A10-5800K vs i3-8100
Aggregate performance score
Core i3-8100 outperforms A10-5800K by a whopping 104% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 1755 | 2306 |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | 1.55 | 0.35 |
| Market segment | Desktop processor | Desktop processor |
| Series | Intel Core i3 | AMD A-Series (Desktop) |
| Power efficiency | 2.35 | 0.72 |
| Designer | Intel | AMD |
| Manufacturer | Intel | no data |
| Architecture codename | Coffee Lake (2017−2019) | Trinity (2012−2013) |
| Release date | 5 October 2017 (8 years ago) | 2 October 2012 (13 years ago) |
Cost-effectiveness evaluation
Performance per price, higher is better.
i3-8100 has 343% better value for money than A10-5800K.
Performance to price scatter graph
Detailed specifications
| Physical cores | 4 (Quad-Core) | 4 (Quad-Core) |
| Threads | 4 | 4 |
| Base clock speed | 3.6 GHz | 3.8 GHz |
| Boost clock speed | 3.6 GHz | 4.2 GHz |
| Bus type | DMI 3.0 | no data |
| Bus rate | 4 × 8 GT/s | no data |
| Multiplier | 36 | no data |
| L1 cache | 64K (per core) | 128 KB (per core) |
| L2 cache | 256K (per core) | 1 MB (per core) |
| L3 cache | 6 MB (shared) | 0 KB |
| Chip lithography | 14 nm | 32 nm |
| Die size | 126 mm2 | 246 mm2 |
| Maximum core temperature | 100 °C | no data |
| Maximum case temperature (TCase) | 72 °C | 74 °C |
| Number of transistors | no data | 1,178 million |
| 64 bit support | + | + |
| Windows 11 compatibility | + | - |
| Unlocked multiplier | - | + |
Compatibility
| Number of CPUs in a configuration | 1 (Uniprocessor) | 1 |
| Socket | FCLGA1151 | FM2 |
| Power consumption (TDP) | 65 Watt | 100 Watt |
Technologies and extensions
| Instruction set extensions | Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2 | no data |
| AES-NI | + | - |
| AVX | + | - |
| Enhanced SpeedStep (EIST) | + | no data |
| Turbo Boost Technology | - | no data |
| Hyper-Threading Technology | - | no data |
| Idle States | + | no data |
| Thermal Monitoring | + | - |
Security technologies
| TXT | - | no data |
| EDB | + | no data |
| MPX | + | - |
| Identity Protection | + | - |
| SGX | Yes with Intel® ME | no data |
| OS Guard | + | no data |
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by Core i3-8100 and A10-5800K are enumerated here.
| AMD-V | - | + |
| VT-d | + | no data |
| VT-x | + | no data |
| EPT | + | no data |
Memory specs
| Supported memory types | DDR4-2400 | DDR3 |
| Maximum memory size | 64 GB | no data |
| Max memory channels | 2 | no data |
| Maximum memory bandwidth | 38.397 GB/s | no data |
| ECC memory support | + | - |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | Intel UHD Graphics 630 | AMD Radeon HD 7660D (800 MHz) |
| Max video memory | 64 GB | no data |
| Quick Sync Video | + | - |
| Clear Video | + | no data |
| Clear Video HD | + | no data |
| Graphics max frequency | 1.1 GHz | no data |
| InTru 3D | + | no data |
Graphics interfaces
Available interfaces and connections of Core i3-8100 and A10-5800K integrated GPUs.
| Number of displays supported | 3 | no data |
Graphics image quality
| 4K resolution support | + | no data |
| Max resolution over HDMI 1.4 | 4096x2304@24Hz | no data |
| Max resolution over eDP | 4096x2304@60Hz | no data |
| Max resolution over DisplayPort | 4096x2304@60Hz | no data |