EPYC 9554 vs A10-5800K
Aggregate performance score
EPYC 9554 outperforms A10-5800K by a whopping 3380% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 2306 | 31 |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | 0.35 | 3.16 |
| Market segment | Desktop processor | Server |
| Series | AMD A-Series (Desktop) | AMD EPYC |
| Power efficiency | 0.72 | 6.93 |
| Designer | AMD | AMD |
| Manufacturer | no data | TSMC |
| Architecture codename | Trinity (2012−2013) | Genoa (2022−2023) |
| Release date | 2 October 2012 (13 years ago) | 10 November 2022 (3 years ago) |
Cost-effectiveness evaluation
Performance per price, higher is better.
EPYC 9554 has 803% better value for money than A10-5800K.
Performance to price scatter graph
Detailed specifications
| Physical cores | 4 (Quad-Core) | 64 (Tetrahexaconta-Core) |
| Threads | 4 | 128 |
| Base clock speed | 3.8 GHz | 3.1 GHz |
| Boost clock speed | 4.2 GHz | 3.75 GHz |
| Multiplier | no data | 31 |
| L1 cache | 128 KB (per core) | 64K (per core) |
| L2 cache | 1 MB (per core) | 1 MB (per core) |
| L3 cache | 0 KB | 256 MB (shared) |
| Chip lithography | 32 nm | 5 nm, 6 nm |
| Die size | 246 mm2 | 8x 72 mm2 |
| Maximum case temperature (TCase) | 74 °C | no data |
| Number of transistors | 1,178 million | 52,560 million |
| 64 bit support | + | + |
| Windows 11 compatibility | - | no data |
| Unlocked multiplier | + | - |
Compatibility
| Number of CPUs in a configuration | 1 | 2 |
| Socket | FM2 | SP5 |
| Power consumption (TDP) | 100 Watt | 360 Watt |
Technologies and extensions
| AES-NI | - | + |
| AVX | - | + |
| Precision Boost 2 | no data | + |
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by A10-5800K and EPYC 9554 are enumerated here.
| AMD-V | + | + |
Memory specs
| Supported memory types | DDR3 | DDR5-4800 |
| Maximum memory size | no data | 6 TiB |
| Maximum memory bandwidth | no data | 460.8 GB/s |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | AMD Radeon HD 7660D (800 MHz) | no data |
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by A10-5800K and EPYC 9554.
| PCIe version | no data | 5.0 |
| PCI Express lanes | no data | 128 |
Synthetic benchmarks
Combined synthetic benchmark score
This is our combined benchmark performance rating.
Passmark
GeekBench 5 Single-Core
GeekBench 5 Multi-Core
Pros & cons summary
| Performance score | 1.70 | 59.16 |
| Recency | 2 October 2012 | 10 November 2022 |
| Physical cores | 4 | 64 |
| Threads | 4 | 128 |
| Chip lithography | 32 nm | 5 nm |
A10-5800K has 260% lower power consumption.