HD Graphics P630 vs Radeon RX 6650M XT
Kümülatif performans değerlendirmesi
Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere HD Graphics P630 ile Radeon RX 6650M XT'yi karşılaştırdık.
6650M XT, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre HD Graphics P630 'den 1327% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
HD Graphics P630 ve Radeon RX 6650M XT'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 828 | 113 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Güç verimliliği | 14.68 | 26.19 |
| Mimari | Generation 9.5 (2016−2020) | RDNA 2.0 (2020−2025) |
| GPU | Kaby Lake GT2 | Navi 23 |
| Tip | Masaüstü | Dizüstü bilgisayarlar için |
| Çıkış tarihi | 5 austos 2016 (9 yıl önce) | 4 ocak 2022 (4 yıl önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
HD Graphics P630 ve Radeon RX 6650M XT genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar HD Graphics P630'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 192 | 2048 |
| Çekirdek frekansı | 350 MHz | 2068 MHz |
| Boost modunda frekans | 1100 MHz | 2416 MHz |
| Transistör sayısı | 189 million | 11,060 million |
| Teknolojik süreç | 14 nm++ | 7 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 15 Watt | 120 Watt |
| Tekstüre hızı | 26.40 | 309.2 |
| Kayan nokta performansı | 0.4224 TFLOPS | 9.896 TFLOPS |
| ROPs | 3 | 64 |
| TMUs | 24 | 128 |
| Ray Tracing Cores | veri yok | 32 |
| L0 Cache | veri yok | 512 KB |
| L1 Cache | veri yok | 512 KB |
| L2 Cache | veri yok | 2 MB |
| L3 Cache | veri yok | 32 MB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle HD Graphics P630 ve Radeon RX 6650M XT uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | veri yok | large |
| Arayüz | PCIe 3.0 x1 | PCIe 4.0 x8 |
| Kalınlık | IGP | veri yok |
| Ek güç konektörleri | veri yok | hiçbiri |
VRAM kapasitesi ve türü
HD Graphics P630 ve Radeon RX 6650M XT üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | DDR3L/LPDDR3/DDR4 | GDDR6 |
| Maksimum Bellek | 1740 MB | 8 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | Sistem kullanılır | 128 Bit |
| Hafıza frekansı | Sistem kullanılır | 2000 MHz |
| Bellek bant genişliği | veri yok | 256.0 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | + | - |
| Resizable BAR | - | + |
Bağlantı ve çıkışlar
HD Graphics P630 ve Radeon RX 6650M XT üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | No outputs | No outputs |
Desteklenen teknolojiler
HD Graphics P630 ve Radeon RX 6650M XT tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.
| Quick Sync | + | veri yok |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen HD Graphics P630 ve Radeon RX 6650M XT API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 12 (12_1) | 12 Ultimate (12_2) |
| Gölgelendirici modeli | 6.4 | 6.5 |
| OpenGL | 4.6 | 4.6 |
| OpenCL | 2.1 | 2.1 |
| Vulkan | 1.1.103 | 1.3 |
Sentetik kıyaslama performansı
Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik HD Graphics P630 ve Radeon RX 6650M XT testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.
Birleşik sentetik kıyaslama puanı
Bu bizim genel performans reytingimizdir.
Passmark
Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.
