Radeon HD 7650M vs UHD Graphics 617

#ad 
Kup na Amazon
VS

Łączna ocena wydajności

Porównaliśmy Radeon HD 7650M i UHD Graphics 617, obejmując specyfikacje i wszystkie istotne testy porównawcze.

HD 7650M
2012
1 GB DDR3, 20 Watt
1.03

Graphics 617 przewyższa HD 7650M o aż 100% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.

Główne szczegóły

Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze Radeon HD 7650M i UHD Graphics 617, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.

Miejsce w rankingu wydajności1149929
Miejsce według popularnościnie w top-100nie w top-100
Wydajność energetyczna3.9710.57
ArchitekturaTeraScale 2 (2009−2015)Generation 9.5 (2016−2020)
KryptonimThamesAmber Lake GT2
TypDo laptopówDo laptopów
Data wydania7 stycznia 2012 (14 lat temu)7 listopada 2018 (7 lat temu)

Szczegółowe specyfikacje

Parametry ogólne Radeon HD 7650M i UHD Graphics 617: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności Radeon HD 7650M i UHD Graphics 617, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.

Ilość jednostek cieniujących480192
Częstotliwość rdzenia450 MHz300 MHz
Częstotliwość w trybie Boost550 MHz1050 MHz
Ilość tranzystorów716 millionbrak danych
Proces technologiczny40 nm14 nm
Pobór mocy (TDP)20 Watt15 Watt
Szybkość wypełniania teksturami10.8025.20
Wydajność zmiennoprzecinkowa0.432 TFLOPS0.4032 TFLOPS
ROPs163
TMUs2424
L1 Cache48 KBbrak danych
L2 Cache256 KBbrak danych

Współczynnik kształtu i kompatybilność

Informacje na temat zgodności Radeon HD 7650M i UHD Graphics 617 z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).

Rozmiar laptopamedium sizedbrak danych
InterfejsPCIe 2.0 x16Ring Bus

Pojemność i typ pamięci VRAM

Parametry pamięci zainstalowanej na Radeon HD 7650M i UHD Graphics 617: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.

Typ pamięciDDR3Używana systemna
Maksymalna ilość pamięci1 GBUżywana systemna
Szerokość magistrali pamięci128 BitUżywana systemna
Częstotliwość pamięci800 MHzUżywana systemna
Przepustowość pamięci25.6 GB/sbrak danych
Pamięć współdzielona-+

Łączność i wyjścia

Lista złącz wideo dostępnych na Radeon HD 7650M i UHD Graphics 617. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.

Złącza wideoNo outputsPortable Device Dependent

Obsługiwane technologie

Wymienione są tutaj obsługiwane Radeon HD 7650M i UHD Graphics 617 rozwiązania technologiczne oraz interfejsy API. Takie informacje będą potrzebne, jeśli do karty graficznej wymaga się obsługi określonych technologii.

Quick Syncbrak danych+

Zgodność z API i SDK

Interfejsy API obsługiwane przez Radeon HD 7650M i UHD Graphics 617, włączając ich poszczególne wersje.

DirectX11.2 (11_0)12 (12_1)
Model cieniujący5.06.4
OpenGL4.44.6
OpenCL1.23.0
VulkanN/A1.3

Wydajność syntetycznego benchmarku

Oto wyniki testu Radeon HD 7650M i UHD Graphics 617 na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.


Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego

To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.

HD 7650M 1.03
UHD Graphics 617 2.06
+100%

Passmark

Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.

HD 7650M 421
Próbki: 229
UHD Graphics 617 862
+105%

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11 to przestarzały benchmark DirectX 11 stworzony przez firmę Futuremark. Wykorzystał on cztery testy bazujące na dwóch scenach, z których jedna to kilka łodzi podwodnych eksplorujących zatopiony wrak statku, a druga to opuszczona świątynia głęboko w dżungli. Wszystkie testy są obciążone wolumetrycznym oświetleniem i teselacją, i pomimo tego, że zostały wykonane w rozdzielczości 1280x720, są stosunkowo wymagające. Zaprzestany w styczniu 2020 roku, 3DMark 11 został zastąpiony przez Time Spy.

HD 7650M 946
UHD Graphics 617 1541
+62.9%

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike to benchmark DirectX 11 dla komputerów do gier. Zawiera on dwa oddzielne testy pokazujące walkę pomiędzy humanoidem a ognistym stworzeniem, które wydaje się być zrobione z lawy. Wykorzystując rozdzielczość 1920x1080, Fire Strike pokazuje wystarczająco realistyczną grafikę i jest dość wymagający dla sprzętu.

HD 7650M 700
UHD Graphics 617 997
+42.4%

Wydajność w grach

Wyniki Radeon HD 7650M i UHD Graphics 617 w grach, wartości są mierzone w FPS.

Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC

Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:

900p18
−94.4%
35−40
+94.4%
Full HD19
+26.7%
15
−26.7%

Wydajność FPS w popularnych grach

Full HD
Low

Cyberpunk 2077 2−3
−100%
4−5
+100%

Full HD
Medium

Cyberpunk 2077 2−3
−100%
4−5
+100%
Far Cry 5 2−3
−150%
5−6
+150%
Fortnite 2−3
−350%
9−10
+350%
Forza Horizon 4 7−8
−57.1%
10−12
+57.1%
Forza Horizon 5 1−2
−300%
4−5
+300%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
−22.2%
10−12
+22.2%
Valorant 30−35
−25%
40−45
+25%

Full HD
High

Counter-Strike: Global Offensive 24−27
−61.5%
40−45
+61.5%
Cyberpunk 2077 2−3
−100%
4−5
+100%
Dota 2 14−16
+0%
15
+0%
Far Cry 5 2−3
−150%
5−6
+150%
Fortnite 2−3
−350%
9−10
+350%
Forza Horizon 4 7−8
−57.1%
10−12
+57.1%
Forza Horizon 5 1−2
−300%
4−5
+300%
Metro Exodus 1−2
−200%
3−4
+200%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
−22.2%
10−12
+22.2%
The Witcher 3: Wild Hunt 6−7
−33.3%
8−9
+33.3%
Valorant 30−35
−25%
40−45
+25%

Full HD
Ultra

Cyberpunk 2077 2−3
−100%
4−5
+100%
Dota 2 14−16
+7.1%
14
−7.1%
Far Cry 5 2−3
−150%
5−6
+150%
Forza Horizon 4 7−8
−57.1%
10−12
+57.1%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
−22.2%
10−12
+22.2%
The Witcher 3: Wild Hunt 6−7
−33.3%
8−9
+33.3%
Valorant 30−35
−25%
40−45
+25%

Full HD
Epic

Fortnite 2−3
−350%
9−10
+350%

1440p
High

Counter-Strike 2 4−5
−25%
5−6
+25%
Counter-Strike: Global Offensive 6−7
−150%
14−16
+150%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 10−12
−81.8%
20−22
+81.8%
Valorant 0−1 14−16

1440p
Ultra

Cyberpunk 2077 0−1 1−2
Far Cry 5 1−2
−200%
3−4
+200%
Forza Horizon 4 3−4
−66.7%
5−6
+66.7%
The Witcher 3: Wild Hunt 2−3
−50%
3−4
+50%

1440p
Epic

Fortnite 1−2
−300%
4−5
+300%

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16
+0%
14−16
+0%
Valorant 5−6
−100%
10−11
+100%

4K
Ultra

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 2−3
−50%
3−4
+50%

4K
Epic

Fortnite 2−3
−50%
3−4
+50%

Full HD
Low

Counter-Strike 2 4−5
+0%
4−5
+0%
Resident Evil 4 Remake 2−3
+0%
2−3
+0%

Full HD
Medium

Battlefield 5 6−7
+0%
6−7
+0%
Counter-Strike 2 4−5
+0%
4−5
+0%

Full HD
High

Battlefield 5 6−7
+0%
6−7
+0%
Counter-Strike 2 4−5
+0%
4−5
+0%
Grand Theft Auto V 4−5
+0%
4−5
+0%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 6−7
+0%
6−7
+0%

4K
Ultra

Cyberpunk 2077 0−1 0−1
Dota 2 5−6
+0%
5−6
+0%
Far Cry 5 0−1 0−1
Forza Horizon 4 1−2
+0%
1−2
+0%

W ten sposób HD 7650M i UHD Graphics 617 konkurują w popularnych grach:

  • UHD Graphics 617 jest 94% szybszy w 900p
  • HD 7650M jest 27% szybszy w 1080p

Oto zakres różnic w wydajności zaobserwowanych w popularnych grach:

  • w Dota 2, z rozdzielczością 1080p i Ultra Preset, HD 7650M jest 7% szybszy.
  • w Fortnite, z rozdzielczością 1080p i Medium Preset, UHD Graphics 617 jest 350% szybszy.

Podsumowując, w popularnych grach:

  • HD 7650M wyprzedza 1 teście (2%)
  • UHD Graphics 617 wyprzedza 35 testach (73%)
  • jest remis w 12 testach (25%)

Podsumowanie zalet i wad


Ocena skuteczności działania 1.03 2.06
Nowość 7 stycznia 2012 7 listopada 2018
Proces technologiczny 40 nm 14 nm
Pobór mocy (TDP) 20 Wat 15 Wat

UHD Graphics 617 ma 100% wyższy zagregowany wynik wydajności, ma przewagę wiekową wynoszącą 6 lat, ma 186% bardziej zaawansowany proces litografii, i ma 33% niższe zużycie energii.

Model UHD Graphics 617 to nasz rekomendowany wybór, ponieważ w testach wydajności pokonuje on Radeon HD 7650M.

Inne porównania

Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.

Oceny społeczności

Tutaj możesz zapoznać się z oceną kart graficznych przez użytkowników, jak również samemu je ocenić.


3.2 86 głosów

Oceń Radeon HD 7650M w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.3 85 głosów

Oceń UHD Graphics 617 w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pytania i komentarze

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat Radeon HD 7650M lub UHD Graphics 617, zgodzić się lub nie z naszymi ocenami, albo zgłosić błędy lub nieścisłości na stronie.