UHD Graphics 24EUs (Alder Lake-N) vs Radeon RX 5700M
Kümülatif performans değerlendirmesi
UHD Graphics 24EUs (Alder Lake-N) ve Radeon RX 5700M'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.
5700M, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre Graphics 24EUs (Alder Lake-N)'den 77% gibi etkileyici bir oranda daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
UHD Graphics 24EUs (Alder Lake-N) ve Radeon RX 5700M'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 917 | 760 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Güç verimliliği | veri yok | 1.63 |
| Mimari | Gen. 12 (2021−2023) | RDNA 1.0 (2019−2020) |
| GPU | Alder Lake Xe | Navi 10 |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | Dizüstü bilgisayarlar için |
| Çıkış tarihi | 3 ocak 2023 (3 yıl önce) | 1 mart 2020 (6 yıl önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
UHD Graphics 24EUs (Alder Lake-N) ve Radeon RX 5700M genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar UHD Graphics 24EUs (Alder Lake-N)'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 24 | 2304 |
| Çekirdek frekansı | 450 MHz | 1465 MHz |
| Boost modunda frekans | 750 MHz | 1720 MHz |
| Transistör sayısı | veri yok | 10,300 million |
| Teknolojik süreç | 10 nm | 7 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | veri yok | 180 Watt |
| Tekstüre hızı | veri yok | 247.7 |
| Kayan nokta performansı | veri yok | 7.926 TFLOPS |
| ROPs | veri yok | 64 |
| TMUs | veri yok | 144 |
| L2 Cache | veri yok | 8 MB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle UHD Graphics 24EUs (Alder Lake-N) ve Radeon RX 5700M uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | veri yok | large |
| Arayüz | veri yok | PCIe 4.0 x16 |
| Ek güç konektörleri | veri yok | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
VRAM kapasitesi ve türü
UHD Graphics 24EUs (Alder Lake-N) ve Radeon RX 5700M üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | veri yok | GDDR6 |
| Maksimum Bellek | veri yok | 8 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | veri yok | 256 Bit |
| Hafıza frekansı | veri yok | 1500 MHz |
| Bellek bant genişliği | veri yok | 384.0 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | + | - |
| Resizable BAR | - | + |
Bağlantı ve çıkışlar
UHD Graphics 24EUs (Alder Lake-N) ve Radeon RX 5700M üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | veri yok | 1x HDMI, 3x DisplayPort |
| HDMI | - | + |
Desteklenen teknolojiler
UHD Graphics 24EUs (Alder Lake-N) ve Radeon RX 5700M tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.
| Quick Sync | + | veri yok |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen UHD Graphics 24EUs (Alder Lake-N) ve Radeon RX 5700M API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 12_1 | 12 (12_1) |
| Gölgelendirici modeli | veri yok | 6.5 |
| OpenGL | veri yok | 4.6 |
| OpenCL | veri yok | 2.1 |
| Vulkan | - | 1.3 |
Oyun performansı
Oyunlarda UHD Graphics 24EUs (Alder Lake-N) ve Radeon RX 5700M sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Tüm PC oyunlarında ortalama FPS
Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:
| Full HD | 8
−75%
| 14−16
+75%
|
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 4−5
−275%
|
14−16
+275%
|
| Cyberpunk 2077 | 4−5
−100%
|
8−9
+100%
|
| Resident Evil 4 Remake | 2−3
−150%
|
5−6
+150%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 6−7
−150%
|
14−16
+150%
|
| Counter-Strike 2 | 4−5
−275%
|
14−16
+275%
|
| Cyberpunk 2077 | 4−5
−100%
|
8−9
+100%
|
| Far Cry 5 | 7
−57.1%
|
10−12
+57.1%
