Radeon R9 380X vs RX 6850M XT

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon R9 380X ile Radeon RX 6850M XT'yi karşılaştırdık.

R9 380X
2015, $229
4 GB GDDR5, 190 Watt
14.66

6850M XT, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R9 380X 'den 181% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R9 380X ve Radeon RX 6850M XT'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum397108
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesi7.03veri yok
Güç verimliliği5.9419.19
MimariGCN 3.0 (2014−2019)RDNA 2.0 (2020−2025)
GPUAntiguaNavi 22
TipMasaüstüDizüstü bilgisayarlar için
Dizaynreferenceveri yok
Çıkış tarihi19 kasım 2015 (10 yıl önce)4 ocak 2022 (4 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyat$229 veri yok

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

veri yok

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R9 380X ve Radeon RX 6850M XT genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R9 380X'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı20482560
Compute konveyör sayısı32veri yok
Çekirdek frekansıveri yok2321 MHz
Boost modunda frekans970 MHz2581 MHz
Transistör sayısı5,000 million17,200 million
Teknolojik süreç28 nm7 nm
Güç Tüketimi (TDP)190 Watt165 Watt
Tekstüre hızı124.2413.0
Kayan nokta performansı3.973 TFLOPS13.21 TFLOPS
ROPs3264
TMUs128160
Ray Tracing Coresveri yok40
L0 Cacheveri yok640 KB
L1 Cache512 KB512 KB
L2 Cache512 KB3 MB
L3 Cacheveri yok96 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R9 380X ve Radeon RX 6850M XT uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutuveri yoklarge
Veri yoluPCIe 3.0veri yok
ArayüzPCIe 3.0 x16PCIe 4.0 x16
Uzunluk221 mmveri yok
Kalınlık2-slotveri yok
form faktörtam yükseklik / tam uzunlukveri yok
Ek güç konektörleri​2 x 6-pinhiçbiri
Köprüsüz CrossFire+-

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R9 380X ve Radeon RX 6850M XT üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR6
Yüksek bant genişliği belleği (HBM)-veri yok
Maksimum Bellek4 GB12 GB
Bellek veri yolu genişliği256 Bit192 Bit
Hafıza frekansı970 MHz2000 MHz
Bellek bant genişliği182.4 GB/s384.0 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R9 380X ve Radeon RX 6850M XT üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleri2x DVI, 1x HDMI, 1x DisplayPortNo outputs
Eyefinity+-
Eyefinity monitör sayısı6veri yok
HDMI+-
DisplayPort desteği+-

Desteklenen teknolojiler

Radeon R9 380X ve Radeon RX 6850M XT tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

CrossFire+-
FRTC+-
FreeSync+-
HD3D+-
LiquidVR+-
PowerTune+-
TrueAudio+-
ZeroCore+-
VCE+-
DDMA Audio+veri yok

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R9 380X ve Radeon RX 6850M XT API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectXDirectX® 1212 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli6.36.5
OpenGL4.54.6
OpenCL2.02.1
Vulkan+1.3
Mantle+-

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R9 380X ve Radeon RX 6850M XT testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

R9 380X 14.66
RX 6850M XT 41.13
+181%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

R9 380X 6127
Örnekler: 1195
RX 6850M XT 17311
+183%
Örnekler: 83

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike, oyun bilgisayarları için bir DirectX 11 benchmarkıdır. İnsansı ve lavdan yapılmış gibi görünen ateşli bir yaratık arasındaki kavgayı gösteren iki ayrı test içeriyor. 1920x1080 çözünürlük kullanan Fire Strike, oldukça gerçekçi grafikler gösterir ve donanım açısından oldukça talepkardır.

