 | 21−24
+2100%
|
1−2
−2100%
|
| Forza Horizon 4 | 30−35
+3300%
|
1−2
−3300%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 18−20
+850%
|
2−3
−850%
|
4K
Epic
| Fortnite | 20−22
+900%
|
2−3
−900%
|
İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:
- 1080p çözünürlüğü ve Medium Preset ile Forza Horizon 5'de Quadro M5500 6000% daha hızlıdır.
Sonuç olarak, popüler oyunlarda:
- İstisnasız, Quadro M5500 tüm 38 testlerimizde GeForce 710M 'i geride bıraktı.
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 18.93 | 1.05 |
| Yenilik | 8 nisan 2016 | 24 temmuz 2013 |
| Maksimum Bellek | 8 GB | 1 GB |
| Güç Tüketimi (TDP) | 150 Watt | 15 Watt |
Quadro M5500 1703% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 2 yaş avantajına sahiptir ve 700% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir.
Öte yandan GeForce 710M, 900% daha düşük güç tüketimine sahiptir.
Quadro M5500 performans testlerinde GeForce 710M modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Quadro M5500 mobil iş istasyonları için ve GeForce 710M dizüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
