UHD Graphics vs GeForce RTX 4050 Mobile

#ad 
Kup na Amazon
VS

Łączna ocena wydajności

Porównaliśmy UHD Graphics i GeForce RTX 4050 Mobile, obejmując specyfikacje i wszystkie istotne testy porównawcze.

UHD Graphics
2021
10 Watt
5.14

RTX 4050 Mobile przewyższa Graphics o aż 560% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.

Główne szczegóły

Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze UHD Graphics i GeForce RTX 4050 Mobile, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.

Miejsce w rankingu wydajności690173
Miejsce według popularności414
Wydajność energetyczna40.0152.81
ArchitekturaGeneration 11.0 (2019−2021)Ada Lovelace (2022−2024)
KryptonimJasper Lake GT1AD107
TypDo laptopówDo laptopów
Data wydania11 stycznia 2021 (5 lat temu)3 stycznia 2023 (3 lata temu)

Szczegółowe specyfikacje

Parametry ogólne UHD Graphics i GeForce RTX 4050 Mobile: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności UHD Graphics i GeForce RTX 4050 Mobile, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.

Ilość jednostek cieniujących2562560
Częstotliwość rdzenia350 MHz1455 MHz
Częstotliwość w trybie Boost750 MHz1755 MHz
Ilość tranzystorówbrak danych18,900 million
Proces technologiczny10 nm+5 nm
Pobór mocy (TDP)10 Watt50 Watt
Szybkość wypełniania teksturami12.00140.4
Wydajność zmiennoprzecinkowa0.384 TFLOPS8.986 TFLOPS
ROPs848
TMUs1680
Tensor Coresbrak danych80
Ray Tracing Coresbrak danych20
L1 Cachebrak danych2.5 MB
L2 Cachebrak danych12 MB

Współczynnik kształtu i kompatybilność

Informacje na temat zgodności UHD Graphics i GeForce RTX 4050 Mobile z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).

Rozmiar laptopabrak danychlarge
InterfejsRing BusPCIe 4.0 x8
Dodatkowe złącza zasilaniabrak danychbrak

Pojemność i typ pamięci VRAM

Parametry pamięci zainstalowanej na UHD Graphics i GeForce RTX 4050 Mobile: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.

Typ pamięciUżywana systemnaGDDR6
Maksymalna ilość pamięciUżywana systemna6 GB
Szerokość magistrali pamięciUżywana systemna96 Bit
Częstotliwość pamięciUżywana systemna16000 GB/s
Przepustowość pamięcibrak danych192.0 GB/s
Pamięć współdzielona+-
Resizable BAR-+

Łączność i wyjścia

Lista złącz wideo dostępnych na UHD Graphics i GeForce RTX 4050 Mobile. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.

Złącza wideoNo outputsPortable Device Dependent

Zgodność z API i SDK

Interfejsy API obsługiwane przez UHD Graphics i GeForce RTX 4050 Mobile, włączając ich poszczególne wersje.

DirectX12 (12_1)12 Ultimate (12_2)
Model cieniujący6.46.8
OpenGL4.64.6
OpenCL3.03.0
Vulkan1.21.3
CUDA-8.9
DLSS-+

Wydajność syntetycznego benchmarku

Oto wyniki testu UHD Graphics i GeForce RTX 4050 Mobile na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.


Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego

To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.

UHD Graphics 5.14
RTX 4050 Mobile 33.92
+560%

Passmark

Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.

UHD Graphics 2151
RTX 4050 Mobile 14193
+560%
Próbki: 15559

Wydajność w grach

Wyniki UHD Graphics i GeForce RTX 4050 Mobile w grach, wartości są mierzone w FPS.

Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC

Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:

Full HD14−1693
+564%
1440p7−8
−85.7%
49
4K4−5
−86.2%
29

Wydajność FPS w popularnych grach

Full HD
Low

Counter-Strike 2 190−200 190−200
Cyberpunk 2077 103 103
Resident Evil 4 Remake 81 81

Full HD
Medium

Battlefield 5 120−130 120−130
Counter-Strike 2 166 166
Cyberpunk 2077 82 82
Far Cry 5 124 124
Fortnite 150−160 150−160
Forza Horizon 4 130−140 130−140
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 130−140 130−140
Valorant 210−220 210−220

Full HD
High

Battlefield 5 120−130 120−130
Counter-Strike 2 112 112
Counter-Strike: Global Offensive 270−280 270−280
Cyberpunk 2077 69 69
Dota 2 169 169
Far Cry 5 114 114
Far Cry 6 107 107
Fortnite 150−160 150−160
Forza Horizon 4 130−140 130−140
Grand Theft Auto V 124 124
Metro Exodus 85 85
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 130−140 130−140
The Witcher 3: Wild Hunt 156 156
Valorant 210−220 210−220

Full HD
Ultra

Battlefield 5 120−130 120−130
Cyberpunk 2077 65 65
Dota 2 162 162
Far Cry 5 107 107
Forza Horizon 4 130−140 130−140
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 130−140 130−140
The Witcher 3: Wild Hunt 80 80
Valorant 138 138

Full HD
Epic

Fortnite 150−160 150−160

1440p
High

Counter-Strike 2 79 79
Counter-Strike: Global Offensive 240−250 240−250
Far Cry 6 58 58
Grand Theft Auto V 58 58
Metro Exodus 50 50
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
Valorant 240−250 240−250

1440p
Ultra

Battlefield 5 90−95 90−95
Cyberpunk 2077 37 37
Far Cry 5 69 69
Forza Horizon 4 95−100 95−100
The Witcher 3: Wild Hunt 58 58

1440p
Epic

Fortnite 85−90 85−90

4K
High

Counter-Strike 2 24 24
Far Cry 6 24−27 24−27
Grand Theft Auto V 60 60
Metro Exodus 45 45
The Witcher 3: Wild Hunt 45 45
Valorant 200−210 200−210

4K
Ultra

Battlefield 5 50−55 50−55
Counter-Strike 2 35−40 35−40
Cyberpunk 2077 18 18
Dota 2 115 115
Far Cry 5 43 43
Forza Horizon 4 60−65 60−65
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 40−45 40−45

4K
Epic

Fortnite 40−45 40−45

W ten sposób UHD Graphics i RTX 4050 Mobile konkurują w popularnych grach:

  • RTX 4050 Mobile jest 564% szybszy w 1080p
  • RTX 4050 Mobile jest 600% szybszy w 1440p
  • RTX 4050 Mobile jest 625% szybszy w 4K

Podsumowując, w popularnych grach:

  • jest remis w 61 testach (100%)

Podsumowanie zalet i wad


Ocena skuteczności działania 5.14 33.92
Nowość 11 stycznia 2021 3 stycznia 2023
Proces technologiczny 10 nm 5 nm
Pobór mocy (TDP) 10 Wat 50 Wat

UHD Graphics ma 80% niższe zużycie energii.

Z drugiej strony, RTX 4050 Mobile ma 560% wyższy zagregowany wynik wydajności, ma przewagę wiekową wynoszącą 1 rok, i ma 50% bardziej zaawansowany proces litografii.

Model GeForce RTX 4050 Mobile to nasz rekomendowany wybór, ponieważ w testach wydajności pokonuje on UHD Graphics.

Inne porównania

Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.

Oceny społeczności

Tutaj możesz zapoznać się z oceną kart graficznych przez użytkowników, jak również samemu je ocenić.


2.9 10822 głosy

Oceń UHD Graphics w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.1 4722 głosy

Oceń GeForce RTX 4050 Mobile w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pytania i komentarze

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat UHD Graphics lub GeForce RTX 4050 Mobile, zgodzić się lub nie z naszymi ocenami, albo zgłosić błędy lub nieścisłości na stronie.