EPYC Embedded 8534P vs A10-5800K
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 2306 | not rated |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | 0.35 | no data |
| Market segment | Desktop processor | Server |
| Series | AMD A-Series (Desktop) | no data |
| Power efficiency | 0.72 | no data |
| Designer | AMD | AMD |
| Manufacturer | no data | TSMC |
| Architecture codename | Trinity (2012−2013) | Siena (2023−2024) |
| Release date | 2 October 2012 (13 years ago) | 1 October 2024 (1 year ago) |
Detailed specifications
| Physical cores | 4 (Quad-Core) | 64 (Tetrahexaconta-Core) |
| Threads | 4 | 128 |
| Base clock speed | 3.8 GHz | 2.3 GHz |
| Boost clock speed | 4.2 GHz | 3.1 GHz |
| L1 cache | 128 KB (per core) | 64 KB (per core) |
| L2 cache | 1 MB (per core) | 1 MB (per core) |
| L3 cache | 0 KB | 128 MB (shared) |
| Chip lithography | 32 nm | 5 nm |
| Die size | 246 mm2 | 4x 73 mm2 |
| Maximum case temperature (TCase) | 74 °C | 75 °C |
| Number of transistors | 1,178 million | 35,500 million |
| 64 bit support | + | + |
| Windows 11 compatibility | - | no data |
| Unlocked multiplier | + | - |
Compatibility
| Number of CPUs in a configuration | 1 | 1 |
| Socket | FM2 | SP6 |
| Power consumption (TDP) | 100 Watt | 200 Watt |
Technologies and extensions
| AES-NI | - | + |
| AVX | - | + |
| Precision Boost 2 | no data | + |
Virtualization technologies
| AMD-V | + | + |
Memory specs
| Supported memory types | DDR3 | DDR5 |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | AMD Radeon HD 7660D (800 MHz) | N/A |
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by A10-5800K and EPYC Embedded 8534P.
| PCIe version | no data | 5.0 |
| PCI Express lanes | no data | 96 |
Pros & cons summary
| Recency | 2 October 2012 | 1 October 2024 |
| Physical cores | 4 | 64 |
| Threads | 4 | 128 |
A10-5800K has 100% lower power consumption.