FirePro M4000 vs Quadro FX 1300

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere FirePro M4000 ile Quadro FX 1300'yi karşılaştırdık.

FirePro M4000
2012
1 GB GDDR5, 33 Watt
3.80
+4650%

M4000, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre FX 1300 'den 4650% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

FirePro M4000 ve Quadro FX 1300'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum7621531
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliği8.870.11
MimariGCN 1.0 (2012−2020)Rankine (2003−2005)
GPUChelseaNV38
TipMobil iş istasyonları içinİş istasyonları için
Çıkış tarihi27 haziran 2012 (13 yıl önce)9 austos 2004 (21 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyatveri yok$599

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

veri yok

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

FirePro M4000 ve Quadro FX 1300 genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar FirePro M4000'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı512veri yok
Çekirdek frekansı675 MHz350 MHz
Transistör sayısı1,500 million135 million
Teknolojik süreç28 nm130 nm
Güç Tüketimi (TDP)33 Watt55 Watt
Tekstüre hızı21.602.800
Kayan nokta performansı0.6912 TFLOPSveri yok
ROPs164
TMUs328
L1 Cache128 KBveri yok
L2 Cache256 KBveri yok

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle FirePro M4000 ve Quadro FX 1300 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutumedium sizedveri yok
Veri yolun/averi yok
ArayüzMXM-A (3.0)PCIe 1.0 x16
Uzunlukveri yok241 mm
Kalınlıkveri yok1-slot
form faktör MXM-A slot içinveri yok
Ek güç konektörlerihiçbirihiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

FirePro M4000 ve Quadro FX 1300 üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5DDR
Maksimum Bellek1 GB128 MB
Bellek veri yolu genişliği128 Bit256 Bit
Hafıza frekansı1000 MHz275 MHz
Bellek bant genişliği72 GB/s17.6 GB/s
Paylaşılan hafıza-veri yok

Bağlantı ve çıkışlar

FirePro M4000 ve Quadro FX 1300 üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriNo outputs2x DVI, 1x S-Video
StereoOutput3D+-

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen FirePro M4000 ve Quadro FX 1300 API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 (11_1)9.0a
Gölgelendirici modeli5.1veri yok
OpenGL4.62.1
OpenCL1.2N/A
Vulkan1.2.131N/A

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik FirePro M4000 ve Quadro FX 1300 testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

FirePro M4000 3.80
+4650%
FX 1300 0.08

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

FirePro M4000 1591
+4579%
Örnekler: 200
FX 1300 34
Örnekler: 9

Oyun performansı

Oyunlarda FirePro M4000 ve Quadro FX 1300 sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD270−1

Çerçeve başına maliyet, $

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 14−16 0−1
Cyberpunk 2077 8−9 0−1
Resident Evil 4 Remake 5−6 0−1

Full HD
Medium

Battlefield 5 14−16 0−1
Counter-Strike 2 14−16 0−1
Cyberpunk 2077 8−9 0−1
Far Cry 5 10−12 0−1
Fortnite 21−24 0−1
Forza Horizon 4 18−20 0−1
Forza Horizon 5 10−11 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 16−18 0−1
Valorant 50−55
+5200%
1−2
−5200%

Full HD
High

Battlefield 5 14−16 0−1
Counter-Strike 2 14−16 0−1
Counter-Strike: Global Offensive 65−70
+6800%
1−2
−6800%
Cyberpunk 2077 8−9 0−1
Dota 2 35−40 0−1
Far Cry 5 10−12 0−1
Fortnite 21−24 0−1
Forza Horizon 4 18−20 0−1
Forza Horizon 5 10−11 0−1
Grand Theft Auto V 12−14 0−1
Metro Exodus 7−8 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 16−18 0−1
The Witcher 3: Wild Hunt 12−14 0−1
Valorant 50−55
+5200%
1−2
−5200%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 14−16 0−1
Cyberpunk 2077 8−9 0−1
Dota 2 35−40 0−1
Far Cry 5 10−12 0−1
Forza Horizon 4 18−20 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 16−18 0−1
The Witcher 3: Wild Hunt 12−14 0−1
Valorant 50−55
+5200%
1−2
−5200%

Full HD
Epic

Fortnite 21−24 0−1

1440p
High

Counter-Strike 2 8−9 0−1
Counter-Strike: Global Offensive 27−30 0−1
Grand Theft Auto V 2−3 0−1
Metro Exodus 2−3 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 30−35 0−1
Valorant 35−40 0−1

1440p
Ultra

Cyberpunk 2077 3−4 0−1
Far Cry 5 7−8 0−1
Forza Horizon 4 9−10 0−1
The Witcher 3: Wild Hunt 6−7 0−1

1440p
Epic

Fortnite 7−8 0−1

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16 0−1
Valorant 18−20 0−1

4K
Ultra

Cyberpunk 2077 1−2 0−1
Dota 2 12−14 0−1
Far Cry 5 3−4 0−1
Forza Horizon 4 5−6 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 4−5 0−1

4K
Epic

Fortnite 4−5 0−1

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 3.80 0.08
Yenilik 27 haziran 2012 9 austos 2004
Maksimum Bellek 1 GB 128 MB
Teknolojik süreç 28 nm 130 nm
Güç Tüketimi (TDP) 33 Watt 55 Watt

FirePro M4000 4650% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 7 yaş avantajına sahiptir, 700% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir, 364% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir ve 67% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

FirePro M4000 performans testlerinde Quadro FX 1300 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

FirePro M4000 mobil iş istasyonları için ve Quadro FX 1300 iş istasyonları için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.4 39 oy

FirePro M4000 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.6 5 oy

Quadro FX 1300 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize FirePro M4000 veya Quadro FX 1300 hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.