Radeon 780M vs RX 9050

#ad 
Kup na Amazon
VS

Łączna ocena wydajności

Porównaliśmy Radeon 780M i Radeon RX 9050, obejmując specyfikacje i wszystkie istotne testy porównawcze.

Radeon 780M
2024
15 Watt
16.07

RX 9050 przewyższa 780M o imponujący 75% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.

Główne szczegóły

Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze Radeon 780M i Radeon RX 9050, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.

Miejsce w rankingu wydajności375235
Miejsce według popularności42nie w top-100
Wydajność energetyczna83.3523.79
ArchitekturaRDNA 3.0 (2022−2026)RDNA 4.0 (2025−2026)
KryptonimPhoenixNavi 44
TypDo komputerów stacjonarnychDo komputerów stacjonarnych
Data wydania31 stycznia 2024 (2 lata temu)28 lipca 2026 (mniej niż rok temu)

Szczegółowe specyfikacje

Parametry ogólne Radeon 780M i Radeon RX 9050: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności Radeon 780M i Radeon RX 9050, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.

Ilość jednostek cieniujących7681024
Częstotliwość rdzenia800 MHz1330 MHz
Częstotliwość w trybie Boost2900 MHz2600 MHz
Ilość tranzystorów25,390 million29,700 million
Proces technologiczny4 nm4 nm
Pobór mocy (TDP)15 Watt92 Watt
Szybkość wypełniania teksturami139.2166.4
Wydajność zmiennoprzecinkowa8.909 TFLOPSbrak danych
ROPs3264
TMUs4864
Ray Tracing Cores1216
L0 Cache192 KB256 KB
L1 Cache256 KBbrak danych
L2 Cache2 MB4 MB
L3 Cachebrak danych32 MB

Współczynnik kształtu i kompatybilność

Informacje na temat zgodności Radeon 780M i Radeon RX 9050 z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).

InterfejsPCIe 4.0 x8PCIe 5.0 x16
GrubośćIGP2-slot
Dodatkowe złącza zasilaniabrak1x 8-pin

Pojemność i typ pamięci VRAM

Parametry pamięci zainstalowanej na Radeon 780M i Radeon RX 9050: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.

Typ pamięciUżywana systemnaGDDR6
Maksymalna ilość pamięciUżywana systemna8 GB
Szerokość magistrali pamięciUżywana systemna128 Bit
Częstotliwość pamięciUżywana systemna2250 MHz
Przepustowość pamięcibrak danych288.0 GB/s
Pamięć współdzielona+-
Resizable BAR-+

Łączność i wyjścia

Lista złącz wideo dostępnych na Radeon 780M i Radeon RX 9050. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.

Złącza wideoMotherboard Dependent1x HDMI 2.1b, 2x DisplayPort 2.1a
HDMI-+

Zgodność z API i SDK

Interfejsy API obsługiwane przez Radeon 780M i Radeon RX 9050, włączając ich poszczególne wersje.

DirectX12 Ultimate (12_2)12 Ultimate (12_2)
Model cieniujący6.86.9
OpenGL4.64.6
OpenCL2.12.2
Vulkan1.31.4

Wydajność syntetycznego benchmarku

Oto wyniki testu Radeon 780M i Radeon RX 9050 na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.


Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego

To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.

Radeon 780M 16.07
RX 9050 28.13
+75%

Passmark

Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.

Radeon 780M 6724
Próbki: 12921
RX 9050 11770
+75%
Próbki: 19

Wydajność w grach

Wyniki Radeon 780M i Radeon RX 9050 w grach, wartości są mierzone w FPS.

Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC

Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:

Full HD3560−65
+71.4%
1440p2440−45
+66.7%
4K1424−27
+71.4%

Wydajność FPS w popularnych grach

Full HD
Low

Counter-Strike 2 119 200−210
+68.1%
Cyberpunk 2077 39 65−70
+66.7%
Hogwarts Legacy 35 60−65
+71.4%
Resident Evil 4 Remake 25 40−45
+60%

Full HD
Medium

Battlefield 5 70−75 120−130
+71.4%
Counter-Strike 2 82 140−150
+70.7%
Cyberpunk 2077 31 50−55
+61.3%
Far Cry 5 45 75−80
+66.7%
Fortnite 90−95 150−160
+66.7%
Forza Horizon 4 65−70 110−120
+61.8%
Hogwarts Legacy 26 45−50
+73.1%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 60−65 100−105
+63.9%
Valorant 116 200−210
+72.4%

