Radeon HD 7970 vs FirePro W5100
Łączna ocena wydajności
Porównaliśmy Radeon HD 7970 z FirePro W5100, w tym specyfikacje i dane dotyczące wydajności.
HD 7970 przewyższa W5100 o imponujący 74% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.
Główne szczegóły
Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze Radeon HD 7970 i FirePro W5100, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.
| Miejsce w rankingu wydajności | 435 | 588 |
| Miejsce według popularności | nie w top-100 | nie w top-100 |
| Ocena efektywności kosztowej | 2.15 | brak danych |
| Wydajność energetyczna | 3.87 | 11.10 |
| Architektura | GCN 1.0 (2012−2020) | GCN 2.0 (2013−2017) |
| Kryptonim | Tahiti | Bonaire |
| Typ | Do komputerów stacjonarnych | Do stacji roboczych |
| Design | reference | brak danych |
| Data wydania | 9 stycznia 2012 (14 lat temu) | 31 marca 2014 (12 lat temu) |
| Cena w momencie wydania | $549 | brak danych |
Ocena efektywności kosztowej
Aby uzyskać indeks, porównujemy wydajność kart graficznych i ich koszt, biorąc pod uwagę koszt innych kart graficznych.
Wykres rozrzutu wydajności do ceny
Szczegółowe specyfikacje
Parametry ogólne Radeon HD 7970 i FirePro W5100: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności Radeon HD 7970 i FirePro W5100, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.
| Ilość jednostek cieniujących | 2048 | 768 |
| Częstotliwość rdzenia | brak danych | 930 MHz |
| Częstotliwość w trybie Boost | 925 MHz | brak danych |
| Ilość tranzystorów | 4,313 million | 2,080 million |
| Proces technologiczny | 28 nm | 28 nm |
| Pobór mocy (TDP) | 300 Watt | 50 Watt |
| Szybkość wypełniania teksturami | 118.4 | 44.64 |
| Wydajność zmiennoprzecinkowa | 3.789 TFLOPS | 1.428 TFLOPS |
| ROPs | 32 | 16 |
| TMUs | 128 | 48 |
| L1 Cache | 512 KB | 192 KB |
| L2 Cache | 768 KB | 256 KB |
Współczynnik kształtu i kompatybilność
Informacje na temat zgodności Radeon HD 7970 i FirePro W5100 z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).
| Magistrala | PCIe 2.1 x16 | PCIe 3.0 |
| Interfejs | PCIe 3.0 x16 | PCIe 3.0 x16 |
| Długość | 275 mm | 171 mm |
| Grubość | 2-slot | 1-slot |
| Obudowa | brak danych | Full Height/Half Length |
| Dodatkowe złącza zasilania | 1x 6-pin + 1x 8-pin | brak |
Pojemność i typ pamięci VRAM
Parametry pamięci zainstalowanej na Radeon HD 7970 i FirePro W5100: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.
| Typ pamięci | GDDR5 | GDDR5 |
| Maksymalna ilość pamięci | 6 GB | 4 GB |
| Szerokość magistrali pamięci | 384 Bit | 128 Bit |
| Częstotliwość pamięci | 1375 MHz | 1500 MHz |
| Przepustowość pamięci | 264 GB/s | 96 GB/s |
| Pamięć współdzielona | - | - |
Łączność i wyjścia
Lista złącz wideo dostępnych na Radeon HD 7970 i FirePro W5100. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.
| Złącza wideo | 1x DVI, 1x HDMI 1.4a, 2x mini-DisplayPort 1.2 | 4x DisplayPort |
| Eyefinity | + | - |
| HDMI | + | - |
| StereoOutput3D | - | + |
| Ilość złączy DisplayPort | brak danych | 4 |
| Obsługa podwójnego łącza (dual-link) DVI | - | + |
| Wyjście komponentowe video HD | - | + |
Obsługiwane technologie
Wymienione są tutaj obsługiwane Radeon HD 7970 i FirePro W5100 rozwiązania technologiczne oraz interfejsy API. Takie informacje będą potrzebne, jeśli do karty graficznej wymaga się obsługi określonych technologii.
| CrossFire | + | - |
| FreeSync | + | - |
Zgodność z API i SDK
Interfejsy API obsługiwane przez Radeon HD 7970 i FirePro W5100, włączając ich poszczególne wersje.
| DirectX | DirectX® 11 | 12 (12_0) |
| Model cieniujący | 6.5 (5.1) | 6.3 |
| OpenGL | 4.6 | 4.6 |
| OpenCL | 2.1 (1.2) | 2.0 |
| Vulkan | - | 1.2.131 |
Wydajność syntetycznego benchmarku
Oto wyniki testu Radeon HD 7970 i FirePro W5100 na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.
Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego
To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.
Passmark
Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.
Wydajność w grach
Wyniki Radeon HD 7970 i FirePro W5100 w grach, wartości są mierzone w FPS.
Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC
Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:
| 900p | 105
+75%
| 60−65
−75%
|
| Full HD | 93
+86%
| 50−55
−86%
|
Koszt jednej klatki, $
| 1080p | 5.90 | brak danych |
Wydajność FPS w popularnych grach
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 70−75
+77.5%
|
40−45
−77.5%
|
| Cyberpunk 2077 | 24−27
+85.7%
|
14−16
−85.7%
|
| Resident Evil 4 Remake | 24−27
+85.7%
|
14−16
−85.7%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 55−60
+86.7%
|
30−33
−86.7%
|
| Counter-Strike 2 | 70−75
+77.5%
|
40−45
−77.5%
|
| Cyberpunk 2077 | 24−27
+85.7%
|
14−16
−85.7%
|
| Far Cry 5 | 40−45
+75%
|
24−27
−75%
|
| Fortnite | 70−75
+85%
|
40−45
−85%
|
| Forza Horizon 4 | 50−55
+80%
|
30−33
−80%
|
| Forza Horizon 5 | 40−45
+90.5%
|
21−24
−90.5%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 45−50
+91.7%
|
24−27
−91.7%
|
| Valorant | 110−120
+85%
|
60−65
−85%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 55−60
+86.7%
|
30−33
−86.7%
|
| Counter-Strike 2 | 70−75
+77.5%
|
40−45
−77.5%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 212
+76.7%
|
120−130
−76.7%
|
| Cyberpunk 2077 | 24−27
+85.7%
|
14−16
−85.7%
|
| Dota 2 | 85−90
+88.9%
|
45−50
−88.9%
|
| Far Cry 5 | 40−45
+75%
|
24−27
−75%
|
| Fortnite | 70−75
+85%
|
40−45
−85%
|
| Forza Horizon 4 | 50−55
+80%
|
30−33
−80%
|
| Forza Horizon 5 | 40−45
+90.5%
|
21−24
−90.5%
|
| Grand Theft Auto V | 45−50
+77.8%
|
27−30
−77.8%
|
| Metro Exodus | 24−27
+85.7%
|
14−16
−85.7%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 45−50
+91.7%
|
24−27
−91.7%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 30−35
+83.3%
|
18−20
−83.3%
|
| Valorant | 110−120
+85%
|
60−65
−85%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 55−60
+86.7%
|
30−33
−86.7%
|
| Cyberpunk 2077 | 24−27
+85.7%
|
14−16
−85.7%
|
| Dota 2 | 85−90
+88.9%
|
45−50
−88.9%
|
| Far Cry 5 | 40−45
+75%
|
24−27
−75%
|
| Forza Horizon 4 | 50−55
+80%
|
30−33
−80%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 45−50
+91.7%
|
24−27
−91.7%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 30−35
+83.3%
|
18−20
−83.3%
|
| Valorant | 110−120
+85%
|
60−65
−85%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 70−75
+85%
|
40−45
−85%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 24−27
+100%
|
12−14
−100%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 95−100
+90%
|
50−55
−90%
|
| Grand Theft Auto V | 18−20
+90%
|
10−11
−90%
|
| Metro Exodus | 14−16
+87.5%
|
8−9
−87.5%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 100−110
+75%
|
60−65
−75%
|
| Valorant | 130−140
+80%
|
75−80
−80%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 35−40
+94.4%
|
18−20
−94.4%
|
| Cyberpunk 2077 | 10−12
+83.3%
|
6−7
−83.3%
|
| Far Cry 5 | 27−30
+75%
|
16−18
−75%
|
| Forza Horizon 4 | 30−35
+93.8%
|
16−18
−93.8%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 18−20
+80%
|
10−11
−80%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 27−30
+75%
|
16−18
−75%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 8−9
+100%
|
4−5
−100%
|
| Grand Theft Auto V | 24−27
+100%
|
12−14
−100%
|
| Metro Exodus | 9−10
+80%
|
5−6
−80%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 16−18
+88.9%
|
9−10
−88.9%
|
| Valorant | 65−70
+97.1%
|
35−40
−97.1%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 18−20
+80%
|
10−11
−80%
|
| Counter-Strike 2 | 8−9
+100%
|
4−5
−100%
|
| Cyberpunk 2077 | 4−5
+100%
|
2−3
−100%
|
| Dota 2 | 45−50
+91.7%
|
24−27
−91.7%
|
| Far Cry 5 | 12−14
+85.7%
|
7−8
−85.7%
|
| Forza Horizon 4 | 21−24
+83.3%
|
12−14
−83.3%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 12−14
+100%
|
6−7
−100%
|
4K
Epic
| Fortnite | 12−14
+100%
|
6−7
−100%
|
W ten sposób HD 7970 i FirePro W5100 konkurują w popularnych grach:
- HD 7970 jest 75% szybszy w 900p
- HD 7970 jest 86% szybszy w 1080p
Podsumowanie zalet i wad
| Ocena skuteczności działania | 12.55 | 7.21 |
| Nowość | 9 stycznia 2012 | 31 marca 2014 |
| Maksymalna ilość pamięci | 6 GB | 4 GB |
| Pobór mocy (TDP) | 300 Wat | 50 Wat |
HD 7970 ma 74% wyższy zagregowany wynik wydajności, i ma 50% wyższą maksymalną ilość pamięci VRAM.
Z drugiej strony, FirePro W5100 ma przewagę wiekową wynoszącą 2 lata, i ma 500% niższe zużycie energii.
Model Radeon HD 7970 to nasz rekomendowany wybór, ponieważ w testach wydajności pokonuje on FirePro W5100.
Należy przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że Radeon HD 7970 jest przeznaczona dla komputerów stacjonarnych, a FirePro W5100 - dla stacji roboczych.
Inne porównania
Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.
