Radeon RX Vega 56 vs GeForce GT 730

Łączna ocena wydajności

Porównaliśmy Radeon RX Vega 56 i GeForce GT 730, obejmując specyfikacje i wszystkie istotne testy porównawcze.

RX Vega 56
2017, $399
8 GB HBM2, 210 Watt
30.86
+1474%

RX Vega 56 przewyższa GT 730 o aż 1474% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.

Główne szczegóły

Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze Radeon RX Vega 56 i GeForce GT 730, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.

Miejsce w rankingu wydajności207959
Miejsce według popularnościnie w top-10063
Ocena efektywności kosztowej18.110.19
Wydajność energetyczna11.443.11
ArchitekturaGCN 5.0 (2017−2020)Fermi (2010−2014)
KryptonimVega 10GF108
TypDo komputerów stacjonarnychDo komputerów stacjonarnych
Data wydania14 sierpnia 2017 (9 lat temu)18 czerwca 2014 (12 lat temu)
Cena w momencie wydania$399 $59.99

Ocena efektywności kosztowej

Aby uzyskać indeks, porównujemy wydajność kart graficznych i ich koszt, biorąc pod uwagę koszt innych kart graficznych.

RX Vega 56 ma 9432% lepszy stosunek ceny do jakości niż GT 730.

Wykres rozrzutu wydajności do ceny

Dla porównania przedstawiono obecnie popularne karty graficzne.

Szczegółowe specyfikacje

Parametry ogólne Radeon RX Vega 56 i GeForce GT 730: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności Radeon RX Vega 56 i GeForce GT 730, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.

Ilość jednostek cieniujących358496
Częstotliwość rdzenia1156 MHz700 MHz
Częstotliwość w trybie Boost1471 MHzbrak danych
Ilość tranzystorów12,500 million585 million
Proces technologiczny14 nm40 nm
Pobór mocy (TDP)210 Watt49 Watt
Szybkość wypełniania teksturami329.511.2 GT/s
Wydajność zmiennoprzecinkowa10.54 TFLOPSbrak danych
ROPs644
TMUs22416
L1 Cache896 KB128 KB
L2 Cache4 MB256 KB

Współczynnik kształtu i kompatybilność

Informacje na temat zgodności Radeon RX Vega 56 i GeForce GT 730 z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).

InterfejsPCIe 3.0 x16PCIe 2.0 x16
Długość267 mm145 mm
Grubość2-slot1-slot
Dodatkowe złącza zasilania2x 8-pinbrak

Pojemność i typ pamięci VRAM

Parametry pamięci zainstalowanej na Radeon RX Vega 56 i GeForce GT 730: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.

Typ pamięciHBM2DDR3
Maksymalna ilość pamięci8 GB2 GB
Szerokość magistrali pamięci2048 Bit128 Bit
Częstotliwość pamięci800 MHz800 MHz
Przepustowość pamięci409.6 GB/s25.6 GB/s
Pamięć współdzielona-brak danych

Łączność i wyjścia

Lista złącz wideo dostępnych na Radeon RX Vega 56 i GeForce GT 730. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.

Złącza wideo1x HDMI, 3x DisplayPort1x DVI, 1x HDMI 1.3a, 1x VGA
HDMI++

Zgodność z API i SDK

Interfejsy API obsługiwane przez Radeon RX Vega 56 i GeForce GT 730, włączając ich poszczególne wersje.

DirectX12 (12_1)12 (11_0)
Model cieniujący6.45.1
OpenGL4.64.6
OpenCL2.01.1
Vulkan1.1.125N/A
CUDA-2.1

Wydajność syntetycznego benchmarku

Oto wyniki testu Radeon RX Vega 56 i GeForce GT 730 na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.


Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego

To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.

RX Vega 56 30.86
+1474%
GT 730 1.96

Passmark

Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.

RX Vega 56 12912
+1475%
Próbki: 3756
GT 730 820
Próbki: 13322

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike to benchmark DirectX 11 dla komputerów do gier. Zawiera on dwa oddzielne testy pokazujące walkę pomiędzy humanoidem a ognistym stworzeniem, które wydaje się być zrobione z lawy. Wykorzystując rozdzielczość 1920x1080, Fire Strike pokazuje wystarczająco realistyczną grafikę i jest dość wymagający dla sprzętu.

RX Vega 56 20759
+1674%
GT 730 1170

Wydajność w grach

Wyniki Radeon RX Vega 56 i GeForce GT 730 w grach, wartości są mierzone w FPS.

Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC

Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:

Full HD1157−8
−93.9%
1440p77
+1825%
4−5
4K50
+1567%
3−4

Koszt jednej klatki, $

1080p3.47
+59.5%
8.57
1440p5.18
+65.4%
15.00
4K7.98
+60.1%
20.00
  • Koszt jednej klatki w RX Vega 56 jest o 60% niższy w 1080p.
  • Koszt jednej klatki w RX Vega 56 jest o 65% niższy w 1440p.
  • Koszt jednej klatki w RX Vega 56 jest o 60% niższy w 4K.

