Radeon R9 370 vs GeForce RTX 4060 Mobile

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon R9 370 ile GeForce RTX 4060 Mobile'yi karşılaştırdık.

R9 370
2015
4 GB GDDR5, 110 Watt
11.29

RTX 4060 Mobile, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R9 370 'den 267% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R9 370 ve GeForce RTX 4060 Mobile'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum477112
Popülerliğe göre konumilk 100'de değil48
Güç verimliliği7.9928.02
MimariGCN 1.0 (2012−2020)Ada Lovelace (2022−2024)
GPUTrinidadAD107
TipMasaüstüDizüstü bilgisayarlar için
Çıkış tarihi5 mayıs 2015 (11 yıl önce)3 ocak 2023 (3 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R9 370 ve GeForce RTX 4060 Mobile genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R9 370'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı12803072
Çekirdek frekansı925 MHz1545 MHz
Boost modunda frekans975 MHz1890 MHz
Transistör sayısı2,800 million18,900 million
Teknolojik süreç28 nm5 nm
Güç Tüketimi (TDP)110 Watt115 Watt
Tekstüre hızı78.00181.4
Kayan nokta performansı2.496 TFLOPS11.61 TFLOPS
ROPs3248
TMUs8096
Tensor Coresveri yok96
Ray Tracing Coresveri yok24
L1 Cache384 KB3 MB
L2 Cache512 KB32 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R9 370 ve GeForce RTX 4060 Mobile uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutuveri yoklarge
ArayüzPCIe 3.0 x16PCIe 4.0 x8
Uzunluk221 mmveri yok
Kalınlık2-slotveri yok
Ek güç konektörleri1x 6-pinveri yok

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R9 370 ve GeForce RTX 4060 Mobile üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR6
Maksimum Bellek4 GB8 GB
Bellek veri yolu genişliği256 Bit128 Bit
Hafıza frekansı1400 MHz2000 MHz
Bellek bant genişliği179.2 GB/s256.0 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R9 370 ve GeForce RTX 4060 Mobile üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleri2x DVI, 1x HDMI, 1x DisplayPortPortable Device Dependent
HDMI+-

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R9 370 ve GeForce RTX 4060 Mobile API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 (11_1)12 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli5.16.8
OpenGL4.64.6
OpenCL1.23.0
Vulkan1.2.1311.3
CUDA-8.9
DLSS-+

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R9 370 ve GeForce RTX 4060 Mobile testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

R9 370 11.29
RTX 4060 Mobile 41.39
+267%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

R9 370 4722
Örnekler: 3
RTX 4060 Mobile 17316
+267%
Örnekler: 23704

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike, oyun bilgisayarları için bir DirectX 11 benchmarkıdır. İnsansı ve lavdan yapılmış gibi görünen ateşli bir yaratık arasındaki kavgayı gösteren iki ayrı test içeriyor. 1920x1080 çözünürlük kullanan Fire Strike, oldukça gerçekçi grafikler gösterir ve donanım açısından oldukça talepkardır.

R9 370 5249
RTX 4060 Mobile 26530
+405%

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R9 370 ve GeForce RTX 4060 Mobile sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD45112
+149%
1440p16−1861
+281%
4K10−1238
+280%

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 195 195
Cyberpunk 2077 123 123
Resident Evil 4 Remake 124 124

Full HD
Medium

Battlefield 5 130−140 130−140
Counter-Strike 2 195 195
Cyberpunk 2077 99 99
Far Cry 5 128 128
Fortnite 180−190 180−190
Forza Horizon 4 160−170 160−170
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170 160−170
Valorant 240−250 240−250

Full HD
High

Battlefield 5 130−140 130−140
Counter-Strike 2 146 146
Counter-Strike: Global Offensive 270−280 270−280
Cyberpunk 2077 84 84
Dota 2 164 164
Far Cry 5 129 129
Far Cry 6 69 69
Fortnite 180−190 180−190
Forza Horizon 4 160−170 160−170
Grand Theft Auto V 141 141
Metro Exodus 25 25
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170 160−170
The Witcher 3: Wild Hunt 191 191
Valorant 240−250 240−250

Full HD
Ultra

Battlefield 5 130−140 130−140
Cyberpunk 2077 77 77
Dota 2 156 156
Far Cry 5 125 125
Forza Horizon 4 160−170 160−170
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170 160−170
The Witcher 3: Wild Hunt 101 101
Valorant 240−250 240−250

Full HD
Epic

Fortnite 180−190 180−190

1440p
High

Counter-Strike 2 98 98
Counter-Strike: Global Offensive 290−300 290−300
Far Cry 6 79 79
Grand Theft Auto V 85 85
Metro Exodus 59 59
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
Valorant 280−290 280−290

1440p
Ultra

Battlefield 5 100−110 100−110
Cyberpunk 2077 49 49
Far Cry 5 98 98
Forza Horizon 4 120−130 120−130
The Witcher 3: Wild Hunt 76 76

1440p
Epic

Fortnite 110−120 110−120

4K
High

Counter-Strike 2 39 39
Far Cry 6 6 6
Grand Theft Auto V 76 76
Metro Exodus 37 37
The Witcher 3: Wild Hunt 55 55
Valorant 250−260 250−260

4K
Ultra

Battlefield 5 65−70 65−70
Counter-Strike 2 50−55 50−55
Cyberpunk 2077 19 19
Dota 2 126 126
Far Cry 5 40 40
Forza Horizon 4 80−85 80−85
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 60−65 60−65

4K
Epic

Fortnite 55−60 55−60

Popüler oyunlarda R9 370 ve RTX 4060 Mobile bu şekilde rekabet eder:

  • RTX 4060 Mobile 1080p'de 149% daha hızlıdır
  • RTX 4060 Mobile 1440p'de 281% daha hızlıdır
  • RTX 4060 Mobile 4K'de 280% daha hızlıdır

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • 61 testte (100%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 11.29 41.39
Yenilik 5 mayıs 2015 3 ocak 2023
Maksimum Bellek 4 GB 8 GB
Teknolojik süreç 28 nm 5 nm
Güç Tüketimi (TDP) 110 Watt 115 Watt

R9 370 4% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan RTX 4060 Mobile, 267% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 7 yaş avantajına sahiptir, 100% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 82% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

GeForce RTX 4060 Mobile performans testlerinde Radeon R9 370 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Radeon R9 370 masaüstü bilgisayarlar için ve GeForce RTX 4060 Mobile dizüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


4 501 oy

Radeon R9 370 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.3 5054 oy

GeForce RTX 4060 Mobile 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R9 370 veya GeForce RTX 4060 Mobile hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.