i9-7920X vs Ultra 5 225

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Core i9-7920X
2017, $1,199
12 çekirdek / 24 parçacık, 140 Watt
13.42
Core Ultra 5 225
2025, $246
10 çekirdek / 10 parçacık, 65 Watt
17.40
+29.7%

Core Ultra 5 225, toplu karşılaştırma sonuçlarımıza göre Core i9-7920X 'den %30 oranında daha iyi performans göstermektedir.

Ana ayrıntılar

İşlemci pazarı türü (masaüstü veya dizüstü), mimari, satış başlangıç zamanı ve fiyat karşılaştırması.

Performans sıralamasında konum655442
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesi2.3062.30
TipMasaüstüMasaüstü
SeriIntel Core i9veri yok
Güç verimliliği4.0411.30
GeliştiriciIntelIntel
Üretici firmaIntelTSMC
Mimari kod adıSkylake (server) (2017−2018)Arrow Lake-S (2024−2025)
Çıkış tarihi30 mayıs 2017 (8 yıl önce)7 ocak 2025 (1 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyat$1,199$246

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer işlemcilerin maliyetini dikkate alarak işlemcilerin özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

Ultra 5 225, i9-7920X'ye göre 2609% daha iyi fiyat/performans değerine sahiptir.

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

Core i9-7920X ve Core Ultra 5 225 nicel parametreleri: çekirdek ve iş parçacığı sayısı, frekans hızları, üretim süreci, önbellek boyutu ve çarpan kilit durumu. Core i9-7920X ve Core Ultra 5 225'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için testlerin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Çekirdek sayısı1210
Performans çekirdekleriveri yok6
Verimli puanlarveri yok4
iş parçacığı sayısı2410
Temel frekans2.9 GHz3.3 GHz
Maksimum frekans4.4 GHz4.9 GHz
Otobüs tipiDMI 3.0veri yok
Lastik hızı4 × 8 GT/sveri yok
1. seviye cache768 KB192 KB (çekirdek başına)
2. seviye cache12 MB3 MB (çekirdek başına)
3. seviye cache16.5 MB (toplam)20 MB (toplam)
Teknolojik süreç14 nm3 nm
Kristal boyutu484 mm2243 mm2
Maksimum çekirdek sıcaklığı95 °Cveri yok
Maksimum (TCase) gövde sıcaklığı72 °Cveri yok
Transistör sayısıveri yok17,800 million
64 bit desteği++
Windows 11 ile uyumlu+veri yok
Serbest çarpan+-

Uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Core i9-7920X ve Core Ultra 5 225 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Bazı işlemcilerin güç tüketiminin, hız aşırtma olmadan bile, nominal TDP'lerini önemli ölçüde aşabileceğini lütfen unutmayın. Anakart, işlemcinin güç ayarlarını yapmanıza izin veriyorsa, bazıları iddialarını ikiye katlayabilir.

Yapılandırmadaki maks. işlemci sayısı1 (Uniprocessor)1
SoketFCLGA2066FCLGA1851
Güç Tüketimi (TDP)140 Watt65 Watt

Teknolojiler ve ek talimatlar

Desteklenen Core i9-7920X ve Core Ultra 5 225 teknoloji çözümleri ve ek yönerge setleri burada listelenmiştir. İşlemciden belirli teknolojiler için destek gerekiyorsa bu tür bilgilere ihtiyaç duyulacaktır.

Gelişmiş talimatlarIntel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2, Intel® AVX-512Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2
AES-NI++
AVX++
vProveri yok+
Enhanced SpeedStep (EIST)++
Speed Shiftveri yok+
Turbo Boost Technology2.02.0
Hyper-Threading Technology+-
TSX++
Idle Statesveri yok+
Thermal Monitoring-+
Turbo Boost Max 3.0+veri yok
Deep Learning Boost-+
Supported AI Software Frameworks-OpenVINO™, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN

Güvenlik teknolojileri

#ıtem1title# ve #ıtem2title#'de yerleşik olarak, örneğin hırsızlığa karşı korunmak için tasarlanmış sistem güvenliğini artıran teknolojiler bulunur.

TXTveri yok+
EDB++
OS Guardveri yok+

Sanallaştırma teknolojileri

Core i9-7920X ve Core Ultra 5 225 ile desteklenen sanal makineleri hızlandıran teknolojiler listelenir.

