GeForce GTX 1080 (mobil) vs P102-100

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere GeForce GTX 1080 (mobil) ile P102-100'yi karşılaştırdık.

GTX 1080 (mobil)
2016, $500
8 GB GDDR5, 150 Watt
32.58
+252%

1080 (mobil), birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre P102-100 'den 252% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

GeForce GTX 1080 (Laptop) ve P102-100'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum189530
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesi16.031.08
Güç verimliliği16.812.86
MimariPascal (2016−2021)Pascal (2016−2021)
GPUGP104GP102
TipDizüstü bilgisayarlar içinİş istasyonları için
Çıkış tarihi15 austos 2016 (10 yıl önce)12 şubat 2018 (8 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyat$499.99 $599

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

GTX 1080 (mobil), P102-100'ye göre 1384% daha iyi fiyat/performans değerine sahiptir.

Performans-fiyat dağılım grafiği

Karşılaştırma amacıyla şu anda popüler olan grafik kartları gösterilmiştir.

Ayrıntılı teknik özellikler

GeForce GTX 1080 (Laptop) ve P102-100 genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar GeForce GTX 1080 (Laptop)'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı25603200
Çekirdek frekansı1607 MHz1582 MHz
Boost modunda frekans1771 MHz1683 MHz
Transistör sayısı7,200 million11,800 million
Teknolojik süreç16 nm16 nm
Güç Tüketimi (TDP)150 Watt250 Watt
Maksimum sıcaklık94 °Cveri yok
Tekstüre hızı283.4336.6
Kayan nokta performansı9.068 TFLOPS10.77 TFLOPS
ROPs6480
TMUs160200
L1 Cache960 KB1.2 MB
L2 Cache2 MB2.5 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle GeForce GTX 1080 (Laptop) ve P102-100 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargeveri yok
Veri yoluPCIe 3.0veri yok
ArayüzPCIe 3.0 x16PCIe 3.0 x4
Uzunlukveri yok267 mm
Kalınlıkveri yok2-slot
Ek güç konektörleriveri yok2x 8-pin
SLI desteği+-

VRAM kapasitesi ve türü

GeForce GTX 1080 (Laptop) ve P102-100 üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR5X
Maksimum Bellek8 GB5 GB
Bellek veri yolu genişliği256 Bit320 Bit
Hafıza frekansı10 GB/s1376 MHz
Bellek bant genişliği320 GB/s440.3 GB/s
Paylaşılan hafıza--

Bağlantı ve çıkışlar

GeForce GTX 1080 (Laptop) ve P102-100 üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriDP 1.42, HDMI 2.0b, DL-DVINo outputs
Çoklu monitör desteği+veri yok
G-SYNC desteği+-

Desteklenen teknolojiler

GeForce GTX 1080 (Laptop) ve P102-100 tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

GPU Boost3.0veri yok
VR Ready+veri yok
Ansel+veri yok

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen GeForce GTX 1080 (Laptop) ve P102-100 API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 (12_1)12 (12_1)
Gölgelendirici modeli6.46.4
OpenGL4.54.6
OpenCL1.21.2
Vulkan1.2.1311.2.131
CUDA+6.1

Oyun performansı

Oyunlarda GeForce GTX 1080 (mobil) ve P102-100 sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD115
+283%
30−35
−283%
1440p71
+294%
18−21
−294%
4K55
+293%
14−16
−293%

Çerçeve başına maliyet, $

1080p4.35
+359%
19.97
−359%
1440p7.04
+373%
33.28
−373%
4K9.09
+371%
42.79
−371%
  • GTX 1080 (mobil)'de kare başına maliyet 1080p'de 359% daha düşüktür
  • GTX 1080 (mobil)'de kare başına maliyet 1440p'de 373% daha düşüktür
  • GTX 1080 (mobil)'de kare başına maliyet 4K'de 371% daha düşüktür

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Atomic Heart 95−100
+256%
27−30
−256%
Counter-Strike 2 180−190
+268%
50−55
−268%
Cyberpunk 2077 75−80
+257%
21−24
−257%

Full HD
Medium

Atomic Heart 95−100
+256%
27−30
−256%
Battlefield 5 115
+283%
30−33
−283%
Counter-Strike 2 180−190
+268%
50−55
−268%
Cyberpunk 2077 75−80
+257%
21−24
−257%
Far Cry 5 91
+279%
24−27
−279%
Fortnite 143
+258%
40−45
−258%
Forza Horizon 4 108
+260%
30−33
−260%
Forza Horizon 5 100−110
+285%
27−30
−285%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 130−140
+277%
35−40
−277%
Valorant 188
+276%
50−55
−276%

