E2-3000M vs A10-5800K
Aggregate performance score
A10-5800K outperforms E2-3000M by a whopping 347% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
| Place in the ranking | 2306 | 3312 |
| Place by popularity | not in top-100 | not in top-100 |
| Cost-effectiveness evaluation | 0.35 | no data |
| Market segment | Desktop processor | Laptop |
| Series | AMD A-Series (Desktop) | AMD E-Series |
| Power efficiency | 0.72 | 0.46 |
| Designer | AMD | AMD |
| Architecture codename | Trinity (2012−2013) | Llano (2011−2012) |
| Release date | 2 October 2012 (13 years ago) | 20 December 2011 (14 years ago) |
Detailed specifications
| Physical cores | 4 (Quad-Core) | 2 (Dual-core) |
| Threads | 4 | 2 |
| Base clock speed | 3.8 GHz | 1.8 GHz |
| Boost clock speed | 4.2 GHz | 2.4 GHz |
| L1 cache | 128 KB (per core) | 128 KB (per core) |
| L2 cache | 1 MB (per core) | 512K (per core) |
| L3 cache | 0 KB | 0 KB |
| Chip lithography | 32 nm | 32 nm |
| Die size | 246 mm2 | 228 mm2 |
| Maximum case temperature (TCase) | 74 °C | no data |
| Number of transistors | 1,178 million | 1,178 million |
| 64 bit support | + | + |
| Windows 11 compatibility | - | - |
| Unlocked multiplier | + | - |
Compatibility
| Number of CPUs in a configuration | 1 | 1 |
| Socket | FM2 | FS1 |
| Power consumption (TDP) | 100 Watt | 35 Watt |
Technologies and extensions
| Instruction set extensions | no data | SSE4.1/2, 3DNow, Radeon HD 6380G |
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by A10-5800K and E2-3000M are enumerated here.
| AMD-V | + | + |
Memory specs
| Supported memory types | DDR3 | DDR3 |
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
| Integrated graphics card | AMD Radeon HD 7660D (800 MHz) | AMD Radeon HD 6380G |
Synthetic benchmarks
Combined synthetic benchmark score
This is our combined benchmark performance rating.
Passmark
GeekBench 5 Single-Core
GeekBench 5 Multi-Core
Cinebench 10 32-bit single-core
Cinebench 10 32-bit multi-core
Cinebench Release 10 Multi Core is a variant of Cinebench R10 using all the processor threads. Possible number of threads is limited by 16 in this version.