A12-9720P vs i7-9700K
Aggregate performance score
Core i7-9700K outperforms A12-9720P by a whopping 449% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 1079 | 2388 |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | 4.53 | no data |
| Market segment | Desktop processor | Laptop |
| Series | Intel Core i7 | AMD Bristol Ridge |
| Power efficiency | 3.66 | 4.22 |
| Designer | Intel | AMD |
| Manufacturer | Intel | no data |
| Architecture codename | Coffee Lake-R (2018−2019) | Bristol Ridge (2016−2019) |
| Release date | 19 October 2018 (7 years ago) | 1 June 2016 (9 years ago) |
Detailed specifications
| Physical cores | 8 (Octa-Core) | 4 (Quad-Core) |
| Threads | 8 | 4 |
| Base clock speed | 3.6 GHz | 2.7 GHz |
| Boost clock speed | 4.9 GHz | 3.6 GHz |
| Bus type | DMI 3.0 | no data |
| Bus rate | 4 × 8 GT/s | no data |
| Multiplier | 36 | no data |
| L1 cache | 64K (per core) | no data |
| L2 cache | 256K (per core) | 2 MB |
| L3 cache | 12 MB (shared) | no data |
| Chip lithography | 14 nm | 28 nm |
| Die size | 178 mm2 | 250 mm2 |
| Maximum core temperature | 100 °C | 90 °C |
| Maximum case temperature (TCase) | 72 °C | no data |
| Number of transistors | no data | 3100 Million |
| 64 bit support | + | + |
| Windows 11 compatibility | + | - |
| Unlocked multiplier | + | - |
Compatibility
| Number of CPUs in a configuration | 1 (Uniprocessor) | no data |
| Socket | LGA-1151 | FP4 |
| Power consumption (TDP) | 95 Watt | 15 Watt |
Technologies and extensions
| AES-NI | + | + |
| FMA | - | + |
| AVX | + | + |
| vPro | + | no data |
| Enhanced SpeedStep (EIST) | + | no data |
| Turbo Boost Technology | 2.0 | no data |
| Hyper-Threading Technology | + | no data |
| TSX | + | - |
| Idle States | + | no data |
| Thermal Monitoring | + | - |
| SIPP | + | - |
Security technologies
| TXT | + | no data |
| EDB | + | no data |
| MPX | + | - |
| Identity Protection | + | - |
| SGX | Yes with Intel® ME | no data |
| OS Guard | + | no data |
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by Core i7-9700K and A12-9720P are enumerated here.
| AMD-V | + | - |
| VT-d | + | no data |
| VT-x | + | no data |
| EPT | + | no data |
Memory specs
| Supported memory types | DDR4 | DDR4 |
| Maximum memory size | 128 GB | no data |
| Max memory channels | 2 | no data |
| Maximum memory bandwidth | 42.671 GB/s | no data |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | Intel UHD Graphics 630 | AMD Radeon R7 (Bristol Ridge) ( - 758 MHz) |
| Max video memory | 64 GB | no data |
| Quick Sync Video | + | - |
| Clear Video | + | no data |
| Clear Video HD | + | no data |
| Graphics max frequency | 1.2 GHz | no data |
| InTru 3D | + | no data |
Graphics interfaces
Available interfaces and connections of Core i7-9700K and A12-9720P integrated GPUs.
| Number of displays supported | 3 | no data |
Graphics image quality
| 4K resolution support | + | no data |
| Max resolution over HDMI 1.4 | 4096 x 2304@24Hz | no data |
| Max resolution over eDP | 4096 x 2304@60Hz | no data |
| Max resolution over DisplayPort | 4096 x 2304@60Hz | no data |
Graphics API support
APIs supported by Core i7-9700K and A12-9720P integrated GPUs, sometimes API versions are included.
| DirectX | 12 | no data |
| OpenGL | 4.5 | no data |
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by Core i7-9700K and A12-9720P.
| PCIe version | 3.0 | no data |
| PCI Express lanes | 16 | no data |
Synthetic benchmarks
Combined synthetic benchmark score
This is our combined benchmark performance rating.
Passmark
GeekBench 5 Single-Core
GeekBench 5 Multi-Core
Cinebench 10 32-bit single-core
Cinebench 10 32-bit multi-core
Cinebench Release 10 Multi Core is a variant of Cinebench R10 using all the processor threads. Possible number of threads is limited by 16 in this version.
wPrime 32
Cinebench 15 64-bit multi-core
Cinebench Release 15 Multi Core is a variant of Cinebench R15 which uses all the processor threads.
Cinebench 15 64-bit single-core
TrueCrypt AES
Pros & cons summary
| Performance score | 8.23 | 1.50 |
| Integrated graphics card | 2.85 | 1.80 |
| Recency | 19 October 2018 | 1 June 2016 |
| Physical cores | 8 | 4 |
| Threads | 8 | 4 |
A12-9720P, on the other hand, has 533% lower power consumption.