GeForce G105M vs Radeon RX 6700S
Kümülatif performans değerlendirmesi
GeForce G105M ve Radeon RX 6700S'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.
6700S, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre G105M 'den 11169% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
GeForce G105M ve Radeon RX 6700S'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 1380 | 152 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Güç verimliliği | 1.76 | 34.71 |
| Mimari | Tesla 2.0 (2007−2013) | RDNA 2.0 (2020−2025) |
| GPU | GT218 | Navi 23 |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | Dizüstü bilgisayarlar için |
| Çıkış tarihi | 16 temmuz 2009 (16 yıl önce) | 4 ocak 2022 (4 yıl önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
GeForce G105M ve Radeon RX 6700S genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar GeForce G105M'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 8 | 1792 |
| Çekirdek frekansı | 500 MHz | 1700 MHz |
| Boost modunda frekans | veri yok | 2000 MHz |
| Transistör sayısı | 260 million | 11,060 million |
| Teknolojik süreç | 40 nm | 7 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 14 Watt | 80 Watt |
| Tekstüre hızı | 4.000 | 224.0 |
| Kayan nokta performansı | 0.03424 TFLOPS | 7.168 TFLOPS |
| Gigaflops | 38 | veri yok |
| ROPs | 4 | 64 |
| TMUs | 8 | 112 |
| Ray Tracing Cores | veri yok | 28 |
| L0 Cache | veri yok | 448 KB |
| L1 Cache | veri yok | 512 KB |
| L2 Cache | 32 KB | 2 MB |
| L3 Cache | veri yok | 32 MB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle GeForce G105M ve Radeon RX 6700S uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | veri yok | medium sized |
| Veri yolu | PCI-E 2.0 | veri yok |
| Arayüz | PCIe 2.0 x16 | PCIe 4.0 x8 |
| Ek güç konektörleri | veri yok | hiçbiri |
VRAM kapasitesi ve türü
GeForce G105M ve Radeon RX 6700S üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | GDDR3 | GDDR6 |
| Maksimum Bellek | Up to 512 MB | 8 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | 64 Bit | 128 Bit |
| Hafıza frekansı | 500 (DDR2)/700 (GDDR3) MHz | 1750 MHz |
| Bellek bant genişliği | 8 (DDR2)/11 (GDDR3) | 224.0 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | - | - |
| Resizable BAR | - | + |
Bağlantı ve çıkışlar
GeForce G105M ve Radeon RX 6700S üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | VGADual Link DVISingle Link DVIDisplayPortHDMI | No outputs |
| Çoklu monitör desteği | + | veri yok |
| HDMI | + | - |
| VGA ile maksimum çözünürlük | 2048x1536 | veri yok |
Desteklenen teknolojiler
GeForce G105M ve Radeon RX 6700S tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.
| Güç yönetimi | 8.0 | veri yok |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen GeForce G105M ve Radeon RX 6700S API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 11.1 (10_1) | 12 Ultimate (12_2) |
| Gölgelendirici modeli | 4.1 | 6.5 |
| OpenGL | 2.1 | 4.6 |
| OpenCL | 1.1 | 2.1 |
| Vulkan | N/A | 1.3 |
| CUDA | + | - |
Sentetik kıyaslama performansı
Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik GeForce G105M ve Radeon RX 6700S testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.
Birleşik sentetik kıyaslama puanı
Bu bizim genel performans reytingimizdir.
Passmark
Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.
Oyun performansı
Oyunlarda GeForce G105M ve Radeon RX 6700S sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Tüm PC oyunlarında ortalama FPS
Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:
| Full HD | 1−2
−11400%
| 115
+11400%
|
| 1440p | 0−1 | 63 |
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 200−210
+0%
|
200−210
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 80−85
+0%
|
80−85
+0%
|
| Resident Evil 4 Remake | 95−100
+0%
|
95−100
+0%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 120−130
+0%
|
120−130
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 200−210
+0%
|
200−210
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 99
+0%
|
99
+0%
|
| Far Cry 5 | 110
+0%
|
110
+0%
|
| Fortnite | 160−170
+0%
|
160−170
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 140−150
+0%
|
140−150
+0%
|
| Forza Horizon 5 | 140
+0%
|
140
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 140−150
+0%
|
140−150
+0%
|
| Valorant | 210−220
+0%
|
210−220
+0%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 120−130
+0%
|
120−130
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 200−210
+0%
|
200−210
+0%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 270−280
+0%
|
270−280
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 74
+0%
|
74
+0%
|
| Dota 2 | 115
+0%
|
115
+0%
|
| Far Cry 5 | 103
+0%
|
103
+0%
|
| Fortnite | 160−170
+0%
|
160−170
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 140−150
+0%
|
140−150
+0%
|
| Forza Horizon 5 | 138
+0%
|
138
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 118
+0%
|
118
+0%
|
| Metro Exodus | 85−90
+0%
|
85−90
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 140−150
+0%
|
140−150
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 144
+0%
|
144
+0%
|
| Valorant | 210−220
+0%
|
210−220
+0%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 120−130
+0%
|
120−130
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 60
+0%
|
60
+0%
|
| Dota 2 | 103
+0%
|
103
+0%
|
| Far Cry 5 | 97
+0%
|
97
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 140−150
+0%
|
140−150
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 140−150
+0%
|
140−150
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 84
+0%
|
84
+0%
|
| Valorant | 190
+0%
|
190
+0%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 160−170
+0%
|
160−170
+0%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 90−95
+0%
|
90−95
+0%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 250−260
+0%
|
250−260
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 75−80
+0%
|
75−80
+0%
|
| Metro Exodus | 50−55
+0%
|
50−55
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 170−180
+0%
|
170−180
+0%
|
| Valorant | 250−260
+0%
|
250−260
+0%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 95−100
+0%
|
95−100
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 31
+0%
|
31
+0%
|
| Far Cry 5 | 79
+0%
|
79
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 65−70
+0%
|
65−70
+0%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 95−100
+0%
|
95−100
+0%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 40−45
+0%
|
40−45
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 75−80
+0%
|
75−80
+0%
|
| Metro Exodus | 30−35
+0%
|
30−35
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Valorant | 220−230
+0%
|
220−230
+0%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 40−45
+0%
|
40−45
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 18−20
+0%
|
18−20
+0%
|
| Dota 2 | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| Far Cry 5 | 45−50
+0%
|
45−50
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 65−70
+0%
|
65−70
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 45−50
+0%
|
45−50
+0%
|
4K
Epic
| Fortnite | 45−50
+0%
|
45−50
+0%
|
Popüler oyunlarda GeForce G105M ve RX 6700S bu şekilde rekabet eder:
- RX 6700S 1080p'de 11400% daha hızlıdır
Sonuç olarak, popüler oyunlarda:
- 60 testte (100%)'de bir beraberlik var
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 0.32 | 36.06 |
| Yenilik | 16 temmuz 2009 | 4 ocak 2022 |
| Teknolojik süreç | 40 nm | 7 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 14 Watt | 80 Watt |
GeForce G105M 471% daha düşük güç tüketimine sahiptir.
Öte yandan RX 6700S, 11169% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 12 yaş avantajına sahiptir ve 471% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.
Radeon RX 6700S performans testlerinde GeForce G105M modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
