Radeon RX 6850M XT vs RTX 3500 Ada Generation Mobile

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon RX 6850M XT ile RTX 3500 Ada Generation Mobile'yi karşılaştırdık.

RX 6850M XT
2022
12 GB GDDR6, 165 Watt
41.67
RTX 3500 Ada Generation Mobile
2023
12 GB GDDR6, 100 Watt
46.81
+12.3%

RTX 3500 Ada Generation Mobile, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre 6850M XT'den 12% oranında daha iyi performans göstermektedir.

Ana ayrıntılar

Radeon RX 6850M XT ve RTX 3500 Ada Generation Mobile'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum10982
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliği19.7036.51
MimariRDNA 2.0 (2020−2025)Ada Lovelace (2022−2024)
GPUNavi 22AD104
TipDizüstü bilgisayarlar içinMobil iş istasyonları için
Çıkış tarihi4 ocak 2022 (4 yıl önce)21 mart 2023 (3 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon RX 6850M XT ve RTX 3500 Ada Generation Mobile genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon RX 6850M XT'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı25605120
Çekirdek frekansı2321 MHz1110 MHz
Boost modunda frekans2581 MHz1545 MHz
Transistör sayısı17,200 million35,800 million
Teknolojik süreç7 nm5 nm
Güç Tüketimi (TDP)165 Watt100 Watt
Tekstüre hızı413.0247.2
Kayan nokta performansı13.21 TFLOPS15.82 TFLOPS
ROPs6464
TMUs160160
Tensor Coresveri yok160
Ray Tracing Cores4040
L0 Cache640 KBveri yok
L1 Cache512 KB5 MB
L2 Cache3 MB48 MB
L3 Cache96 MBveri yok

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon RX 6850M XT ve RTX 3500 Ada Generation Mobile uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargelarge
ArayüzPCIe 4.0 x16PCIe 4.0 x16
Ek güç konektörlerihiçbiriveri yok

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon RX 6850M XT ve RTX 3500 Ada Generation Mobile üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR6GDDR6
Maksimum Bellek12 GB12 GB
Bellek veri yolu genişliği192 Bit192 Bit
Hafıza frekansı2000 MHz2250 MHz
Bellek bant genişliği384.0 GB/s432.0 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR++

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon RX 6850M XT ve RTX 3500 Ada Generation Mobile üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriNo outputsPortable Device Dependent

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon RX 6850M XT ve RTX 3500 Ada Generation Mobile API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 Ultimate (12_2)12 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli6.56.8
OpenGL4.64.6
OpenCL2.13.0
Vulkan1.31.3
CUDA-8.9
DLSS-+

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon RX 6850M XT ve RTX 3500 Ada Generation Mobile testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

RX 6850M XT 41.67
RTX 3500 Ada Generation Mobile 46.81
+12.3%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

RX 6850M XT 17470
Örnekler: 87
RTX 3500 Ada Generation Mobile 19624
+12.3%
Örnekler: 946

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.

RX 6850M XT 42016
+0.9%
RTX 3500 Ada Generation Mobile 41630

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike, oyun bilgisayarları için bir DirectX 11 benchmarkıdır. İnsansı ve lavdan yapılmış gibi görünen ateşli bir yaratık arasındaki kavgayı gösteren iki ayrı test içeriyor. 1920x1080 çözünürlük kullanan Fire Strike, oldukça gerçekçi grafikler gösterir ve donanım açısından oldukça talepkardır.

RX 6850M XT 33901
+15.9%
RTX 3500 Ada Generation Mobile 29248

3DMark Time Spy Graphics

RX 6850M XT 11837
RTX 3500 Ada Generation Mobile 12806
+8.2%

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon RX 6850M XT ve RTX 3500 Ada Generation Mobile sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD137150−160
+9.5%
1440p8595−100
+11.8%
4K5760−65
+5.3%

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 230−240 250−260
+8.7%
Cyberpunk 2077 160 170−180
+6.3%
Hogwarts Legacy 100−110 110−120
+8.9%
Resident Evil 4 Remake 110−120 130−140
+12.1%

Full HD
Medium

Battlefield 5 130−140 150−160
+7.9%
Counter-Strike 2 230−240 250−260
+8.7%
Cyberpunk 2077 136 150−160
+10.3%
Far Cry 5 109 120−130
+10.1%
Fortnite 180−190 200−210
+10.5%
Forza Horizon 4 160−170 180−190
+10.4%
Hogwarts Legacy 100−110 110−120
+8.9%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170 180−190
+11.1%
Valorant 240−250 270−280
+8.9%