Oyun performansı
Oyunlarda HD Graphics P630 ve Radeon RX 6650M XT sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 9−10
−2411%
|
220−230
+2411%
|
| Cyberpunk 2077 | 6−7
−1517%
|
95−100
+1517%
|
| Resident Evil 4 Remake | 3−4
−3667%
|
110−120
+3667%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 10−11
−1270%
|
130−140
+1270%
|
| Counter-Strike 2 | 9−10
−2411%
|
220−230
+2411%
|
| Cyberpunk 2077 | 6−7
−1517%
|
95−100
+1517%
|
| Far Cry 5 | 8−9
−1538%
|
130−140
+1538%
|
| Fortnite | 14−16
−1080%
|
170−180
+1080%
|
| Forza Horizon 4 | 14−16
−1036%
|
150−160
+1036%
|
| Forza Horizon 5 | 7−8
−1757%
|
130−140
+1757%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 12−14
−1123%
|
150−160
+1123%
|
| Valorant | 45−50
−413%
|
230−240
+413%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 10−11
−1270%
|
130−140
+1270%
|
| Counter-Strike 2 | 9−10
−2411%
|
220−230
+2411%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 55−60
−407%
|
270−280
+407%
|
| Cyberpunk 2077 | 6−7
−1517%
|
95−100
+1517%
|
| Dota 2 | 27−30
−421%
|
140−150
+421%
|
| Far Cry 5 | 8−9
−1538%
|
130−140
+1538%
|
| Fortnite | 14−16
−1080%
|
170−180
+1080%
|
| Forza Horizon 4 | 14−16
−1036%
|
150−160
+1036%
|
| Forza Horizon 5 | 7−8
−1757%
|
130−140
+1757%
|
| Grand Theft Auto V | 7−8
−1814%
|
130−140
+1814%
|
| Metro Exodus | 5−6
−1880%
|
95−100
+1880%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 12−14
−1123%
|
150−160
+1123%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 10−11
−1400%
|
150−160
+1400%
|
| Valorant | 45−50
−413%
|
230−240
+413%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 10−11
−1270%
|
130−140
+1270%
|
| Cyberpunk 2077 | 6−7
−1517%
|
95−100
+1517%
|
| Dota 2 | 27−30
−421%
|
140−150
+421%
|
| Far Cry 5 | 8−9
−1538%
|
130−140
+1538%
|
| Forza Horizon 4 | 14−16
−1036%
|
150−160
+1036%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 12−14
−1123%
|
150−160
+1123%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 10−11
−1400%
|
150−160
+1400%
|
| Valorant | 45−50
−413%
|
230−240
+413%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 14−16
−1080%
|
170−180
+1080%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 6−7
−1667%
|
100−110
+1667%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 21−24
−1281%
|
290−300
+1281%
|
| Metro Exodus | 1−2
−6000%
|
60−65
+6000%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 24−27
−573%
|
170−180
+573%
|
| Valorant | 27−30
−889%
|
260−270
+889%
|
1440p
Ultra
| Cyberpunk 2077 | 2−3
−2350%
|
45−50
+2350%
|
| Far Cry 5 | 5−6
−1920%
|
100−110
+1920%
|
| Forza Horizon 4 | 7−8
−1600%
|
110−120
+1600%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 4−5
−1900%
|
80−85
+1900%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 5−6
−2100%
|
110−120
+2100%
|
4K
High
| Grand Theft Auto V | 14−16
−513%
|
90−95
+513%
|
| Valorant | 14−16
−1693%
|
250−260
+1693%
|
4K
Ultra
| Cyberpunk 2077 | 0−1 | 21−24 |
| Dota 2 | 8−9
−1338%
|
110−120
+1338%
|
| Far Cry 5 | 1−2
−5400%
|
55−60
+5400%
|
| Forza Horizon 4 | 2−3
−3900%
|
80−85
+3900%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 3−4
−1833%
|
55−60
+1833%
|
4K
Epic
| Fortnite | 3−4
−1733%
|
55−60
+1733%
|
1440p
High
| Grand Theft Auto V | 85−90
+0%
|
85−90
+0%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 45−50
+0%
|
45−50
+0%
|
| Metro Exodus | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 65−70
+0%
|
65−70
+0%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 65−70
+0%
|
65−70
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 45−50
+0%
|
45−50
+0%
|
İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:
- 1440p çözünürlüğü ve High Preset ile Metro Exodus'de RX 6650M XT 6000% daha hızlıdır.
Sonuç olarak, popüler oyunlarda:
- RX 6650M XT 52 testte'de önde (88%)
- 7 testte (12%)'de bir beraberlik var
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 2.86 | 40.82 |
| Yenilik | 5 austos 2016 | 4 ocak 2022 |
| Maksimum Bellek | 1740 MB | 8 GB |
| Teknolojik süreç | 14 nm | 7 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 15 Watt | 120 Watt |
HD Graphics P630 700% daha düşük güç tüketimine sahiptir.
Öte yandan RX 6650M XT, 1327% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 5 yaş avantajına sahiptir, 371% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 100% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.
Radeon RX 6650M XT performans testlerinde HD Graphics P630 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
HD Graphics P630 masaüstü bilgisayarlar için ve Radeon RX 6650M XT dizüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