VT-d++
VT-x++
EPTveri yok+

Bellek özellikleri

Core i9-7920X ve Core Ultra 5 225 tarafından desteklenen RAM'in türleri, maksimum boyutu ve kanal sayısı. Anakartlara bağlı olarak daha yüksek bellek frekansları desteklenebilir.

RAM türleriDDR4-2666DDR5-6400
Maksimum bellek128 GB256 GB
Bellek kanal sayısı42
Bellek bant genişliği85.33 GB/sveri yok

Grafik özellikleri

Core i9-7920X ve Core Ultra 5 225 içine yerleştirilmiş video kartlarının genel parametreleri.

Video çekirdeğiN/AIntel® Graphics
Quick Sync Video-+
Video çekirdeğinin maksimum frekansıveri yok1.8 GHz

Grafik arayüzleri

Core i9-7920X ve Core Ultra 5 225 içinde yerleşik video kartları tarafından desteklenen arayüzler ve bağlantılar.

Maksimum monitör sayısıveri yok4

Grafik görüntü kalitesi

Farklı arayüzler de dahil olmak üzere Core i9-7920X ve Core Ultra 5 225 yerleşik çözünürlük video kartları için kullanılabilir.

HDMI 1.4 ile maksimum çözünürlükveri yok4096 x 2304 @ 60Hz (HDMI 2.1 TMDS)7680 x 4320 @ 60Hz (HDMI 2.1 FRL)
Максимальное разрешение через eDPveri yok3840 x 2400 @ 120Hz
DisplayPort aracılığıyla maksimum çözünürlükveri yok7680 x 4320 @ 60Hz

Grafik API desteği

Sürümleri de dahil olmak üzere Core i9-7920X ve Core Ultra 5 225 video kartlarındaki yerleşik API'ler tarafından desteklenir.

DirectXveri yok12
OpenGLveri yok4.5

Periferik

Core i9-7920X ve Core Ultra 5 225 ile desteklenen periferik cihazlar ve bunların nasıl bağlanacağı.

PCI Express revizyonu3.05.0 and 4.0
PCI-Express şerit sayısı4424

Sentetik kıyaslama performansı

Это результаты тестов Core i9-7920X и Core Ultra 5 225 на производительность в неигровых бенчмарках. Общий балл выставляется от 0 до 100, где 100 соответствует самому быстрому на данный момент процессору.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim toplam performans reytingimizdir.

i9-7920X 13.42
Ultra 5 225 17.40
+29.7%

Passmark

Passmark CPU Mark, tamsayı ve kayan nokta hesaplamaları, gelişmiş talimat kontrolleri, sıkıştırma, şifreleme ve oyun fiziği hesaplamaları da dahil olmak üzere 8 farklı testten oluşan yaygın olarak kullanılan bir benchmarktır. Ayrıca ayrı bir tek iş parçacıklı test içerir. Bunun dışında Passmark çok çekirdekli performansı ölçer.

i9-7920X 23482
Örnekler: 409
Ultra 5 225 30368
+29.3%
Örnekler: 712

Oyun performansı

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 13.42 17.40
Yenilik 30 mayıs 2017 7 ocak 2025
Çekirdek sayısı 12 10
iş parçacığı sayısı 24 10
Teknolojik süreç 14 nm 3 nm
Güç Tüketimi (TDP) 140 Watt 65 Watt

i9-7920X 20% daha fazla fiziksel çekirdeğe ve 140% daha fazla iş parçacığına sahiptir.

Öte yandan Ultra 5 225, 30% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 7 yaş avantajına sahiptir, 367% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir ve 115% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Intel Core Ultra 5 225 performans testlerinde Intel Core i9-7920X modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın işlemcilerden ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli CPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada kullanıcılar tarafından işlemcilerin değerlendirmesine bakabilir ve kendi değerlendirmenizi de ekleyebilirsiniz.


3.9 46 oy

Core i9-7920X değerini 1 ile 5 arasında değerlendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.7 137 oy

Core Ultra 5 225 değerini 1 ile 5 arasında değerlendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Core i9-7920X ve Core Ultra 5 225 işlemcileri hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılabilir veya katılmayabilir ya da sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.