Wydajność FPS w popularnych grach

Full HD
Low

Counter-Strike 2 170−180
+1660%
10−11
Cyberpunk 2077 70−75
+1675%
4−5
Resident Evil 4 Remake 80−85
+1500%
5−6

Full HD
Medium

Battlefield 5 151
+1578%
9−10
Counter-Strike 2 170−180
+1660%
10−11
Cyberpunk 2077 70−75
+1675%
4−5
Far Cry 5 98
+1533%
6−7
Fortnite 150
+1567%
9−10
Forza Horizon 4 141
+1663%
8−9
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 153
+1600%
9−10
Valorant 190−200
+1550%
12−14

Full HD
High

Battlefield 5 140
+1650%
8−9
Counter-Strike 2 170−180
+1660%
10−11
Counter-Strike: Global Offensive 270−280
+1625%
16−18
Cyberpunk 2077 70−75
+1675%
4−5
Dota 2 130−140
+1600%
8−9
Far Cry 5 93
+1760%
5−6
Far Cry 6 90−95
+1720%
5−6
Fortnite 139
+1638%
8−9
Forza Horizon 4 134
+1575%
8−9
Grand Theft Auto V 94
+1780%
5−6
Metro Exodus 70
+1650%
4−5
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 137
+1613%
8−9
The Witcher 3: Wild Hunt 124
+1671%
7−8
Valorant 190−200
+1550%
12−14

Full HD
Ultra

Battlefield 5 131
+1538%
8−9
Cyberpunk 2077 70−75
+1675%
4−5
Dota 2 130−140
+1600%
8−9
Far Cry 5 89
+1680%
5−6
Forza Horizon 4 109
+1717%
6−7
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 120
+1614%
7−8
The Witcher 3: Wild Hunt 74
+1750%
4−5
Valorant 190−200
+1550%
12−14

Full HD
Epic

Fortnite 108
+1700%
6−7

1440p
High

Counter-Strike 2 70−75
+1750%
4−5
Counter-Strike: Global Offensive 220−230
+1733%
12−14
Far Cry 6 55−60
+1767%
3−4
Grand Theft Auto V 60−65
+1967%
3−4
Metro Exodus 42
+2000%
2−3
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180
+1650%
10−11
Valorant 230−240
+1543%
14−16

1440p
Ultra

Battlefield 5 99
+1550%
6−7
Cyberpunk 2077 30−35
+1600%
2−3
Far Cry 5 74
+1750%
4−5
Forza Horizon 4 88
+1660%
5−6
The Witcher 3: Wild Hunt 55−60
+1733%
3−4

1440p
Epic

Fortnite 74
+1750%
4−5

4K
High

Counter-Strike 2 30−35
+1600%
2−3
Far Cry 6 21−24
+2000%
1−2
Grand Theft Auto V 50
+1567%
3−4
Metro Exodus 27
+2600%
1−2
The Witcher 3: Wild Hunt 44
+2100%
2−3
Valorant 180−190
+1770%
10−11

4K
Ultra

Battlefield 5 55
+1733%
3−4
Counter-Strike 2 30−35
+1600%
2−3
Cyberpunk 2077 14−16 0−1
Dota 2 95−100
+1500%
6−7
Far Cry 5 39
+1850%
2−3
Forza Horizon 4 59
+1867%
3−4
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 44
+2100%
2−3

4K
Epic

Fortnite 37
+1750%
2−3

W ten sposób RX Vega 56 i GT 730 konkurują w popularnych grach:

  • RX Vega 56 jest 1543% szybszy w 1080p
  • RX Vega 56 jest 1825% szybszy w 1440p
  • RX Vega 56 jest 1567% szybszy w 4K

Podsumowanie zalet i wad


Ocena skuteczności działania 30.86 1.96
Nowość 14 sierpnia 2017 18 czerwca 2014
Maksymalna ilość pamięci 8 GB 2 GB
Proces technologiczny 14 nm 40 nm
Pobór mocy (TDP) 210 Wat 49 Wat

RX Vega 56 ma 1474% wyższy zagregowany wynik wydajności, ma przewagę wiekową wynoszącą 3 lata, ma 300% wyższą maksymalną ilość pamięci VRAM, i ma 65% bardziej zaawansowany proces litografii.

Z drugiej strony, GT 730 ma 77% niższe zużycie energii.

Model Radeon RX Vega 56 to nasz rekomendowany wybór, ponieważ w testach wydajności pokonuje on GeForce GT 730.

Inne porównania

Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.

Oceny społeczności

Tutaj możesz zapoznać się z oceną kart graficznych przez użytkowników, jak również samemu je ocenić.


4.2 1031 głosów

Oceń Radeon RX Vega 56 w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 7385 głosów

Oceń GeForce GT 730 w skali od 1 do 5:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pytania i komentarze

Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat Radeon RX Vega 56 lub GeForce GT 730, zgodzić się lub nie z naszymi ocenami, albo zgłosić błędy lub nieścisłości na stronie.