GeForce 8400M G vs HD Graphics 405
Kümülatif performans değerlendirmesi
GeForce 8400M G ve HD Graphics 405'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.
HD Graphics 405, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre 8400M G 'den 176% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
GeForce 8400M G ve HD Graphics 405'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 1428 | 1232 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Güç verimliliği | 1.93 | 8.86 |
| Mimari | Tesla (2006−2010) | Generation 8.0 (2014−2015) |
| GPU | G86 | Braswell GT1 |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | Dizüstü bilgisayarlar için |
| Çıkış tarihi | 9 mayıs 2007 (19 yıl önce) | 1 nisan 2015 (11 yıl önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
GeForce 8400M G ve HD Graphics 405 genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar GeForce 8400M G'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 8 | 128 |
| Çekirdek frekansı | 400 MHz | 200 MHz |
| Boost modunda frekans | veri yok | 600 MHz |
| Transistör sayısı | 210 million | 189 million |
| Teknolojik süreç | 80 nm | 14 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 10 Watt | 6 Watt |
| Tekstüre hızı | 3.200 | 9.600 |
| Kayan nokta performansı | 0.0128 TFLOPS | 0.1536 TFLOPS |
| ROPs | 4 | 2 |
| TMUs | 8 | 16 |
| L2 Cache | 16 KB | veri yok |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle GeForce 8400M G ve HD Graphics 405 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Arayüz | PCIe 1.0 x16 | Ring Bus |
| Ek güç konektörleri | hiçbiri | veri yok |
VRAM kapasitesi ve türü
GeForce 8400M G ve HD Graphics 405 üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | GDDR3 | Sistem kullanılır |
| Maksimum Bellek | 256 MB | Sistem kullanılır |
| Bellek veri yolu genişliği | 64 Bit | Sistem kullanılır |
| Hafıza frekansı | 400 MHz | Sistem kullanılır |
| Bellek bant genişliği | 6.4 GB/s | veri yok |
| Paylaşılan hafıza | - | + |
Bağlantı ve çıkışlar
GeForce 8400M G ve HD Graphics 405 üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | No outputs | Portable Device Dependent |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen GeForce 8400M G ve HD Graphics 405 API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 11.1 (10_0) | 12 (11_1) |
| Gölgelendirici modeli | 4.0 | 5.1 |
| OpenGL | 3.3 | 4.3 |
| OpenCL | 1.1 | 3.0 |
| Vulkan | N/A | + |
| CUDA | 1.1 | - |
Oyun performansı
Oyunlarda GeForce 8400M G ve HD Graphics 405 sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Tüm PC oyunlarında ortalama FPS
Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:
| Full HD | 5−6
−200%
| 15
+200%
|
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−100%
|
2−3
+100%
|
Full HD
Medium
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−100%
|
2−3
+100%
|
| Forza Horizon 4 | 3−4
−66.7%
|
5−6
+66.7%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 7−8
−14.3%
|
8−9
+14.3%
|
| Valorant | 24−27
−16%
|
27−30
+16%
|
Full HD
High
| Counter-Strike: Global Offensive | 12−14
−53.8%
|
20−22
+53.8%
|
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−100%
|
2−3
+100%
|
| Dota 2 | 9−10
−33.3%
|
12−14
+33.3%
|
| Forza Horizon 4 | 3−4
−66.7%
|
5−6
+66.7%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 7−8
−14.3%
|
8−9
+14.3%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 5−6
−20%
|
6−7
+20%
|
| Valorant | 24−27
−16%
|
27−30
+16%
|
Full HD
Ultra
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−100%
|
2−3
+100%
|
| Dota 2 | 9−10
−33.3%
|
12−14
+33.3%
|
| Forza Horizon 4 | 3−4
−66.7%
|
5−6
+66.7%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 7−8
−14.3%
|
8−9
+14.3%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 5−6
−20%
|
6−7
+20%
|
| Valorant | 24−27
−16%
|
27−30
+16%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 3−4
+0%
|
3−4
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 3−4
−133%
|
7−8
+133%
|
1440p
Ultra
| Forza Horizon 4 | 1−2
−100%
|
2−3
+100%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 1−2
−100%
|
2−3
+100%
|
4K
High
| Grand Theft Auto V | 14−16
+0%
|
14−16
+0%
|
| Valorant | 1−2
−200%
|
3−4
+200%
|
4K
Ultra
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 1−2
−100%
|
2−3
+100%
|
4K
Epic
| Fortnite | 2−3
+0%
|
2−3
+0%
|
Full HD
Medium
| Far Cry 5 | 0−1 | 0−1 |
Full HD
High
| Far Cry 5 | 0−1 | 0−1 |
| Metro Exodus | 1−2
+0%
|
1−2
+0%
|
Full HD
Ultra
| Far Cry 5 | 0−1 | 0−1 |
1440p
High
| Counter-Strike: Global Offensive | 4−5
+0%
|
4−5
+0%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 1−2
+0%
|
1−2
+0%
|
Popüler oyunlarda 8400M G ve HD Graphics 405 bu şekilde rekabet eder:
- HD Graphics 405 1080p'de 200% daha hızlıdır
İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:
- 4K çözünürlüğü ve High Preset ile Valorant'de HD Graphics 405 200% daha hızlıdır.
Sonuç olarak, popüler oyunlarda:
- HD Graphics 405 23 testte'de önde (79%)
- 6 testte (21%)'de bir beraberlik var
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 0.25 | 0.69 |
| Yenilik | 9 mayıs 2007 | 1 nisan 2015 |
| Teknolojik süreç | 80 nm | 14 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 10 Watt | 6 Watt |
HD Graphics 405 176% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 7 yaş avantajına sahiptir, 471% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir ve 67% daha düşük güç tüketimine sahiptir.
HD Graphics 405 performans testlerinde GeForce 8400M G modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