Full HD
High

Battlefield 5 130−140 150−160
+7.9%
Counter-Strike 2 230−240 250−260
+8.7%
Counter-Strike: Global Offensive 270−280 300−310
+7.9%
Cyberpunk 2077 106 110−120
+3.8%
Dota 2 113 120−130
+6.2%
Far Cry 5 105 110−120
+4.8%
Fortnite 180−190 200−210
+10.5%
Forza Horizon 4 160−170 180−190
+10.4%
Grand Theft Auto V 126 140−150
+11.1%
Hogwarts Legacy 100−110 110−120
+8.9%
Metro Exodus 116 130−140
+12.1%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170 180−190
+11.1%
The Witcher 3: Wild Hunt 198 220−230
+11.1%
Valorant 240−250 270−280
+8.9%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 130−140 150−160
+7.9%
Cyberpunk 2077 87 95−100
+9.2%
Dota 2 95 100−105
+5.3%
Far Cry 5 102 110−120
+7.8%
Forza Horizon 4 160−170 180−190
+10.4%
Hogwarts Legacy 100−110 110−120
+8.9%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170 180−190
+11.1%
The Witcher 3: Wild Hunt 122 130−140
+6.6%
Valorant 240−250 270−280
+8.9%

Full HD
Epic

Fortnite 180−190 200−210
+10.5%

1440p
High

Counter-Strike 2 110−120 120−130
+9.1%
Counter-Strike: Global Offensive 290−300 300−310
+0.7%
Grand Theft Auto V 89 95−100
+6.7%
Metro Exodus 68 75−80
+10.3%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 190−200
+8.6%
Valorant 280−290 300−310
+6%

1440p
Ultra

Battlefield 5 100−110 110−120
+3.8%
Cyberpunk 2077 55 60−65
+9.1%
Far Cry 5 99 110−120
+11.1%
Forza Horizon 4 120−130 130−140
+5.7%
Hogwarts Legacy 50−55 55−60
+7.8%
The Witcher 3: Wild Hunt 80−85 90−95
+7.1%

1440p
Epic

Fortnite 110−120 120−130
+5.3%

4K
High

Counter-Strike 2 50−55 55−60
+10%
Grand Theft Auto V 99 110−120
+11.1%
Hogwarts Legacy 27−30 30−33
+11.1%
Metro Exodus 35−40 40−45
+2.6%
The Witcher 3: Wild Hunt 72 80−85
+11.1%
Valorant 250−260 290−300
+12%

4K
Ultra

Battlefield 5 65−70 75−80
+10.3%
Counter-Strike 2 50−55 55−60
+10%
Cyberpunk 2077 26 27−30
+3.8%
Dota 2 78 85−90
+9%
Far Cry 5 68 75−80
+10.3%
Forza Horizon 4 80−85 90−95
+8.4%
Hogwarts Legacy 27−30 30−33
+11.1%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 60−65 65−70
+6.6%

4K
Epic

Fortnite 55−60 60−65
+5.3%

Popüler oyunlarda RX 6850M XT ve RTX 3500 Ada Generation Mobile bu şekilde rekabet eder:

  • RTX 3500 Ada Generation Mobile 1080p'de 9% daha hızlıdır
  • RTX 3500 Ada Generation Mobile 1440p'de 12% daha hızlıdır
  • RTX 3500 Ada Generation Mobile 4K'de 5% daha hızlıdır

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 41.67 46.81
Yenilik 4 ocak 2022 21 mart 2023
Teknolojik süreç 7 nm 5 nm
Güç Tüketimi (TDP) 165 Watt 100 Watt

RTX 3500 Ada Generation Mobile 12% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 1 yıllık yaş avantajına sahiptir, 29% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir ve 39% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

RTX 3500 Ada Generation Mobile performans testlerinde Radeon RX 6850M XT modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Radeon RX 6850M XT dizüstü bilgisayarlar için ve RTX 3500 Ada Generation Mobile mobil iş istasyonları için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


4.5 259 oy

Radeon RX 6850M XT 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.1 65 oy

RTX 3500 Ada Generation Mobile 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon RX 6850M XT veya RTX 3500 Ada Generation Mobile hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.