Iris Xe Graphics G7 vs FirePro D300
Kümülatif performans değerlendirmesi
Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Iris Xe Graphics G7 ile FirePro D300'yi karşılaştırdık.
Graphics G7, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre D300'den en az 4% oranında daha iyi performans göstermektedir.
Ana ayrıntılar
Iris Xe Graphics G7 ve FirePro D300'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 498 | 514 |
| Popülerliğe göre konum | 17 | ilk 100'de değil |
| Güç verimliliği | veri yok | 4.76 |
| Mimari | Gen. 11 Ice Lake (2019−2022) | GCN 1.0 (2012−2020) |
| GPU | Tiger Lake Xe | Pitcairn |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | İş istasyonları için |
| Çıkış tarihi | 15 austos 2020 (5 yıl önce) | 18 ocak 2014 (12 yıl önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
Iris Xe Graphics G7 ve FirePro D300 genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Iris Xe Graphics G7'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 96 | 1280 |
| Çekirdek frekansı | veri yok | 850 MHz |
| Transistör sayısı | veri yok | 2,800 million |
| Teknolojik süreç | 10 nm | 28 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | veri yok | 150 Watt |
| Tekstüre hızı | veri yok | 68.00 |
| Kayan nokta performansı | veri yok | 2.176 TFLOPS |
| ROPs | veri yok | 32 |
| TMUs | veri yok | 80 |
| L1 Cache | veri yok | 320 KB |
| L2 Cache | veri yok | 512 KB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle Iris Xe Graphics G7 ve FirePro D300 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Arayüz | veri yok | PCIe 3.0 x16 |
| Uzunluk | veri yok | 242 mm |
| Kalınlık | veri yok | 1-slot |
VRAM kapasitesi ve türü
Iris Xe Graphics G7 ve FirePro D300 üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | DDR4 | GDDR5 |
| Maksimum Bellek | veri yok | 2 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | veri yok | 256 Bit |
| Hafıza frekansı | veri yok | 1270 MHz |
| Bellek bant genişliği | veri yok | 162.6 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | + | - |
Bağlantı ve çıkışlar
Iris Xe Graphics G7 ve FirePro D300 üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | veri yok | 4x DisplayPort |
Desteklenen teknolojiler
Iris Xe Graphics G7 ve FirePro D300 tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.
| Quick Sync | + | veri yok |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen Iris Xe Graphics G7 ve FirePro D300 API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | DirectX 12_1 | 12 (11_1) |
| Gölgelendirici modeli | veri yok | 5.1 |
| OpenGL | veri yok | 4.6 |
| OpenCL | veri yok | 1.2 |
| Vulkan | - | 1.2.131 |
Oyun performansı
Oyunlarda Iris Xe Graphics G7 ve FirePro D300 sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 40−45
+7.5%
|
40−45
−7.5%
|
| Far Cry 5 | 30−35
+14.8%
|
27−30
−14.8%
|
| Fortnite | 55−60
+5.5%
|
55−60
−5.5%
|
| Forza Horizon 4 | 40−45
+5%
|
40−45
−5%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 35−40
+16.7%
|
30−33
−16.7%
|
| Valorant | 90−95
+9.4%
|
85−90
−9.4%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 40−45
+7.5%
|
40−45
−7.5%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 140−150
+5%
|
140−150
−5%
|
| Dota 2 | 70−75
+7.7%
|
65−70
−7.7%
|
| Far Cry 5 | 30−35
+14.8%
|
27−30
−14.8%
|
| Fortnite | 55−60
+5.5%
|
55−60
−5.5%
|
| Forza Horizon 4 | 40−45
+5%
|
40−45
−5%
|
| Grand Theft Auto V | 35−40
+20%
|
30−33
−20%
|
| Metro Exodus | 20−22
+11.1%
|
18−20
−11.1%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 35−40
+16.7%
|
30−33
−16.7%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 24−27
+4.2%
|
24−27
−4.2%
|
| Valorant | 90−95
+9.4%
|
85−90
−9.4%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 40−45
+7.5%
|
40−45
−7.5%
|
| Dota 2 | 70−75
+7.7%
|
65−70
−7.7%
|
| Far Cry 5 | 30−35
+14.8%
|
27−30
−14.8%
|
| Forza Horizon 4 | 40−45
+5%
|
40−45
−5%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 35−40
+16.7%
|
30−33
−16.7%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 24−27
+4.2%
|
24−27
−4.2%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 55−60
+5.5%
|
55−60
−5.5%
|
1440p
High
| Counter-Strike: Global Offensive | 70−75
+5.7%
|
70−75
−5.7%
|
| Grand Theft Auto V | 12−14
+8.3%
|
12−14
−8.3%
|
| Metro Exodus | 10−12
+10%
|
10−11
−10%
|
| Valorant | 100−110
+7%
|
100−105
−7%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 24−27
+14.3%
|
21−24
−14.3%
|
| Far Cry 5 | 20−22
+11.1%
|
18−20
−11.1%
|
| Forza Horizon 4 | 21−24
+9.5%
|
21−24
−9.5%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 21−24
+16.7%
|
18−20
−16.7%
|
4K
High
| Grand Theft Auto V | 20−22
+11.1%
|
18−20
−11.1%
|
| Metro Exodus | 5−6
+25%
|
4−5
−25%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 10−12
+10%
|
10−11
−10%
|
| Valorant | 50−55
+13.3%
|
45−50
−13.3%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 12−14
+20%
|
10−11
−20%
|
| Dota 2 | 35−40
+20%
|
30−33
−20%
|
| Far Cry 5 | 10−11
+11.1%
|
9−10
−11.1%
|
| Forza Horizon 4 | 16−18
+14.3%
|
14−16
−14.3%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 9−10
+12.5%
|
8−9
−12.5%
|
4K
Epic
| Fortnite | 9−10
+12.5%
|
8−9
−12.5%
|
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 9.60 | 9.27 |
| Yenilik | 15 austos 2020 | 18 ocak 2014 |
| Teknolojik süreç | 10 nm | 28 nm |
Iris Xe Graphics G7 4% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 6 yaş avantajına sahiptir ve 180% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.
Minimum performans farklılıkları göz önüne alındığında, Iris Xe Graphics G7 ve FirePro D300 arasında net bir kazanan ilan edilemez.
Iris Xe Graphics G7 dizüstü bilgisayarlar için ve FirePro D300 iş istasyonları için olduğunu unutmayın.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