Full HD
High

Atomic Heart 95−100
+256%
27−30
−256%
Battlefield 5 112
+273%
30−33
−273%
Counter-Strike 2 180−190
+268%
50−55
−268%
Counter-Strike: Global Offensive 270−280
+269%
75−80
−269%
Cyberpunk 2077 75−80
+257%
21−24
−257%
Dota 2 130−140
+294%
35−40
−294%
Far Cry 5 117
+290%
30−33
−290%
Fortnite 201
+265%
55−60
−265%
Forza Horizon 4 106
+253%
30−33
−253%
Forza Horizon 5 100−110
+285%
27−30
−285%
Grand Theft Auto V 119
+297%
30−33
−297%
Metro Exodus 73
+306%
18−20
−306%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 115
+283%
30−33
−283%
The Witcher 3: Wild Hunt 142
+255%
40−45
−255%
Valorant 186
+272%
50−55
−272%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 102
+278%
27−30
−278%
Cyberpunk 2077 75−80
+257%
21−24
−257%
Dota 2 120
+300%
30−33
−300%
Far Cry 5 108
+260%
30−33
−260%
Forza Horizon 4 102
+278%
27−30
−278%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 91
+279%
24−27
−279%
The Witcher 3: Wild Hunt 74
+252%
21−24
−252%
Valorant 137
+291%
35−40
−291%

Full HD
Epic

Fortnite 150
+275%
40−45
−275%

1440p
High

Counter-Strike 2 75−80
+276%
21−24
−276%
Counter-Strike: Global Offensive 230−240
+255%
65−70
−255%
Grand Theft Auto V 65−70
+267%
18−20
−267%
Metro Exodus 44
+267%
12−14
−267%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180
+289%
45−50
−289%
Valorant 183
+266%
50−55
−266%

1440p
Ultra

Battlefield 5 86
+258%
24−27
−258%
Cyberpunk 2077 35−40
+260%
10−11
−260%
Far Cry 5 74
+252%
21−24
−252%
Forza Horizon 4 87
+263%
24−27
−263%
The Witcher 3: Wild Hunt 55−60
+269%
16−18
−269%

1440p
Epic

Fortnite 88
+267%
24−27
−267%

4K
High

Atomic Heart 24−27
+271%
7−8
−271%
Counter-Strike 2 35−40
+270%
10−11
−270%
Grand Theft Auto V 76
+262%
21−24
−262%
Metro Exodus 27
+286%
7−8
−286%
The Witcher 3: Wild Hunt 51
+264%
14−16
−264%
Valorant 178
+256%
50−55
−256%

4K
Ultra

Battlefield 5 52
+271%
14−16
−271%
Counter-Strike 2 35−40
+270%
10−11
−270%
Cyberpunk 2077 16−18
+300%
4−5
−300%
Dota 2 95−100
+267%
27−30
−267%
Far Cry 5 40
+300%
10−11
−300%
Forza Horizon 4 61
+281%
16−18
−281%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 33
+267%
9−10
−267%

4K
Epic

Fortnite 42
+320%
10−11
−320%

Popüler oyunlarda GTX 1080 (mobil) ve P102-100 bu şekilde rekabet eder:

  • GTX 1080 (mobil) 1080p'de 283% daha hızlıdır
  • GTX 1080 (mobil) 1440p'de 294% daha hızlıdır
  • GTX 1080 (mobil) 4K'de 293% daha hızlıdır

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 32.58 9.25
Yenilik 15 austos 2016 12 şubat 2018
Maksimum Bellek 8 GB 5 GB
Güç Tüketimi (TDP) 150 Watt 250 Watt

GTX 1080 (mobil) 252% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 60% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 67% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan P102-100, 1 yıllık yaş avantajına sahiptir.

GeForce GTX 1080 (mobil) performans testlerinde P102-100 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

GeForce GTX 1080 (mobil) dizüstü bilgisayarlar için ve P102-100 iş istasyonları için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.2 388 oy

GeForce GTX 1080 (mobil) 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.8 41 oy

P102-100 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize GeForce GTX 1080 (mobil) veya P102-100 hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.