GeForce GT 650M SLI vs Radeon RX 8050S
Kümülatif performans değerlendirmesi
GeForce GT 650M SLI ve Radeon RX 8050S'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.
8050S, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre 650M SLI 'den 671% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
GeForce GT 650M SLI ve Radeon RX 8050S'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 695 | 155 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Mimari | Kepler (2012−2018) | veri yok |
| GPU | N13E-GE | veri yok |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | Dizüstü bilgisayarlar için |
| Çıkış tarihi | 22 mart 2012 (14 yıl önce) | 6 ocak 2025 (1 yıl önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
GeForce GT 650M SLI ve Radeon RX 8050S genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar GeForce GT 650M SLI'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 768 | 32 |
| Çekirdek frekansı | 790 MHz | veri yok |
| Boost modunda frekans | 835 MHz | 2800 MHz |
| Teknolojik süreç | 28 nm | veri yok |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle GeForce GT 650M SLI ve Radeon RX 8050S uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | medium sized | veri yok |
VRAM kapasitesi ve türü
GeForce GT 650M SLI ve Radeon RX 8050S üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | GDDR5 | veri yok |
| Maksimum Bellek | 2x2 GB | veri yok |
| Bellek veri yolu genişliği | 2x 128 Bit | veri yok |
| Hafıza frekansı | 4000 MHz | veri yok |
| Paylaşılan hafıza | - | + |
Desteklenen teknolojiler
GeForce GT 650M SLI ve Radeon RX 8050S tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.
| Optimus | + | - |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen GeForce GT 650M SLI ve Radeon RX 8050S API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 11 | veri yok |
| CUDA | + | - |
Sentetik kıyaslama performansı
Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik GeForce GT 650M SLI ve Radeon RX 8050S testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.
Birleşik sentetik kıyaslama puanı
Bu bizim genel performans reytingimizdir.
3DMark 11 Performance GPU
3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.
3DMark Vantage Performance
3DMark Vantage, eski bir DirectX 10 tabanlı bencmarkdır. Video kartına, biri deniz mağarasında bulunan bir tür askeri üsten kaçan bir kız ve diğeri savunmasız bir gezegene saldıran bir uzay filosu olmak üzere iki sahne yükler. 3DMark Vantage desteği Nisan 2017'de kaldırıldı ve şimdi bunun yerine Time Spy benchmarkı kullanılması tavsiye ediliyor.
Oyun performansı
Oyunlarda GeForce GT 650M SLI ve Radeon RX 8050S sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Tüm PC oyunlarında ortalama FPS
Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:
| 900p | 79
−659%
| 600−650
+659%
|
| Full HD | 50
−88%
| 94
+88%
|
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 21−24
−862%
|
200−210
+862%
|
| Cyberpunk 2077 | 10−11
−740%
|
80−85
+740%
|
| Resident Evil 4 Remake | 7−8
−1271%
|
95−100
+1271%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 18−20
−568%
|
120−130
+568%
|
| Counter-Strike 2 | 21−24
−862%
|
200−210
+862%
|
| Cyberpunk 2077 | 10−11
−740%
|
80−85
+740%
|
| Far Cry 5 | 14−16
−614%
|
100
+614%
|
| Fortnite | 27−30
−468%
|
150−160
+468%
|
| Forza Horizon 4 | 21−24
−536%
|
140−150
+536%
|
| Forza Horizon 5 | 12−14
−785%
|
110−120
+785%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 18−20
−706%
|
140−150
+706%
|
| Valorant | 55−60
−266%
|
210−220
+266%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 18−20
−568%
|
120−130
+568%
|
| Counter-Strike 2 | 21−24
−862%
|
200−210
+862%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 139
−100%
|
270−280
+100%
|
| Cyberpunk 2077 | 10−11
−740%
|
80−85
+740%
|
| Dota 2 | 40−45
−632%
|
300−310
+632%
|
| Far Cry 5 | 14−16
−586%
|
96
+586%
|
| Fortnite | 27−30
−468%
|
150−160
+468%
|
| Forza Horizon 4 | 21−24
−536%
|
140−150
+536%
|
| Forza Horizon 5 | 12−14
−785%
|
110−120
+785%
|
| Grand Theft Auto V | 14−16
−687%
|
118
+687%
|
| Metro Exodus | 9−10
−856%
|
85−90
+856%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 18−20
−706%
|
140−150
+706%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 12−14
−1100%
|
156
+1100%
|
| Valorant | 55−60
−266%
|
210−220
+266%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 18−20
−568%
|
120−130
+568%
|
| Cyberpunk 2077 | 10−11
−740%
|
80−85
+740%
|
| Dota 2 | 40−45
−632%
|
300−310
+632%
|
| Far Cry 5 | 14−16
−507%
|
85
+507%
|
| Forza Horizon 4 | 21−24
−536%
|
140−150
+536%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 18−20
−706%
|
140−150
+706%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 12−14
−608%
|
92
+608%
|
| Valorant | 55−60
−663%
|
450−500
+663%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 27−30
−468%
|
150−160
+468%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 9−10
−889%
|
85−90
+889%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 35−40
−608%
|
250−260
+608%
|
| Grand Theft Auto V | 3−4
−2367%
|
70−75
+2367%
|
| Metro Exodus | 3−4
−1633%
|
50−55
+1633%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 35−40
−643%
|
260−270
+643%
|
| Valorant | 50−55
−388%
|
240−250
+388%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 4−5
−2250%
|
90−95
+2250%
|
| Cyberpunk 2077 | 3−4
−1267%
|
40−45
+1267%
|
| Far Cry 5 | 9−10
−867%
|
85−90
+867%
|
| Forza Horizon 4 | 10−12
−827%
|
100−110
+827%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 7−8
−857%
|
65−70
+857%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 9−10
−956%
|
95−100
+956%
|
4K
High
| Grand Theft Auto V | 16−18
−388%
|
75−80
+388%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 1−2
−5600%
|
55−60
+5600%
|
| Valorant | 21−24
−865%
|
220−230
+865%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 1−2
−5700%
|
55−60
+5700%
|
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−1800%
|
18−20
+1800%
|
| Dota 2 | 16−18
−650%
|
120−130
+650%
|
| Far Cry 5 | 4−5
−1075%
|
45−50
+1075%
|
| Forza Horizon 4 | 6−7
−1033%
|
65−70
+1033%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 5−6
−840%
|
45−50
+840%
|
4K
Epic
| Fortnite | 5−6
−820%
|
45−50
+820%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 40−45
+0%
|
40−45
+0%
|
| Metro Exodus | 30−35
+0%
|
30−35
+0%
|
Popüler oyunlarda GT 650M SLI ve RX 8050S bu şekilde rekabet eder:
- RX 8050S 900p'de 659% daha hızlıdır
- RX 8050S 1080p'de 88% daha hızlıdır
İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:
- 4K çözünürlüğü ve Ultra Preset ile Battlefield 5'de RX 8050S 5700% daha hızlıdır.
Sonuç olarak, popüler oyunlarda:
- RX 8050S 52 testte'de önde (96%)
- 2 testte (4%)'de bir beraberlik var
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 4.66 | 35.92 |
| Yenilik | 22 mart 2012 | 6 ocak 2025 |
RX 8050S 671% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir ve 12 yaş avantajına sahiptir.
Radeon RX 8050S performans testlerinde GeForce GT 650M SLI modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