R9 380X 9510
RX 6850M XT 33901
+256%

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R9 380X ve Radeon RX 6850M XT sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD45−50
−204%
137
+204%
1440p30−35
−183%
85
+183%
4K18−21
−217%
57
+217%

Çerçeve başına maliyet, $

1080p5.09veri yok
1440p7.63veri yok
4K12.72veri yok

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 220−230
+0%
220−230
+0%
Cyberpunk 2077 160
+0%
160
+0%
Resident Evil 4 Remake 110−120
+0%
110−120
+0%

Full HD
Medium

Battlefield 5 130−140
+0%
130−140
+0%
Counter-Strike 2 220−230
+0%
220−230
+0%
Cyberpunk 2077 136
+0%
136
+0%
Far Cry 5 109
+0%
109
+0%
Fortnite 170−180
+0%
170−180
+0%
Forza Horizon 4 160−170
+0%
160−170
+0%
Forza Horizon 5 130−140
+0%
130−140
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170
+0%
160−170
+0%
Valorant 230−240
+0%
230−240
+0%

Full HD
High

Battlefield 5 130−140
+0%
130−140
+0%
Counter-Strike 2 220−230
+0%
220−230
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 270−280
+0%
270−280
+0%
Cyberpunk 2077 106
+0%
106
+0%
Dota 2 113
+0%
113
+0%
Far Cry 5 105
+0%
105
+0%
Fortnite 170−180
+0%
170−180
+0%
Forza Horizon 4 160−170
+0%
160−170
+0%
Forza Horizon 5 130−140
+0%
130−140
+0%
Grand Theft Auto V 126
+0%
126
+0%
Metro Exodus 116
+0%
116
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170
+0%
160−170
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 198
+0%
198
+0%
Valorant 230−240
+0%
230−240
+0%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 130−140
+0%
130−140
+0%
Cyberpunk 2077 87
+0%
87
+0%
Dota 2 95
+0%
95
+0%
Far Cry 5 102
+0%
102
+0%
Forza Horizon 4 160−170
+0%
160−170
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170
+0%
160−170
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 122
+0%
122
+0%
Valorant 230−240
+0%
230−240
+0%

Full HD
Epic

Fortnite 170−180
+0%
170−180
+0%

1440p
High

Counter-Strike 2 100−110
+0%
100−110
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 290−300
+0%
290−300
+0%
Grand Theft Auto V 89
+0%
89
+0%
Metro Exodus 68
+0%
68
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180
+0%
170−180
+0%
Valorant 260−270
+0%
260−270
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 100−110
+0%
100−110
+0%
Cyberpunk 2077 55
+0%
55
+0%
Far Cry 5 99
+0%
99
+0%
Forza Horizon 4 120−130
+0%
120−130
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 80−85
+0%
80−85
+0%

1440p
Epic

Fortnite 110−120
+0%
110−120
+0%

4K
High

Counter-Strike 2 45−50
+0%
45−50
+0%
Grand Theft Auto V 99
+0%
99
+0%
Metro Exodus 35−40
+0%
35−40
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 72
+0%
72
+0%
Valorant 250−260
+0%
250−260
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 65−70
+0%
65−70
+0%
Counter-Strike 2 45−50
+0%
45−50
+0%
Cyberpunk 2077 26
+0%
26
+0%
Dota 2 78
+0%
78
+0%
Far Cry 5 68
+0%
68
+0%
Forza Horizon 4 80−85
+0%
80−85
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 55−60
+0%
55−60
+0%

4K
Epic

Fortnite 55−60
+0%
55−60
+0%

Popüler oyunlarda R9 380X ve RX 6850M XT bu şekilde rekabet eder:

  • RX 6850M XT 1080p'de 204% daha hızlıdır
  • RX 6850M XT 1440p'de 183% daha hızlıdır
  • RX 6850M XT 4K'de 217% daha hızlıdır

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • 60 testte (100%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 14.66 41.13
Yenilik 19 kasım 2015 4 ocak 2022
Maksimum Bellek 4 GB 12 GB
Teknolojik süreç 28 nm 7 nm
Güç Tüketimi (TDP) 190 Watt 165 Watt

RX 6850M XT 181% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 6 yaş avantajına sahiptir, 200% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir, 300% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir ve 15% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Radeon RX 6850M XT performans testlerinde Radeon R9 380X modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Radeon R9 380X masaüstü bilgisayarlar için ve Radeon RX 6850M XT dizüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.8 220 oy

Radeon R9 380X 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.6 256 oy

Radeon RX 6850M XT 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R9 380X veya Radeon RX 6850M XT hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.