A10-5800K vs FX-8370
Aggregate performance score
FX-8370 outperforms A10-5800K by a whopping 108% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 1739 | 2306 |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | 0.95 | 0.35 |
| Market segment | Desktop processor | Desktop processor |
| Series | no data | AMD A-Series (Desktop) |
| Power efficiency | 1.19 | 0.72 |
| Designer | AMD | AMD |
| Manufacturer | GlobalFoundries | no data |
| Architecture codename | Vishera (2012−2015) | Trinity (2012−2013) |
| Release date | 2 September 2014 (11 years ago) | 2 October 2012 (13 years ago) |
Cost-effectiveness evaluation
Performance per price, higher is better.
FX-8370 has 171% better value for money than A10-5800K.
Performance to price scatter graph
Detailed specifications
| Physical cores | 8 (Octa-Core) | 4 (Quad-Core) |
| Threads | 8 | 4 |
| Base clock speed | 4 GHz | 3.8 GHz |
| Boost clock speed | 4.3 GHz | 4.2 GHz |
| L1 cache | no data | 128 KB (per core) |
| L2 cache | 8192 KB | 1 MB (per core) |
| L3 cache | no data | 0 KB |
| Chip lithography | 32 nm | 32 nm |
| Die size | 315 mm2 | 246 mm2 |
| Maximum core temperature | 61 °C | no data |
| Maximum case temperature (TCase) | no data | 74 °C |
| Number of transistors | 1,200 million | 1,178 million |
| 64 bit support | + | + |
| Windows 11 compatibility | - | - |
| Unlocked multiplier | + | + |
| P0 Vcore voltage | Min: 1.2 V - Max: 1.4 V | no data |
Compatibility
| Number of CPUs in a configuration | 1 | 1 |
| Socket | AM3+ | FM2 |
| Power consumption (TDP) | 125 Watt | 100 Watt |
Technologies and extensions
| AES-NI | + | - |
| FMA | + | - |
| AVX | + | - |
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by FX-8370 and A10-5800K are enumerated here.
| AMD-V | + | + |
Memory specs
| Supported memory types | DDR3 | DDR3 |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | On certain motherboards (Chipset feature) | AMD Radeon HD 7660D (800 MHz) |
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by FX-8370 and A10-5800K.
| PCIe version | n/a | no data |
Synthetic benchmarks
Combined synthetic benchmark score
This is our combined benchmark performance rating.
Passmark
GeekBench 5 Single-Core
GeekBench 5 Multi-Core
3DMark Fire Strike Physics
Pros & cons summary
| Performance score | 3.53 | 1.70 |
| Recency | 2 September 2014 | 2 October 2012 |
| Physical cores | 8 | 4 |
| Threads | 8 | 4 |
A10-5800K, on the other hand, has 25% lower power consumption.