GeForce RTX 4080 Mobile vs Radeon RX 9070

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere GeForce RTX 4080 Mobile ile Radeon RX 9070'yi karşılaştırdık.

RTX 4080 Mobile
2023
12 GB GDDR6, 110 Watt
59.00

RX 9070, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre RTX 4080 Mobile'den en az 3% oranında daha iyi performans göstermektedir.

Ana ayrıntılar

GeForce RTX 4080 Mobile ve Radeon RX 9070'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum4642
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesiveri yok64.60
Güç verimliliği41.8221.45
MimariAda Lovelace (2022−2024)RDNA 4.0 (2025−2026)
GPUAD104Navi 48
TipDizüstü bilgisayarlar içinMasaüstü
Çıkış tarihi3 ocak 2023 (3 yıl önce)6 mart 2025 (1 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyatveri yok$549

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

veri yok

Performans-fiyat dağılım grafiği

Karşılaştırma amacıyla şu anda popüler olan grafik kartları gösterilmiştir.

Ayrıntılı teknik özellikler

GeForce RTX 4080 Mobile ve Radeon RX 9070 genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar GeForce RTX 4080 Mobile'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı74243584
Çekirdek frekansı1290 MHz1330 MHz
Boost modunda frekans1665 MHz2520 MHz
Transistör sayısı35,800 million53,900 million
Teknolojik süreç4 nm5 nm
Güç Tüketimi (TDP)110 Watt220 Watt
Tekstüre hızı386.3564.5
Kayan nokta performansı24.72 TFLOPS36.13 TFLOPS
ROPs80128
TMUs232224
Tensor Cores232112
Ray Tracing Cores5856
L0 Cacheveri yok896 KB
L1 Cache7.3 MBveri yok
L2 Cache48 MB8 MB
L3 Cacheveri yok64 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle GeForce RTX 4080 Mobile ve Radeon RX 9070 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargeveri yok
ArayüzPCIe 4.0 x16PCIe 5.0 x16
Uzunlukveri yok267 mm
Kalınlıkveri yok2-slot
Ek güç konektörleriveri yok2x 8-pin

VRAM kapasitesi ve türü

GeForce RTX 4080 Mobile ve Radeon RX 9070 üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR6GDDR6
Maksimum Bellek12 GB16 GB
Bellek veri yolu genişliği192 Bit256 Bit
Hafıza frekansı2250 MHz2518 MHz
Bellek bant genişliği432.0 GB/s644.6 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR++

Bağlantı ve çıkışlar

GeForce RTX 4080 Mobile ve Radeon RX 9070 üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriPortable Device Dependent1x HDMI 2.1b, 3x DisplayPort 2.1a
HDMI-+

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen GeForce RTX 4080 Mobile ve Radeon RX 9070 API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 Ultimate (12_2)12 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli6.76.8
OpenGL4.64.6
OpenCL3.02.2
Vulkan1.31.3
CUDA8.9-
DLSS++

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik GeForce RTX 4080 Mobile ve Radeon RX 9070 testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

RTX 4080 Mobile 59.00
RX 9070 60.53
+2.6%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

RTX 4080 Mobile 24734
Örnekler: 4272
RX 9070 25376
+2.6%
Örnekler: 3275

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.

RTX 4080 Mobile 57702
RX 9070 88618
+53.6%

3DMark Vantage Performance

3DMark Vantage, eski bir DirectX 10 tabanlı bencmarkdır. Video kartına, biri deniz mağarasında bulunan bir tür askeri üsten kaçan bir kız ve diğeri savunmasız bir gezegene saldıran bir uzay filosu olmak üzere iki sahne yükler. 3DMark Vantage desteği Nisan 2017'de kaldırıldı ve şimdi bunun yerine Time Spy benchmarkı kullanılması tavsiye ediliyor.

RTX 4080 Mobile 111294
RX 9070 140476
+26.2%

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike, oyun bilgisayarları için bir DirectX 11 benchmarkıdır. İnsansı ve lavdan yapılmış gibi görünen ateşli bir yaratık arasındaki kavgayı gösteren iki ayrı test içeriyor. 1920x1080 çözünürlük kullanan Fire Strike, oldukça gerçekçi grafikler gösterir ve donanım açısından oldukça talepkardır.

RTX 4080 Mobile 41431
RX 9070 59022
+42.5%

3DMark Cloud Gate GPU

Cloud Gate, ev bilgisayarlarını ve düşük maliyetli dizüstü bilgisayarları test etmek için kullanılan DirectX 11 feature level 10'u kullanan eski bir benchmarktır. Bazı garip ışınlanma cihazlarıyla uzay gemilerini keşfedilmemiş, sabit bir 1280x720 çözünürlüğe fırlatan birkaç sahneyi görüntüler. Tıpkı Ice Storm kıyaslamasında olduğu gibi, desteği Ocak 2020'de durduruldu ve şimdi bunun yerine 3DMark Night Raid'in kullanılması tavsiye ediliyor.

RTX 4080 Mobile 130026
RX 9070 207806
+59.8%

3DMark Ice Storm GPU

Ice Storm Graphics, 3DMark paketinin bir parçası olan eski bir benchmarktir. Ice Storm, giriş seviyesi dizüstü bilgisayarların ve Windows tabanlı tabletlerin performansını ölçmek için kullanıldı. Donmuş bir gezegenin yakınındaki iki uzay filosu arasında 1280x720 çözünürlükte bir savaş yapmak için DirectX 11 özellik seviyesi 9'u kullanır. Ice Storm desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi geliştiriciler bunun yerine Night Raid'i kullanmanızı tavsiye ediyor.

