Radeon R7 M270DX vs RX 6650M XT

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Radeon R7 M270DX ve Radeon RX 6650M XT'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.

R7 M270DX
2014
2.30

6650M XT, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R7 M270DX 'den 1675% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R7 M270DX ve Radeon RX 6650M XT'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum904113
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliğiveri yok26.19
MimariGCN 3.0 (2014−2019)RDNA 2.0 (2020−2025)
GPUTopazNavi 23
TipDizüstü bilgisayarlar içinDizüstü bilgisayarlar için
Çıkış tarihi11 haziran 2014 (11 yıl önce)4 ocak 2022 (4 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R7 M270DX ve Radeon RX 6650M XT genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R7 M270DX'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı3842048
Çekirdek frekansı900 MHz2068 MHz
Boost modunda frekans940 MHz2416 MHz
Transistör sayısı1,550 million11,060 million
Teknolojik süreç28 nm7 nm
Güç Tüketimi (TDP)veri yok120 Watt
Tekstüre hızı22.56309.2
Kayan nokta performansı0.7219 TFLOPS9.896 TFLOPS
ROPs864
TMUs24128
Ray Tracing Coresveri yok32
L0 Cacheveri yok512 KB
L1 Cache96 KB512 KB
L2 Cache256 KB2 MB
L3 Cacheveri yok32 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R7 M270DX ve Radeon RX 6650M XT uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutuveri yoklarge
ArayüzIGPPCIe 4.0 x8
Ek güç konektörleriveri yokhiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R7 M270DX ve Radeon RX 6650M XT üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiSistem kullanılırGDDR6
Maksimum BellekSistem kullanılır8 GB
Bellek veri yolu genişliğiSistem kullanılır128 Bit
Hafıza frekansıSistem kullanılır2000 MHz
Bellek bant genişliğiveri yok256.0 GB/s
Paylaşılan hafıza+-
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R7 M270DX ve Radeon RX 6650M XT üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriNo outputsNo outputs

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R7 M270DX ve Radeon RX 6650M XT API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 (12_0)12 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli6.36.5
OpenGL4.64.6
OpenCL2.02.1
Vulkan1.2.1311.3

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R7 M270DX ve Radeon RX 6650M XT testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

R7 M270DX 2.30
RX 6650M XT 40.82
+1675%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

R7 M270DX 961
RX 6650M XT 16081
+1573%
Örnekler: 3

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R7 M270DX ve Radeon RX 6650M XT sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 220−230
+0%
220−230
+0%
Cyberpunk 2077 95−100
+0%
95−100
+0%
Resident Evil 4 Remake 110−120
+0%
110−120
+0%

Full HD
Medium

Battlefield 5 130−140
+0%
130−140
+0%
Counter-Strike 2 220−230
+0%
220−230
+0%
Cyberpunk 2077 95−100
+0%
95−100
+0%
Far Cry 5 130−140
+0%
130−140
+0%
Fortnite 170−180
+0%
170−180
+0%
Forza Horizon 4 150−160
+0%
150−160
+0%
Forza Horizon 5 130−140
+0%
130−140
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 150−160
+0%
150−160
+0%
Valorant 230−240
+0%
230−240
+0%

Full HD
High

Battlefield 5 130−140
+0%
130−140
+0%
Counter-Strike 2 220−230
+0%
220−230
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 270−280
+0%
270−280
+0%
Cyberpunk 2077 95−100
+0%
95−100
+0%
Dota 2 140−150
+0%
140−150
+0%
Far Cry 5 130−140
+0%
130−140
+0%
Fortnite 170−180
+0%
170−180
+0%
Forza Horizon 4 150−160
+0%
150−160
+0%
Forza Horizon 5 130−140
+0%
130−140
+0%
Grand Theft Auto V 130−140
+0%
130−140
+0%
Metro Exodus 95−100
+0%
95−100
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 150−160
+0%
150−160
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 150−160
+0%
150−160
+0%
Valorant 230−240
+0%
230−240
+0%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 130−140
+0%
130−140
+0%
Cyberpunk 2077 95−100
+0%
95−100
+0%
Dota 2 140−150
+0%
140−150
+0%
Far Cry 5 130−140
+0%
130−140
+0%
Forza Horizon 4 150−160
+0%
150−160
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 150−160
+0%
150−160
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 150−160
+0%
150−160
+0%
Valorant 230−240
+0%
230−240
+0%

Full HD
Epic

Fortnite 170−180
+0%
170−180
+0%

1440p
High

Counter-Strike 2 100−110
+0%
100−110
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 290−300
+0%
290−300
+0%
Grand Theft Auto V 85−90
+0%
85−90
+0%
Metro Exodus 60−65
+0%
60−65
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180
+0%
170−180
+0%
Valorant 260−270
+0%
260−270
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 100−110
+0%
100−110
+0%
Cyberpunk 2077 45−50
+0%
45−50
+0%
Far Cry 5 100−110
+0%
100−110
+0%
Forza Horizon 4 110−120
+0%
110−120
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 80−85
+0%
80−85
+0%

1440p
Epic

Fortnite 110−120
+0%
110−120
+0%

4K
High

Counter-Strike 2 45−50
+0%
45−50
+0%
Grand Theft Auto V 90−95
+0%
90−95
+0%
Metro Exodus 35−40
+0%
35−40
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 65−70
+0%
65−70
+0%
Valorant 250−260
+0%
250−260
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 65−70
+0%
65−70
+0%
Counter-Strike 2 45−50
+0%
45−50
+0%
Cyberpunk 2077 21−24
+0%
21−24
+0%
Dota 2 110−120
+0%
110−120
+0%
Far Cry 5 55−60
+0%
55−60
+0%
Forza Horizon 4 80−85
+0%
80−85
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 55−60
+0%
55−60
+0%

4K
Epic

Fortnite 55−60
+0%
55−60
+0%

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • 60 testte (100%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 2.30 40.82
Yenilik 11 haziran 2014 4 ocak 2022
Teknolojik süreç 28 nm 7 nm

RX 6650M XT 1675% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 7 yaş avantajına sahiptir ve 300% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon RX 6650M XT performans testlerinde Radeon R7 M270DX modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3 3 oy

Radeon R7 M270DX 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.2 79 oy

Radeon RX 6650M XT 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R7 M270DX veya Radeon RX 6650M XT hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.