GeForce GTX 970 vs RTX 4080

#ad 
Kup na Amazon
VS

Łączna ocena wydajności

Porównaliśmy GeForce GTX 970 i GeForce RTX 4080, obejmując specyfikacje i wszystkie istotne testy porównawcze.

GTX 970
2014, $329
4 GB GDDR5, 148 Watt
22.98
RTX 4080
2022, $1,199
16 GB GDDR6X, 320 Watt
82.16
+258%

RTX 4080 przewyższa GTX 970 o aż 258% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.

Główne szczegóły

Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze GeForce GTX 970 i GeForce RTX 4080, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.

Miejsce w rankingu wydajności2797
Miejsce według popularnościnie w top-100nie w top-100
Ocena efektywności kosztowej11.9736.27
Wydajność energetyczna12.1120.02
ArchitekturaMaxwell 2.0 (2014−2019)Ada Lovelace (2022−2024)
KryptonimGM204AD103
TypDo komputerów stacjonarnychDo komputerów stacjonarnych
Data wydania19 września 2014 (12 lat temu)20 września 2022 (4 lata temu)
Cena w momencie wydania$329 $1,199

Ocena efektywności kosztowej

Aby uzyskać indeks, porównujemy wydajność kart graficznych i ich koszt, biorąc pod uwagę koszt innych kart graficznych.

RTX 4080 ma 203% lepszy stosunek ceny do jakości niż GTX 970.

Wykres rozrzutu wydajności do ceny

Dla porównania przedstawiono obecnie popularne karty graficzne.

Szczegółowe specyfikacje

Parametry ogólne GeForce GTX 970 i GeForce RTX 4080: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności GeForce GTX 970 i GeForce RTX 4080, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.

Ilość jednostek cieniujących16649728
Częstotliwość rdzenia1050 MHz2205 MHz
Częstotliwość w trybie Boost1178 MHz2505 MHz
Ilość tranzystorów5,200 million45,900 million
Proces technologiczny28 nm5 nm
Pobór mocy (TDP)148 Watt320 Watt
Maksymalna temperatura GPU98 °Cbrak danych
Szybkość wypełniania teksturami122.5761.5
Wydajność zmiennoprzecinkowa3.92 TFLOPS48.74 TFLOPS
ROPs56112
TMUs104304
Tensor Coresbrak danych304
Ray Tracing Coresbrak danych76
L1 Cache624 KB9.5 MB
L2 Cache2 MB64 MB

Współczynnik kształtu i kompatybilność

Informacje na temat zgodności GeForce GTX 970 i GeForce RTX 4080 z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).

MagistralaPCI Express 3.0brak danych
InterfejsPCIe 3.0 x16PCIe 4.0 x16
Długość267 mm310 mm
Wysokość11.1 cmbrak danych
Grubość2-slot3-slot
Zalecany zasilacz500 Watbrak danych
Dodatkowe złącza zasilania2x 6-pin1x 16-pin
Obsługa SLI+-

Pojemność i typ pamięci VRAM

Parametry pamięci zainstalowanej na GeForce GTX 970 i GeForce RTX 4080: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.

Typ pamięciGDDR5GDDR6X
Maksymalna ilość pamięci4 GB16 GB
Szerokość magistrali pamięci256 Bit256 Bit
Częstotliwość pamięci7.0 GB/s1400 MHz
Przepustowość pamięci224 GB/s716.8 GB/s
Pamięć współdzielona--
Resizable BAR-+

Łączność i wyjścia

Lista złącz wideo dostępnych na GeForce GTX 970 i GeForce RTX 4080. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.

Złącza wideoDual Link DVI-I, HDMI 2.0, 3x DisplayPort 1.21x HDMI 2.1, 3x DisplayPort 1.4a
Obsługa wielu monitorów4 monitorybrak danych
HDMI++
HDCP+-
Maksymalna rozdzielczość przez VGA2048x1536brak danych
Obsługa G-SYNC+-
Wejście audio dla HDMIwewnętrznybrak danych

Obsługiwane technologie

Wymienione są tutaj obsługiwane GeForce GTX 970 i GeForce RTX 4080 rozwiązania technologiczne oraz interfejsy API. Takie informacje będą potrzebne, jeśli do karty graficznej wymaga się obsługi określonych technologii.

GameStream+-
GeForce ShadowPlay+-
GPU Boost2.0brak danych
GameWorks+-

Zgodność z API i SDK

Interfejsy API obsługiwane przez GeForce GTX 970 i GeForce RTX 4080, włączając ich poszczególne wersje.