RTX 4080 Mobile 713034
RX 9070 738816
+3.6%

Oyun performansı

Oyunlarda GeForce RTX 4080 Mobile ve Radeon RX 9070 sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD148201
+35.8%
1440p97109
+12.4%
4K6567
+3.1%

Çerçeve başına maliyet, $

1080pveri yok2.73
1440pveri yok5.04
4Kveri yok8.19

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 290−300 300−350
+1.7%
Cyberpunk 2077 149 150−160
+2.7%
Hogwarts Legacy 190 264
+38.9%
Resident Evil 4 Remake 170−180 180−190
+3.4%

Full HD
Medium

Battlefield 5 160−170 160−170
+1.2%
Counter-Strike 2 215 300−350
+40%
Cyberpunk 2077 143 150−160
+7%
Far Cry 5 171 299
+74.9%
Fortnite 270−280 290−300
+4.7%
Forza Horizon 4 230−240 240−250
+3%
Hogwarts Legacy 168 234
+39.3%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
Valorant 300−350 350−400
+3.2%

Full HD
High

Battlefield 5 160−170 160−170
+1.2%
Counter-Strike 2 196 300−350
+53.6%
Counter-Strike: Global Offensive 270−280 270−280
Cyberpunk 2077 124 150−160
+23.4%
Dota 2 178 180−190
+1.1%
Far Cry 5 161 289
+79.5%
Fortnite 270−280 290−300
+4.7%
Forza Horizon 4 230−240 240−250
+3%
Grand Theft Auto V 157 160−170
+5.7%
Hogwarts Legacy 137 176
+28.5%
Metro Exodus 146 150−160
+6.8%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
The Witcher 3: Wild Hunt 334 438
+31.1%
Valorant 300−350 350−400
+3.2%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 160−170 160−170
+1.2%
Cyberpunk 2077 121 150−160
+26.4%
Dota 2 165
+3.1%
160−170
Far Cry 5 151 274
+81.5%
Forza Horizon 4 230−240 240−250
+3%
Hogwarts Legacy 116 133
+14.7%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
The Witcher 3: Wild Hunt 172 240
+39.5%
Valorant 300−350 350−400
+3.2%

Full HD
Epic

Fortnite 270−280 290−300
+4.7%

1440p
High

Counter-Strike 2 149 180−190
+23.5%
Counter-Strike: Global Offensive 450−500 450−500
+3.5%
Grand Theft Auto V 122 130−140
+8.2%
Metro Exodus 102 100−110
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180 170−180
Valorant 400−450 400−450
+3.7%

1440p
Ultra

Battlefield 5 140−150 150−160
+2.7%
Cyberpunk 2077 82 85−90
+4.9%
Far Cry 5 140 244
+74.3%
Forza Horizon 4 190−200 200−210
+3.6%
Hogwarts Legacy 81 104
+28.4%
The Witcher 3: Wild Hunt 140 184
+31.4%

1440p
Epic

Fortnite 150−160 150−160

4K
High

Counter-Strike 2 71 80−85
+15.5%
Grand Theft Auto V 144 150−160
+4.9%
Hogwarts Legacy 40−45 40−45
+2.3%
Metro Exodus 67
+3.1%
65−70
The Witcher 3: Wild Hunt 117 154
+31.6%
Valorant 336
+5.7%
300−350

4K
Ultra

Battlefield 5 100−110 110−120
+3.8%
Counter-Strike 2 75−80 80−85
+3.8%
Cyberpunk 2077 39 40−45
+5.1%
Dota 2 157 160−170
+1.9%
Far Cry 5 91 133
+46.2%
Forza Horizon 4 140−150 150−160
+4.8%
Hogwarts Legacy 43 60
+39.5%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 95−100 95−100

4K
Epic

Fortnite 75−80 75−80

Popüler oyunlarda RTX 4080 Mobile ve RX 9070 bu şekilde rekabet eder:

  • RX 9070 1080p'de 36% daha hızlıdır
  • RX 9070 1440p'de 12% daha hızlıdır
  • RX 9070 4K'de 3% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 4K çözünürlüğü ve High Preset ile Valorant'de RTX 4080 Mobile 6% daha hızlıdır.
  • 1080p çözünürlüğü ve Ultra Preset ile Far Cry 5'de RX 9070 81% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • RTX 4080 Mobile 2 testte'de önde (3%)
  • RX 9070 51 testte'de önde (82%)
  • 9 testte (15%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 59.00 60.53
Yenilik 3 ocak 2023 6 mart 2025
Maksimum Bellek 12 GB 16 GB
Teknolojik süreç 4 nm 5 nm
Güç Tüketimi (TDP) 110 Watt 220 Watt

RTX 4080 Mobile 20% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir ve 50% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan RX 9070, 3% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 2 yaş avantajına sahiptir ve 33% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir.

Minimum performans farklılıkları göz önüne alındığında, GeForce RTX 4080 Mobile ve Radeon RX 9070 arasında net bir kazanan ilan edilemez.

GeForce RTX 4080 Mobile dizüstü bilgisayarlar için ve Radeon RX 9070 masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


4.1 966 oy

GeForce RTX 4080 Mobile 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.2 1022 oy

Radeon RX 9070 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize GeForce RTX 4080 Mobile veya Radeon RX 9070 hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.