Radeon 8060S vs RX 9050

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon 8060S ile Radeon RX 9050'yi karşılaştırdık.

Radeon 8060S
2025
55 Watt
43.16
+76.9%

8060S, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre RX 9050'den 77% gibi etkileyici bir oranda daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon 8060S ve Radeon RX 9050'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum102264
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliği61.1220.66
MimariRDNA 3.5 (2025−2026)RDNA 4.0 (2025−2026)
GPUStrix HaloNavi 44
TipDizüstü bilgisayarlar içinMasaüstü
Çıkış tarihi6 ocak 2025 (1 yıl önce)28 temmuz 2026 (bir yıldan daha az bir süre önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon 8060S ve Radeon RX 9050 genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon 8060S'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı25601024
Çekirdek frekansı1295 MHz1330 MHz
Boost modunda frekans2900 MHz2600 MHz
Transistör sayısı34,000 million29,700 million
Teknolojik süreç4 nm4 nm
Güç Tüketimi (TDP)55 Watt92 Watt
Tekstüre hızı464.0166.4
ROPs6464
TMUs16064
Ray Tracing Cores4016
L0 Cacheveri yok256 KB
L2 Cache2 MB4 MB
L3 Cache32 MB32 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon 8060S ve Radeon RX 9050 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutumedium sizedveri yok
ArayüzPCIe 5.0 x16PCIe 5.0 x16
Kalınlıkveri yok2-slot
Ek güç konektörlerihiçbiri1x 8-pin

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon 8060S ve Radeon RX 9050 üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiSistem kullanılırGDDR6
Maksimum BellekSistem kullanılır8 GB
Bellek veri yolu genişliğiSistem kullanılır128 Bit
Hafıza frekansıSistem kullanılır2250 MHz
Bellek bant genişliğiveri yok288.0 GB/s
Paylaşılan hafıza+-
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon 8060S ve Radeon RX 9050 üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriPortable Device Dependent1x HDMI 2.1b, 2x DisplayPort 2.1a
HDMI-+

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon 8060S ve Radeon RX 9050 API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 Ultimate (12_2)12 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli6.86.9
OpenGL4.64.6
OpenCL2.12.2
Vulkan1.41.4

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon 8060S ve Radeon RX 9050 testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

Radeon 8060S 43.16
+76.9%
RX 9050 24.40

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

Radeon 8060S 18058
+76.9%
Örnekler: 1409
RX 9050 10208
Örnekler: 4

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon 8060S ve Radeon RX 9050 sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD10555−60
−47.6%
1440p53
+96.3%
27−30
4K32
+77.8%
18−20

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Atomic Heart 130−140
+78.7%
75−80
Counter-Strike 2 230−240
+81.5%
130−140
Cyberpunk 2077 100−110
+89.1%
55−60

Full HD
Medium

Atomic Heart 130−140
+78.7%
75−80
Battlefield 5 140−150
+77.5%
80−85
Counter-Strike 2 215
+79.2%
120−130
Cyberpunk 2077 100−110
+89.1%
55−60
Far Cry 5 114
+90%
60−65
Fortnite 180−190
+87%
100−105
Forza Horizon 4 160−170
+86.7%
90−95
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170
+83.3%
90−95
Valorant 250−260
+81.4%
140−150

Full HD
High

Atomic Heart 130−140
+78.7%
75−80
Battlefield 5 140−150
+77.5%
80−85
Counter-Strike 2 109
+81.7%
60−65
Counter-Strike: Global Offensive 270−280
+85.3%
150−160
Cyberpunk 2077 100−110
+89.1%
55−60
Far Cry 5 108
+80%
60−65
Far Cry 6 110
+83.3%
60−65
Fortnite 180−190
+87%
100−105
Forza Horizon 4 160−170
+86.7%
90−95
Grand Theft Auto V 132
+88.6%
70−75
Metro Exodus 100−110
+92.7%
55−60
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170
+83.3%
90−95
The Witcher 3: Wild Hunt 194
+94%
100−105
Valorant 250−260
+81.4%
140−150

Full HD
Ultra

Battlefield 5 140−150
+77.5%
80−85
Cyberpunk 2077 100−110
+89.1%
55−60
Far Cry 5 100
+81.8%
55−60
Forza Horizon 4 160−170
+86.7%
90−95
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170
+83.3%
90−95
The Witcher 3: Wild Hunt 109
+81.7%
60−65

Full HD
Epic

Fortnite 180−190
+87%
100−105

1440p
High

Counter-Strike 2 71
+77.5%
40−45
Counter-Strike: Global Offensive 300−350
+81.8%
170−180
Far Cry 6 84
+86.7%
45−50
Grand Theft Auto V 76
+90%
40−45
Metro Exodus 65−70
+88.6%
35−40
Valorant 290−300
+81.3%
160−170

1440p
Ultra

Battlefield 5 100−110
+81.7%
60−65
Cyberpunk 2077 50−55
+96.3%
27−30
Far Cry 5 88
+95.6%
45−50
Forza Horizon 4 120−130
+84.3%
70−75
The Witcher 3: Wild Hunt 85
+88.9%
45−50

1440p
Epic

Fortnite 110−120
+81.5%
65−70

4K
High

Counter-Strike 2 36
+100%
18−20
Far Cry 6 46
+91.7%
24−27
Grand Theft Auto V 79
+97.5%
40−45
Metro Exodus 40−45
+95.2%
21−24
The Witcher 3: Wild Hunt 59
+96.7%
30−33
Valorant 260−270
+78%
150−160

4K
Ultra

Battlefield 5 70−75
+77.5%
40−45
Cyberpunk 2077 24−27
+78.6%
14−16
Far Cry 5 50
+85.2%
27−30
Forza Horizon 4 85−90
+93.3%
45−50
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 60−65
+82.9%
35−40

4K
Epic

Fortnite 60−65
+100%
30−33

Popüler oyunlarda Radeon 8060S ve RX 9050 bu şekilde rekabet eder:

  • Radeon 8060S 1080p'de 91% daha hızlıdır
  • Radeon 8060S 1440p'de 96% daha hızlıdır
  • Radeon 8060S 4K'de 78% daha hızlıdır

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 43.16 24.40
Yenilik 6 ocak 2025 28 temmuz 2026
Güç Tüketimi (TDP) 55 Watt 92 Watt

Radeon 8060S 77% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir ve 40% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan RX 9050, 1 yıllık yaş avantajına sahiptir.

Radeon 8060S performans testlerinde Radeon RX 9050 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Radeon 8060S dizüstü bilgisayarlar için ve Radeon RX 9050 masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


4.1 201 oy

Radeon 8060S 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.2 16 oy

Radeon RX 9050 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon 8060S veya Radeon RX 9050 hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.