DirectX12 (12_1)12 Ultimate (12_2)
Model cieniujący6.46.7
OpenGL4.44.6
OpenCL1.23.0
Vulkan1.1.1261.3
CUDA+8.9
DLSS-+

Wydajność syntetycznego benchmarku

Oto wyniki testu GeForce GTX 970 i GeForce RTX 4080 na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.


Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego

To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.

GTX 970 22.98
RTX 4080 82.16
+258%

Passmark

Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.

GTX 970 9635
Próbki: 53482
RTX 4080 34442
+257%
Próbki: 11687

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11 to przestarzały benchmark DirectX 11 stworzony przez firmę Futuremark. Wykorzystał on cztery testy bazujące na dwóch scenach, z których jedna to kilka łodzi podwodnych eksplorujących zatopiony wrak statku, a druga to opuszczona świątynia głęboko w dżungli. Wszystkie testy są obciążone wolumetrycznym oświetleniem i teselacją, i pomimo tego, że zostały wykonane w rozdzielczości 1280x720, są stosunkowo wymagające. Zaprzestany w styczniu 2020 roku, 3DMark 11 został zastąpiony przez Time Spy.

GTX 970 16033
RTX 4080 86267
+438%

3DMark Vantage Performance

3DMark Vantage jest przestarzałym benchmarkiem DirectX 10. Poddaje on kartę graficzną działaniu dwóch scen, z których jedna przedstawia dziewczynę uciekającą z jakiejś zmilitaryzowanej bazy znajdującej się w morskiej jaskini, a druga flotę kosmiczną atakującą bezbronną planetę. Został on wycofany z użycia w kwietniu 2017 roku, a zamiast niego zaleca się obecnie stosowanie benchmarka Time Spy.

GTX 970 42263
RTX 4080 143194
+239%

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike to benchmark DirectX 11 dla komputerów do gier. Zawiera on dwa oddzielne testy pokazujące walkę pomiędzy humanoidem a ognistym stworzeniem, które wydaje się być zrobione z lawy. Wykorzystując rozdzielczość 1920x1080, Fire Strike pokazuje wystarczająco realistyczną grafikę i jest dość wymagający dla sprzętu.

GTX 970 11954
RTX 4080 58893
+393%

3DMark Cloud Gate GPU

Cloud Gate to przestarzały benchmark DirectX 11 na poziomie 10, który był używany na domowych komputerach PC i podstawowych notebookach. Wyświetlał on kilka scen jakiegoś dziwnego kosmicznego urządzenia teleportacyjnego, wystrzeliwującego statki kosmiczne w nieznane, w stałej rozdzielczości 1280x720. Podobnie jak Ice Storm, został on wycofany z użytku w styczniu 2020 roku i zastąpiony przez 3DMark Night Raid.

GTX 970 72819
RTX 4080 185431
+155%

3DMark Ice Storm GPU

Ice Storm Graphics to przestarzały benchmark, będący częścią pakietu 3DMark. Ice Storm był używany do pomiaru wydajności laptopów klasy podstawowej i tabletów z systemem Windows. Wykorzystuje on DirectX 11 na poziomie funkcji 9 do wyświetlania bitwy między dwiema flotami kosmicznymi w pobliżu zamarzniętej planety w rozdzielczości 1280x720. Zaprzestano jego produkcji w styczniu 2020 roku, a obecnie został zastąpiony przez 3DMark Night Raid.

GTX 970 422295
RTX 4080 769721
+82.3%

Wydajność w grach

Wyniki GeForce GTX 970 i GeForce RTX 4080 w grach, wartości są mierzone w FPS.

Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC

Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:

Full HD81221
+173%
1440p54153
+183%
4K39101
+159%

Koszt jednej klatki, $

1080p4.06
+25.1%
5.43
1440p6.09
+22.3%
7.84
4K8.44
+28.9%
11.87
  • Koszt jednej klatki w GTX 970 jest o 25% niższy w 1080p.
  • Koszt jednej klatki w GTX 970 jest o 22% niższy w 1440p.
  • Koszt jednej klatki w GTX 970 jest o 29% niższy w 4K.

