Radeon R9 M390X vs GeForce GTX 285
Kümülatif performans değerlendirmesi
Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon R9 M390X ile GeForce GTX 285'yi karşılaştırdık.
R9 M390X, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre GTX 285 'den 164% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
Radeon R9 M390X ve GeForce GTX 285'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 510 | 778 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Maliyet-etkinlik değerlendirmesi | veri yok | 0.26 |
| Güç verimliliği | 9.56 | 1.33 |
| Mimari | GCN 3.0 (2014−2019) | Tesla 2.0 (2007−2013) |
| GPU | Amethyst | GT200B |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | Masaüstü |
| Çıkış tarihi | 5 mayıs 2015 (11 yıl önce) | 23 aralık 2008 (17 yıl önce) |
| Çıkış sırasındaki fiyat | veri yok | $359 |
Maliyet-etkinlik değerlendirmesi
Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.
Performans-fiyat dağılım grafiği
Ayrıntılı teknik özellikler
Radeon R9 M390X ve GeForce GTX 285 genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R9 M390X'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 2048 | 240 |
| Çekirdek frekansı | 723 MHz | 648 MHz |
| Transistör sayısı | 5,000 million | 1,400 million |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 55 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 100 Watt | 204 Watt |
| Maksimum sıcaklık | veri yok | 105 °C |
| Tekstüre hızı | 92.54 | 51.84 |
| Kayan nokta performansı | 2.961 TFLOPS | 0.7085 TFLOPS |
| ROPs | 32 | 32 |
| TMUs | 128 | 80 |
| L1 Cache | 512 KB | veri yok |
| L2 Cache | 512 KB | 256 KB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R9 M390X ve GeForce GTX 285 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | large | veri yok |
| Veri yolu | PCIe 3.0 | veri yok |
| Arayüz | PCIe 3.0 x16 | PCIe 2.0 x16 |
| Uzunluk | veri yok | 267 mm |
| Yükseklik | veri yok | 11.1 sm |
| Kalınlık | veri yok | 2-slot |
| Ek güç konektörleri | hiçbiri | 2x 6-pin |
| SLI desteği | - | + |
VRAM kapasitesi ve türü
Radeon R9 M390X ve GeForce GTX 285 üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | GDDR5 | GDDR3 |
| Maksimum Bellek | 4 GB | 1 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | 256 Bit | 512 Bit |
| Hafıza frekansı | veri yok | 1242 MHz |
| Bellek bant genişliği | 160.0 GB/s | 159.0 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | - | - |
Bağlantı ve çıkışlar
Radeon R9 M390X ve GeForce GTX 285 üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | No outputs | HDTVTwo Dual Link DVI |
| Çoklu monitör desteği | veri yok | + |
| Eyefinity | + | - |
| HDMI | - | + |
| VGA ile maksimum çözünürlük | veri yok | 2048x1536 |
| HDMI için audio girişi | veri yok | S/PDIF |
Desteklenen teknolojiler
Radeon R9 M390X ve GeForce GTX 285 tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.
| FreeSync | + | - |
| HD3D | + | - |
| PowerTune | + | - |
| DualGraphics | + | - |
| ZeroCore | + | - |
| Değiştirilebilir grafik | + | - |
| High Dynamic-Range Lighting (HDRR) | veri yok | 128bit |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen Radeon R9 M390X ve GeForce GTX 285 API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | DirectX® 12 | 11.1 (10_0) |
| Gölgelendirici modeli | 6.3 | 4.0 |
| OpenGL | 4.4 | 2.1 |
| OpenCL | veri yok | 1.1 |
| Vulkan | + | N/A |
| Mantle | + | - |
| CUDA | - | + |
Sentetik kıyaslama performansı
Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R9 M390X ve GeForce GTX 285 testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.
Birleşik sentetik kıyaslama puanı
Bu bizim genel performans reytingimizdir.
Passmark
Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.