|
| Fortnite | 10−11
−120%
|
21−24
+120%
|
| Forza Horizon 4 | 10−12
−72.7%
|
18−20
+72.7%
|
| Forza Horizon 5 | 5−6
−100%
|
10−11
+100%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 12−14
−33.3%
|
16−18
+33.3%
|
| Valorant | 40−45
−32.5%
|
50−55
+32.5%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 6−7
−150%
|
14−16
+150%
|
| Counter-Strike 2 | 4−5
−275%
|
14−16
+275%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 40−45
−56.8%
|
65−70
+56.8%
|
| Cyberpunk 2077 | 4−5
−100%
|
8−9
+100%
|
| Far Cry 5 | 6
−83.3%
|
10−12
+83.3%
|
| Fortnite | 10−11
−120%
|
21−24
+120%
|
| Forza Horizon 4 | 10−12
−72.7%
|
18−20
+72.7%
|
| Forza Horizon 5 | 5−6
−100%
|
10−11
+100%
|
| Grand Theft Auto V | 5
−140%
|
12−14
+140%
|
| Metro Exodus | 5
−40%
|
7−8
+40%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 12−14
−33.3%
|
16−18
+33.3%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 8
−50%
|
12−14
+50%
|
| Valorant | 40−45
−32.5%
|
50−55
+32.5%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 6−7
−150%
|
14−16
+150%
|
| Cyberpunk 2077 | 4−5
−100%
|
8−9
+100%
|
| Far Cry 5 | 6
−83.3%
|
10−12
+83.3%
|
| Forza Horizon 4 | 10−12
−72.7%
|
18−20
+72.7%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 12−14
−33.3%
|
16−18
+33.3%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 4
−200%
|
12−14
+200%
|
| Valorant | 40−45
−32.5%
|
50−55
+32.5%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 10−11
−120%
|
21−24
+120%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 5−6
−60%
|
8−9
+60%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 16−18
−81.3%
|
27−30
+81.3%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 21−24
−52.4%
|
30−35
+52.4%
|
| Valorant | 16−18
−135%
|
40−45
+135%
|
1440p
Ultra
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−200%
|
3−4
+200%
|
| Far Cry 5 | 3−4
−133%
|
7−8
+133%
|
| Forza Horizon 4 | 5−6
−80%
|
9−10
+80%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 3−4
−100%
|
6−7
+100%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 4−5
−75%
|
7−8
+75%
|
4K
High
| Grand Theft Auto V | 14−16
−7.1%
|
14−16
+7.1%
|
| Valorant | 10−12
−72.7%
|
18−20
+72.7%
|
4K
Ultra
| Cyberpunk 2077 | 0−1 | 1−2 |
| Far Cry 5 | 1−2
−200%
|
3−4
+200%
|
| Forza Horizon 4 | 1−2
−400%
|
5−6
+400%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 3−4
−33.3%
|
4−5
+33.3%
|
4K
Epic
| Fortnite | 3−4
−33.3%
|
4−5
+33.3%
|
Full HD
High
| Dota 2 | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
Full HD
Ultra
| Dota 2 | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
1440p
High
| Grand Theft Auto V | 2−3
+0%
|
2−3
+0%
|
| Metro Exodus | 2−3
+0%
|
2−3
+0%
|
4K
Ultra
| Dota 2 | 12−14
+0%
|
12−14
+0%
|
Popüler oyunlarda UHD Graphics 24EUs (Alder Lake-N) ve RX 5700M bu şekilde rekabet eder:
- RX 5700M 1080p'de 75% daha hızlıdır
İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:
- 4K çözünürlüğü ve Ultra Preset ile Forza Horizon 4'de RX 5700M 400% daha hızlıdır.
Sonuç olarak, popüler oyunlarda:
- RX 5700M 48 testte'de önde (91%)
- 5 testte (9%)'de bir beraberlik var
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 2.16 | 3.82 |
| Yenilik | 3 ocak 2023 | 1 mart 2020 |
| Teknolojik süreç | 10 nm | 7 nm |
UHD Graphics 24EUs (Alder Lake-N) 2 yaş avantajına sahiptir.
Öte yandan RX 5700M, 77% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir ve 43% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.
Radeon RX 5700M performans testlerinde UHD Graphics 24EUs (Alder Lake-N) modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