Full HD
High

Battlefield 5 70−75 120−130
+71.4%
Counter-Strike 2 39 65−70
+66.7%
Counter-Strike: Global Offensive 210−220 350−400
+65.9%
Cyberpunk 2077 24 40−45
+66.7%
Dota 2 95−100 170−180
+71.7%
Far Cry 5 41 70−75
+70.7%
Fortnite 90−95 150−160
+66.7%
Forza Horizon 4 65−70 110−120
+61.8%
Grand Theft Auto V 44 75−80
+70.5%
Hogwarts Legacy 20 35−40
+75%
Metro Exodus 29 50−55
+72.4%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 60−65 100−105
+63.9%
The Witcher 3: Wild Hunt 47 80−85
+70.2%
Valorant 103 180−190
+74.8%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 70−75 120−130
+71.4%
Cyberpunk 2077 23 40−45
+73.9%
Dota 2 95−100 170−180
+71.7%
Far Cry 5 39 65−70
+66.7%
Forza Horizon 4 65−70 110−120
+61.8%
Hogwarts Legacy 15 24−27
+60%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 60−65 100−105
+63.9%
The Witcher 3: Wild Hunt 29 50−55
+72.4%
Valorant 120−130 220−230
+71.9%

Full HD
Epic

Fortnite 90−95 150−160
+66.7%

1440p
High

Counter-Strike 2 27 45−50
+66.7%
Counter-Strike: Global Offensive 120−130 210−220
+75%
Grand Theft Auto V 18 30−33
+66.7%
Metro Exodus 21−24 35−40
+66.7%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 140−150 260−270
+74.5%
Valorant 79 130−140
+64.6%

1440p
Ultra

Battlefield 5 45−50 80−85
+73.9%
Cyberpunk 2077 16 27−30
+68.8%
Far Cry 5 27 45−50
+66.7%
Forza Horizon 4 40−45 70−75
+75%
Hogwarts Legacy 15 24−27
+60%
The Witcher 3: Wild Hunt 20 35−40
+75%

1440p
Epic

Fortnite 35−40 60−65
+62.2%

4K
High

Counter-Strike 2 6 10−11
+66.7%
Grand Theft Auto V 21 35−40
+66.7%
Hogwarts Legacy 10−11 16−18
+60%
Metro Exodus 12−14 21−24
+61.5%
The Witcher 3: Wild Hunt 15 24−27
+60%
Valorant 43 75−80
+74.4%

4K
Ultra

Battlefield 5 24−27 40−45
+66.7%
Counter-Strike 2 12−14 21−24
+61.5%
Cyberpunk 2077 6 10−11
+66.7%
Dota 2 55−60 100−105
+72.4%
Far Cry 5 12 21−24
+75%
Forza Horizon 4 27−30 45−50
+60.7%
Hogwarts Legacy 10−11 16−18
+60%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 16−18 27−30
+68.8%

4K
Epic

Fortnite 16−18 27−30
+68.8%

W ten sposób Radeon 780M i RX 9050 konkurują w popularnych grach:

  • RX 9050 jest 71% szybszy w 1080p
  • RX 9050 jest 67% szybszy w 1440p
  • RX 9050 jest 71% szybszy w 4K

Podsumowanie zalet i wad


Ocena skuteczności działania 16.07 28.13
Nowość 31 stycznia 2024 28 lipca 2026
Pobór mocy (TDP) 15 Wat 92 Wat

Radeon 780M ma 84% niższe zużycie energii.

Z drugiej strony, RX 9050 ma 75% wyższy zagregowany wynik wydajności, i ma przewagę wiekową wynoszącą 2 lata.

Model Radeon RX 9050 to nasz rekomendowany wybór, ponieważ w testach wydajności pokonuje on Radeon 780M.

Inne porównania

Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.

Oceny społeczności

Tutaj możesz zapoznać się z oceną kart graficznych przez użytkowników, jak również samemu je ocenić.


4.2 2741 głosów

Oceń Radeon 780M w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.3 17 głosów

Oceń Radeon RX 9050 w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pytania i komentarze

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat Radeon 780M lub Radeon RX 9050, zgodzić się lub nie z naszymi ocenami, albo zgłosić błędy lub nieścisłości na stronie.