i3-9100T vs A10-5800K
#ad
Buy on Amazon
VS
Aggregate performance score
A10-5800K
4 cores / 4 threads, 100 Watt
1.70
Core i3-9100T
4 cores / 4 threads, 35 Watt
3.22
+89.4%
Core i3-9100T outperforms A10-5800K by an impressive 89% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
Place in the ranking23061814
Place by popularitynot in top-100not in top-100
Cost-effectiveness evaluation0.352.97
Market segmentDesktop processorDesktop processor
SeriesAMD A-Series (Desktop)Intel Core i3
Power efficiency0.723.88
DesignerAMDIntel
Manufacturerno dataIntel
Architecture codenameTrinity (2012−2013)Coffee Lake (2017−2019)
Release date2 October 2012 (13 years ago)1 September 2018 (7 years ago)
Cost-effectiveness evaluation
Performance per price, higher is better.
i3-9100T has 749% better value for money than A10-5800K.
Performance to price scatter graph
Detailed specifications
Physical cores4 (Quad-Core)4 (Quad-Core)
Threads44
Base clock speed3.8 GHz3.1 GHz
Boost clock speed4.2 GHz3.7 GHz
Bus typeno dataDMI 3.0
Bus rateno data4 × 8 GT/s
Multiplierno data31
L1 cache128 KB (per core)64K (per core)
L2 cache1 MB (per core)256K (per core)
L3 cache0 KB6 MB (shared)
Chip lithography32 nm14 nm
Die size246 mm2126 mm2
Maximum core temperatureno data82 °C
Maximum case temperature (TCase)74 °C72 °C
Number of transistors1,178 millionno data
64 bit support++
Windows 11 compatibility-+
Unlocked multiplier+-
Compatibility
Number of CPUs in a configuration11 (Uniprocessor)
SocketFM2FCLGA1151
Power consumption (TDP)100 Watt35 Watt
Technologies and extensions
Instruction set extensionsno dataIntel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2
AES-NI-+
AVX-+
Enhanced SpeedStep (EIST)no data+
Turbo Boost Technologyno data2.0
Hyper-Threading Technologyno data-
Idle Statesno data+
Thermal Monitoring-+
Security technologies
TXTno data-
EDBno data+
MPX-+
Identity Protection-+
SGXno dataYes with Intel® ME
OS Guardno data+
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by A10-5800K and Core i3-9100T are enumerated here.
AMD-V+-
VT-dno data+
VT-xno data+
EPTno data+
Memory specs
Supported memory typesDDR3DDR4-2400
Maximum memory sizeno data64 GB
Max memory channelsno data2
Maximum memory bandwidthno data38.397 GB/s
ECC memory support-+
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
Integrated graphics cardAMD Radeon HD 7660D (800 MHz)Intel UHD Graphics 630
Max video memoryno data64 GB
Quick Sync Video-+
Clear Videono data+
Clear Video HDno data+
Graphics max frequencyno data1.1 GHz
InTru 3Dno data+
Graphics interfaces
Available interfaces and connections of A10-5800K and Core i3-9100T integrated GPUs.
Number of displays supportedno data3
Graphics image quality
4K resolution supportno data+
Max resolution over HDMI 1.4no data4096 x 2304@24Hz
Max resolution over eDPno data4096 x 2304@60Hz
Max resolution over DisplayPortno data4096 x 2304@60Hz
Graphics API support
APIs supported by A10-5800K and Core i3-9100T integrated GPUs, sometimes API versions are included.
DirectXno data12
OpenGLno data4.5
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by A10-5800K and Core i3-9100T.
PCIe versionno data3.0
PCI Express lanesno data16
Synthetic benchmarks
Combined synthetic benchmark score
This is our combined benchmark performance rating.
A10-5800K 1.70
i3-9100T 3.22
+89.4%
Passmark
A10-5800K 2966
Samples: 1896
i3-9100T 5627
+89.7%
Samples: 258
GeekBench 5 Single-Core
A10-5800K 454
i3-9100T 1238
+173%
GeekBench 5 Multi-Core
A10-5800K 1095
+196%