i3-4150 vs A10-5800K
#ad
Buy on Amazon
VS
Aggregate performance score
A10-5800K
4 cores / 4 threads, 100 Watt
1.70
Core i3-4150
2014
2 cores / 4 threads, 54 Watt
1.94
+14.1%
Core i3-4150 outperforms A10-5800K by a moderate 14% based on our aggregate benchmark results.
Primary details
Comparing processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and price.
Place in the ranking23062176
Place by popularitynot in top-100not in top-100
Cost-effectiveness evaluation0.35no data
Market segmentDesktop processorDesktop processor
SeriesAMD A-Series (Desktop)no data
Power efficiency0.721.52
DesignerAMDIntel
Manufacturerno dataIntel
Architecture codenameTrinity (2012−2013)Haswell (2013−2015)
Release date2 October 2012 (13 years ago)1 May 2014 (12 years ago)
Cost-effectiveness evaluation
Performance per price, higher is better.
no data
Performance to price scatter graph
Detailed specifications
Physical cores4 (Quad-Core)2 (Dual-core)
Threads44
Base clock speed3.8 GHz3.5 GHz
Boost clock speed4.2 GHz3.5 GHz
Bus rateno data5 GT/s
L1 cache128 KB (per core)64K (per core)
L2 cache1 MB (per core)256K (per core)
L3 cache0 KB3 MB (shared)
Chip lithography32 nm22 nm
Die size246 mm2177 mm2
Maximum case temperature (TCase)74 °C72 °C
Number of transistors1,178 million1,400 million
64 bit support++
Windows 11 compatibility--
Unlocked multiplier+-
Compatibility
Number of CPUs in a configuration11
SocketFM2FCLGA1150
Power consumption (TDP)100 Watt54 Watt
Technologies and extensions
Instruction set extensionsno dataIntel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2
AES-NI-+
AVX-+
Enhanced SpeedStep (EIST)no data+
Turbo Boost Technologyno data-
Hyper-Threading Technologyno data+
Idle Statesno data+
Thermal Monitoring-+
Security technologies
TXTno data-
EDBno data+
Virtualization technologies
Virtual machine speed-up technologies supported by A10-5800K and Core i3-4150 are enumerated here.
AMD-V+-
VT-dno data-
VT-xno data+
EPTno data+
Memory specs
Supported memory typesDDR3DDR3-1333/1600, DDR3L-1333/1600
Maximum memory sizeno data32 GB
Max memory channelsno data2
Maximum memory bandwidthno data25.6 GB/s
ECC memory support-+
Graphics specifications
General parameters of integrated GPUs, if any.
Integrated graphics cardAMD Radeon HD 7660D (800 MHz)Intel HD Graphics 4400
Max video memoryno data2 GB
Quick Sync Video-+
Clear Video HDno data+
Graphics max frequencyno data1.15 GHz
InTru 3Dno data+
Graphics interfaces
Available interfaces and connections of A10-5800K and Core i3-4150 integrated GPUs.
Number of displays supportedno data3
eDPno data+
DisplayPort-+
HDMI-+
DVIno data+
VGAno data+
Graphics image quality
Max resolution over HDMI 1.4no data4096x2304@24Hz
Max resolution over eDPno data3840x2160@60Hz
Max resolution over DisplayPortno data3840x2160@60Hz
Max resolution over VGAno data1920x1200@60Hz
Graphics API support
APIs supported by A10-5800K and Core i3-4150 integrated GPUs, sometimes API versions are included.
DirectXno data11.1/12
OpenGLno data4.3
Peripherals
Specifications and connection of peripherals supported by A10-5800K and Core i3-4150.
PCIe versionno dataUp to 3.0
PCI Express lanesno data16
Synthetic benchmarks
Combined synthetic benchmark score
This is our combined benchmark performance rating.
A10-5800K 1.70
i3-4150 1.94
+14.1%
Passmark
A10-5800K 2966
Samples: 1896
i3-4150 3398
+14.6%
Samples: 2176
GeekBench 5 Single-Core
A10-5800K 454
+132%
GeekBench 5 Multi-Core
A10-5800K 1095
+87.2%
3DMark Fire Strike Physics
A10-5800K 3890
+26.5%
Gaming performance
Pros & cons summary
Performance score 1.70 1.94
Integrated graphics card 1.22 1.25
Recency 2 October 2012 1 May 2014
Physical cores 4 2
Chip lithography 32 nm 22 nm
A10-5800K has 100% more physical cores.