Oyun performansı
Oyunlarda Radeon R9 M390X ve GeForce GTX 285 sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 50−55
+178%
|
18−20
−178%
|
| Cyberpunk 2077 | 18−20
+171%
|
7−8
−171%
|
| Resident Evil 4 Remake | 18−20
+200%
|
6−7
−200%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 40−45
+200%
|
14−16
−200%
|
| Counter-Strike 2 | 50−55
+178%
|
18−20
−178%
|
| Cyberpunk 2077 | 18−20
+171%
|
7−8
−171%
|
| Far Cry 5 | 30−33
+200%
|
10−11
−200%
|
| Fortnite | 55−60
+171%
|
21−24
−171%
|
| Forza Horizon 4 | 40−45
+193%
|
14−16
−193%
|
| Forza Horizon 5 | 27−30
+190%
|
10−11
−190%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 30−35
+183%
|
12−14
−183%
|
| Valorant | 90−95
+203%
|
30−33
−203%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 40−45
+200%
|
14−16
−200%
|
| Counter-Strike 2 | 50−55
+178%
|
18−20
−178%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 140−150
+186%
|
50−55
−186%
|
| Cyberpunk 2077 | 18−20
+171%
|
7−8
−171%
|
| Dota 2 | 65−70
+188%
|
24−27
−188%
|
| Far Cry 5 | 30−33
+200%
|
10−11
−200%
|
| Fortnite | 55−60
+171%
|
21−24
−171%
|
| Forza Horizon 4 | 40−45
+193%
|
14−16
−193%
|
| Forza Horizon 5 | 27−30
+190%
|
10−11
−190%
|
| Grand Theft Auto V | 35−40
+192%
|
12−14
−192%
|
| Metro Exodus | 18−20
+171%
|
7−8
−171%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 30−35
+183%
|
12−14
−183%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 24−27
+167%
|
9−10
−167%
|
| Valorant | 90−95
+203%
|
30−33
−203%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 40−45
+200%
|
14−16
−200%
|
| Cyberpunk 2077 | 18−20
+171%
|
7−8
−171%
|
| Dota 2 | 65−70
+188%
|
24−27
−188%
|
| Far Cry 5 | 30−33
+200%
|
10−11
−200%
|
| Forza Horizon 4 | 40−45
+193%
|
14−16
−193%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 30−35
+183%
|
12−14
−183%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 24−27
+167%
|
9−10
−167%
|
| Valorant | 90−95
+203%
|
30−33
−203%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 55−60
+171%
|
21−24
−171%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 18−20
+200%
|
6−7
−200%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 70−75
+167%
|
27−30
−167%
|
| Grand Theft Auto V | 12−14
+225%
|
4−5
−225%
|
| Metro Exodus | 10−11
+233%
|
3−4
−233%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 45−50
+172%
|
18−20
−172%
|
| Valorant | 100−110
+197%
|
35−40
−197%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 21−24
+188%
|
8−9
−188%
|
| Cyberpunk 2077 | 8−9
+167%
|
3−4
−167%
|
| Far Cry 5 | 20−22
+186%
|
7−8
−186%
|
| Forza Horizon 4 | 21−24
+175%
|
8−9
−175%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 12−14
+225%
|
4−5
−225%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 20−22
+186%
|
7−8
−186%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 4−5
+300%
|
1−2
−300%
|
| Grand Theft Auto V | 20−22
+186%
|
7−8
−186%
|
| Metro Exodus | 5−6
+400%
|
1−2
−400%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 10−11
+233%
|
3−4
−233%
|
| Valorant | 45−50
+172%
|
18−20
−172%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 10−12
+175%
|
4−5
−175%
|
| Counter-Strike 2 | 4−5
+300%
|
1−2
−300%
|
| Cyberpunk 2077 | 3−4
+200%
|
1−2
−200%
|
| Dota 2 | 35−40
+192%
|
12−14
−192%
|
| Far Cry 5 | 9−10
+200%
|
3−4
−200%
|
| Forza Horizon 4 | 16−18
+167%
|
6−7
−167%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 9−10
+200%
|
3−4
−200%
|
4K
Epic
| Fortnite | 9−10
+200%
|
3−4
−200%
|
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 9.31 | 3.53 |
| Yenilik | 5 mayıs 2015 | 23 aralık 2008 |
| Maksimum Bellek | 4 GB | 1 GB |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 55 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 100 Watt | 204 Watt |
R9 M390X 164% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 6 yaş avantajına sahiptir, 300% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir, 96% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir ve 104% daha düşük güç tüketimine sahiptir.
Radeon R9 M390X performans testlerinde GeForce GTX 285 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Radeon R9 M390X dizüstü bilgisayarlar için ve GeForce GTX 285 masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
