GeForce GTX 260M vs Radeon RX 6800 XT

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere GeForce GTX 260M ile Radeon RX 6800 XT'yi karşılaştırdık.

GTX 260M
2009
1 GB GDDR3, 65 Watt
0.91

6800 XT, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre 260M 'den 6475% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

GeForce GTX 260M ve Radeon RX 6800 XT'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum118143
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesiveri yok42.46
Güç verimliliği1.0815.36
MimariTesla (2006−2010)RDNA 2.0 (2020−2025)
GPUG92Navi 21
TipDizüstü bilgisayarlar içinMasaüstü
Çıkış tarihi3 mart 2009 (17 yıl önce)28 ekim 2020 (5 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyatveri yok$649

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

veri yok

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

GeForce GTX 260M ve Radeon RX 6800 XT genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar GeForce GTX 260M'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı1124608
Çekirdek frekansı550 MHz1825 MHz
Boost modunda frekansveri yok2250 MHz
Transistör sayısı754 million26,800 million
Teknolojik süreç65 nm7 nm
Güç Tüketimi (TDP)65 Watt300 Watt
Tekstüre hızı30.80648.0
Kayan nokta performansı0.308 TFLOPS20.74 TFLOPS
Gigaflops462veri yok
ROPs16128
TMUs56288
Ray Tracing Coresveri yok72
L0 Cacheveri yok1.1 MB
L1 Cacheveri yok1 MB
L2 Cache64 KB4 MB
L3 Cacheveri yok128 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle GeForce GTX 260M ve Radeon RX 6800 XT uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargeveri yok
Veri yoluPCI-E 2.0veri yok
ArayüzPCIe 2.0 x16PCIe 4.0 x16
Uzunlukveri yok267 mm
Kalınlıkveri yok2-slot
Ek güç konektörleriveri yok2x 8-pin
SLI desteği2-way-
MXM Konektör tipiMXM 3.0 Type-Bveri yok

VRAM kapasitesi ve türü

GeForce GTX 260M ve Radeon RX 6800 XT üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR3GDDR6
Maksimum Bellek1 GB16 GB
Bellek veri yolu genişliği256 Bit256 Bit
Hafıza frekansıUp to 950 MHz2000 MHz
Bellek bant genişliği61 GB/s512.0 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

GeForce GTX 260M ve Radeon RX 6800 XT üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriDisplayPortSingle Link DVIDual Link DVIVGALVDSHDMI1x HDMI, 2x DisplayPort, 1x USB Type-C
HDMI++
VGA ile maksimum çözünürlük2048x1536veri yok
HDMI için audio girişiS/PDIFveri yok

Desteklenen teknolojiler

GeForce GTX 260M ve Radeon RX 6800 XT tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Güç yönetimi8.0veri yok

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen GeForce GTX 260M ve Radeon RX 6800 XT API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX11.1 (10_0)12 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli4.06.5
OpenGL2.14.6
OpenCL1.12.1
VulkanN/A1.2
CUDA+-

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik GeForce GTX 260M ve Radeon RX 6800 XT testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

GTX 260M 0.91
RX 6800 XT 59.83
+6475%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

GTX 260M 382
Örnekler: 332
RX 6800 XT 25054
+6459%
Örnekler: 7504

3DMark Vantage Performance

3DMark Vantage, eski bir DirectX 10 tabanlı bencmarkdır. Video kartına, biri deniz mağarasında bulunan bir tür askeri üsten kaçan bir kız ve diğeri savunmasız bir gezegene saldıran bir uzay filosu olmak üzere iki sahne yükler. 3DMark Vantage desteği Nisan 2017'de kaldırıldı ve şimdi bunun yerine Time Spy benchmarkı kullanılması tavsiye ediliyor.

GTX 260M 4901
RX 6800 XT 96516
+1869%

Oyun performansı

Oyunlarda GeForce GTX 260M ve Radeon RX 6800 XT sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD29
−572%
195
+572%
1440p2−3
−6800%
138
+6800%
4K1−2
−9100%
92
+9100%

Çerçeve başına maliyet, $

1080pveri yok3.33
1440pveri yok4.70
4Kveri yok7.05

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Cyberpunk 2077 2−3
−7400%
150−160
+7400%

Full HD
Medium

Cyberpunk 2077 2−3
−7400%
150−160
+7400%
Far Cry 5 1−2
−14200%
143
+14200%
Fortnite 1−2
−28400%
280−290
+28400%
Forza Horizon 4 6−7
−3833%
230−240
+3833%
Forza Horizon 5 0−1 180−190
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
−1833%
170−180
+1833%
Valorant 30−35
−981%
300−350
+981%