Wydajność FPS w popularnych grach

Full HD
Low

Counter-Strike 2 130−140 300−350
+152%
Cyberpunk 2077 50−55 231
+353%
Hogwarts Legacy 45−50 170−180
+256%
Resident Evil 4 Remake 55−60 291
+429%

Full HD
Medium

Battlefield 5 90−95 190−200
+110%
Counter-Strike 2 130−140 320
+142%
Cyberpunk 2077 50−55 231
+353%
Far Cry 5 75−80 223
+190%
Fortnite 110−120 300−350
+158%
Forza Horizon 4 90−95 300−350
+266%
Hogwarts Legacy 45−50 135
+181%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 90−95 170−180
+88%
Valorant 160−170 550−600
+243%

Full HD
High

Battlefield 5 90−95 190−200
+110%
Counter-Strike 2 130−140 317
+140%
Counter-Strike: Global Offensive 250−260 270−280
+9.4%
Cyberpunk 2077 50−55 210
+312%
Dota 2 120−130 249
+106%
Far Cry 5 75−80 218
+183%
Fortnite 82 300−350
+268%
Forza Horizon 4 90−95 300−350
+266%
Grand Theft Auto V 71 178
+151%
Hogwarts Legacy 45−50 124
+158%
Metro Exodus 39 213
+446%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 90−95 170−180
+88%
The Witcher 3: Wild Hunt 81 545
+573%
Valorant 160−170 550−600
+243%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 48 190−200
+310%
Cyberpunk 2077 50−55 190
+273%
Dota 2 120−130 233
+92.6%
Far Cry 5 75−80 204
+165%
Forza Horizon 4 90−95 300−350
+266%
Hogwarts Legacy 45−50 119
+148%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 52 170−180
+233%
The Witcher 3: Wild Hunt 43 258
+500%
Valorant 160−170 575
+253%

Full HD
Epic

Fortnite 60 300−350
+403%

1440p
High

Counter-Strike 2 50−55 259
+418%
Counter-Strike: Global Offensive 160−170 500−550
+209%
Grand Theft Auto V 40−45 162
+277%
Metro Exodus 24 154
+542%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
Valorant 190−200 450−500
+155%

1440p
Ultra

Battlefield 5 65−70 190−200
+197%
Cyberpunk 2077 21−24 129
+461%
Far Cry 5 50−55 201
+272%
Forza Horizon 4 60−65 300−350
+410%
Hogwarts Legacy 24−27 111
+327%
The Witcher 3: Wild Hunt 35−40 191
+416%

1440p
Epic

Fortnite 55−60 150−160
+165%

4K
High

Counter-Strike 2 21−24 107
+365%
Grand Theft Auto V 46 185
+302%
Hogwarts Legacy 14−16 75−80
+427%
Metro Exodus 13 104
+700%
The Witcher 3: Wild Hunt 29 187
+545%
Valorant 130−140 300−350
+145%

4K
Ultra

Battlefield 5 20 130−140
+580%
Counter-Strike 2 21−24 120−130
+457%
Cyberpunk 2077 10−11 63
+530%
Dota 2 75−80 227
+191%
Far Cry 5 27−30 140
+419%
Forza Horizon 4 40−45 290−300
+627%
Hogwarts Legacy 14−16 66
+340%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 18 95−100
+433%

4K
Epic

Fortnite 22 75−80
+259%

W ten sposób GTX 970 i RTX 4080 konkurują w popularnych grach:

  • RTX 4080 jest 173% szybszy w 1080p
  • RTX 4080 jest 183% szybszy w 1440p
  • RTX 4080 jest 159% szybszy w 4K

Oto zakres różnic w wydajności zaobserwowanych w popularnych grach:

  • w Metro Exodus, z rozdzielczością 4K i High Preset, RTX 4080 jest 700% szybszy.

Podsumowując, w popularnych grach:

  • RTX 4080 wyprzedza 64 testach (98%)
  • jest remis w 1 teście (2%)

Podsumowanie zalet i wad


Ocena skuteczności działania 22.98 82.16
Nowość 19 września 2014 20 września 2022
Maksymalna ilość pamięci 4 GB 16 GB
Proces technologiczny 28 nm 5 nm
Pobór mocy (TDP) 148 Wat 320 Wat

GTX 970 ma 54% niższe zużycie energii.

Z drugiej strony, RTX 4080 ma 258% wyższy zagregowany wynik wydajności, ma przewagę wiekową wynoszącą 8 lat, ma 300% wyższą maksymalną ilość pamięci VRAM, i ma 82% bardziej zaawansowany proces litografii.

Model GeForce RTX 4080 to nasz rekomendowany wybór, ponieważ w testach wydajności pokonuje on GeForce GTX 970.

Inne porównania

Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.

Oceny społeczności

Tutaj możesz zapoznać się z oceną kart graficznych przez użytkowników, jak również samemu je ocenić.


4.2 5722 głosy

Oceń GeForce GTX 970 w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.1 5603 głosy

Oceń GeForce RTX 4080 w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pytania i komentarze

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat GeForce GTX 970 lub GeForce RTX 4080, zgodzić się lub nie z naszymi ocenami, albo zgłosić błędy lub nieścisłości na stronie.