Full HD
High

Counter-Strike: Global Offensive 24−27
−1063%
270−280
+1063%
Cyberpunk 2077 2−3
−7400%
150−160
+7400%
Dota 2 14−16
−1086%
166
+1086%
Far Cry 5 1−2
−13800%
139
+13800%
Fortnite 1−2
−28400%
280−290
+28400%
Forza Horizon 4 6−7
−3833%
230−240
+3833%
Forza Horizon 5 0−1 180−190
Metro Exodus 1−2
−15100%
152
+15100%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
−1833%
170−180
+1833%
The Witcher 3: Wild Hunt 6−7
−4800%
294
+4800%
Valorant 30−35
−981%
300−350
+981%

Full HD
Ultra

Cyberpunk 2077 2−3
−7400%
150−160
+7400%
Dota 2 14−16
−936%
145
+936%
Far Cry 5 1−2
−12900%
130
+12900%
Forza Horizon 4 6−7
−3833%
230−240
+3833%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
−1833%
170−180
+1833%
The Witcher 3: Wild Hunt 6−7
−2567%
160
+2567%
Valorant 30−35
−1048%
356
+1048%

Full HD
Epic

Fortnite 1−2
−28400%
280−290
+28400%

1440p
High

Counter-Strike 2 4−5
−4400%
180−190
+4400%
Counter-Strike: Global Offensive 5−6
−9100%
450−500
+9100%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 10−11
−1650%
170−180
+1650%

1440p
Ultra

Cyberpunk 2077 0−1 80−85
Far Cry 5 0−1 131
Forza Horizon 4 3−4
−6533%
190−200
+6533%
The Witcher 3: Wild Hunt 2−3
−6900%
140−150
+6900%

1440p
Epic

Fortnite 1−2
−15000%
150−160
+15000%

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16
−857%
134
+857%
Valorant 4−5
−8000%
300−350
+8000%

4K
Ultra

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 2−3
−4700%
95−100
+4700%

4K
Epic

Fortnite 2−3
−3850%
75−80
+3850%

Full HD
Low

Counter-Strike 2 290−300
+0%
290−300
+0%
Resident Evil 4 Remake 180−190
+0%
180−190
+0%

Full HD
Medium

Battlefield 5 191
+0%
191
+0%
Counter-Strike 2 290−300
+0%
290−300
+0%

Full HD
High

Battlefield 5 183
+0%
183
+0%
Counter-Strike 2 290−300
+0%
290−300
+0%
Grand Theft Auto V 150
+0%
150
+0%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 175
+0%
175
+0%

1440p
High

Grand Theft Auto V 120
+0%
120
+0%
Metro Exodus 95
+0%
95
+0%
Valorant 350−400
+0%
350−400
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 154
+0%
154
+0%

4K
High

Counter-Strike 2 80−85
+0%
80−85
+0%
Metro Exodus 56
+0%
56
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 110
+0%
110
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 103
+0%
103
+0%
Counter-Strike 2 80−85
+0%
80−85
+0%
Cyberpunk 2077 40−45
+0%
40−45
+0%
Dota 2 122
+0%
122
+0%
Far Cry 5 95
+0%
95
+0%
Forza Horizon 4 140−150
+0%
140−150
+0%

Popüler oyunlarda GTX 260M ve RX 6800 XT bu şekilde rekabet eder:

  • RX 6800 XT 1080p'de 572% daha hızlıdır
  • RX 6800 XT 1440p'de 6800% daha hızlıdır
  • RX 6800 XT 4K'de 9100% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 1080p çözünürlüğü ve Medium Preset ile Fortnite'de RX 6800 XT 28400% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • RX 6800 XT 35 testte'de önde (63%)
  • 21 testte (38%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 0.91 59.83
Yenilik 3 mart 2009 28 ekim 2020
Maksimum Bellek 1 GB 16 GB
Teknolojik süreç 65 nm 7 nm
Güç Tüketimi (TDP) 65 Watt 300 Watt

GTX 260M 362% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan RX 6800 XT, 6475% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 11 yaş avantajına sahiptir, 1500% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 829% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon RX 6800 XT performans testlerinde GeForce GTX 260M modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

GeForce GTX 260M dizüstü bilgisayarlar için ve Radeon RX 6800 XT masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.3 16 oy

GeForce GTX 260M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.3 4636 oy

Radeon RX 6800 XT 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize GeForce GTX 260M veya Radeon RX 6800 XT hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.