Radeon RX 8060S vs GeForce RTX 5050
Łączna ocena wydajności
Porównaliśmy Radeon RX 8060S z GeForce RTX 5050, w tym specyfikacje i dane dotyczące wydajności.
RTX 5050 przewyższa 8060S o minimalny 1% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.
Główne szczegóły
Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze Radeon RX 8060S i GeForce RTX 5050, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.
| Miejsce w rankingu wydajności | 126 | 124 |
| Miejsce według popularności | nie w top-100 | 17 |
| Ocena efektywności kosztowej | brak danych | 97.59 |
| Wydajność energetyczna | brak danych | 23.98 |
| Architektura | RDNA 3.5 (2025−2026) | Blackwell 2.0 (2025−2026) |
| Kryptonim | brak danych | GB207 |
| Typ | Do laptopów | Do komputerów stacjonarnych |
| Data wydania | 6 stycznia 2025 (1 rok temu) | 1 lipca 2025 (1 rok temu) |
| Cena w momencie wydania | brak danych | $249 |
Ocena efektywności kosztowej
Aby uzyskać indeks, porównujemy wydajność kart graficznych i ich koszt, biorąc pod uwagę koszt innych kart graficznych.
Wykres rozrzutu wydajności do ceny
Dla porównania przedstawiono obecnie popularne karty graficzne.
Szczegółowe specyfikacje
Parametry ogólne Radeon RX 8060S i GeForce RTX 5050: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności Radeon RX 8060S i GeForce RTX 5050, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.
| Ilość jednostek cieniujących | 40 | 2560 |
| Częstotliwość rdzenia | brak danych | 2317 MHz |
| Częstotliwość w trybie Boost | 2900 MHz | 2572 MHz |
| Ilość tranzystorów | brak danych | 16,900 million |
| Proces technologiczny | brak danych | 5 nm |
| Pobór mocy (TDP) | brak danych | 130 Watt |
| Szybkość wypełniania teksturami | brak danych | 205.8 |
| ROPs | brak danych | 32 |
| TMUs | brak danych | 80 |
| Tensor Cores | brak danych | 80 |
| Ray Tracing Cores | brak danych | 20 |
| L1 Cache | brak danych | 2.5 MB |
| L2 Cache | brak danych | 24 MB |
Współczynnik kształtu i kompatybilność
Informacje na temat zgodności Radeon RX 8060S i GeForce RTX 5050 z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).
| Interfejs | brak danych | PCIe 5.0 x8 |
| Grubość | brak danych | 2-slot |
| Dodatkowe złącza zasilania | brak danych | 1x 8-pin |
Pojemność i typ pamięci VRAM
Parametry pamięci zainstalowanej na Radeon RX 8060S i GeForce RTX 5050: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.
| Typ pamięci | brak danych | GDDR6 |
| Maksymalna ilość pamięci | brak danych | 8 GB |
| Szerokość magistrali pamięci | brak danych | 128 Bit |
| Częstotliwość pamięci | brak danych | 2500 MHz |
| Przepustowość pamięci | brak danych | 320.0 GB/s |
| Pamięć współdzielona | + | - |
| Resizable BAR | - | + |
Łączność i wyjścia
Lista złącz wideo dostępnych na Radeon RX 8060S i GeForce RTX 5050. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.
| Złącza wideo | brak danych | 1x HDMI 2.1b, 3x DisplayPort 2.1b |
| HDMI | - | + |
Zgodność z API i SDK
Interfejsy API obsługiwane przez Radeon RX 8060S i GeForce RTX 5050, włączając ich poszczególne wersje.
| DirectX | brak danych | 12 Ultimate (12_2) |
| Model cieniujący | brak danych | 6.9 |
| OpenGL | brak danych | 4.6 |
| OpenCL | brak danych | 3.0 |
| Vulkan | - | 1.4 |
| CUDA | - | 12.0 |
| DLSS | - | + |
Wydajność w grach
Wyniki Radeon RX 8060S i GeForce RTX 5050 w grach, wartości są mierzone w FPS.
Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC
Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:
| Full HD | 103
+3%
| 100−110 |
| 1440p | 51
+2%
| 50−55 |
| 4K | 35 | 35−40
+0%
|
Koszt jednej klatki, $
| 1080p | brak danych | 2.49 |
| 1440p | brak danych | 4.98 |
| 4K | brak danych | 7.11 |
Wydajność FPS w popularnych grach
Full HD
Low
| Atomic Heart | 120−130
+0.8%
|
120−130 |
| Counter-Strike 2 | 220−230 | 220−230 |
| Cyberpunk 2077 | 90−95
+4.4%
|
90−95 |
Full HD
Medium
| Atomic Heart | 120−130
+0.8%
|
120−130 |
| Battlefield 5 | 130−140
+3.8%
|
130−140 |
| Counter-Strike 2 | 215
+2.4%
|
210−220 |
| Cyberpunk 2077 | 90−95
+4.4%
|
90−95 |
| Far Cry 5 | 96
+1.1%
|
95−100 |
| Fortnite | 170−180
+1.8%
|
170−180 |
| Forza Horizon 4 | 150−160
+2.7%
|
150−160 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 150−160
+4.7%
|
150−160 |
| Valorant | 230−240 | 240−250
+0.8%
|
Full HD
High
| Atomic Heart | 120−130
+0.8%
|
120−130 |
| Battlefield 5 | 130−140
+3.8%
|
130−140 |
| Counter-Strike 2 | 109 | 110−120
+0.9%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 270−280 | 280−290
+0.7%
|
| Cyberpunk 2077 | 90−95
+4.4%
|
90−95 |
| Far Cry 5 | 95 | 95−100 |
| Far Cry 6 | 110−120
+6.4%
|
110−120 |
| Fortnite | 170−180
+1.8%
|
170−180 |
| Forza Horizon 4 | 150−160
+2.7%
|
150−160 |
| Grand Theft Auto V | 127
+5.8%
|
120−130 |
| Metro Exodus | 95−100
+1.1%
|
95−100 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 150−160
+4.7%
|
150−160 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 140−150
+4.3%
|
140−150 |
| Valorant | 230−240 | 240−250
+0.8%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 130−140
+3.8%
|
130−140 |
| Cyberpunk 2077 | 90−95
+4.4%
|
90−95 |
| Far Cry 5 | 92
+2.2%
|
90−95 |
| Forza Horizon 4 | 150−160
+2.7%
|
150−160 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 150−160
+4.7%
|
150−160 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 101
+1%
|
100−105 |
Full HD
Epic
| Fortnite | 170−180
+1.8%
|
170−180 |
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 71
+1.4%
|
70−75 |
| Counter-Strike: Global Offensive | 280−290
+0.7%
|
280−290 |
| Far Cry 6 | 75−80
+1.3%
|
75−80 |
| Grand Theft Auto V | 70 | 70−75 |
| Metro Exodus | 55−60
+7.3%
|
55−60 |
| Valorant | 270−280
+0.7%
|
270−280 |
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 100−110
+2%
|
100−105 |
| Cyberpunk 2077 | 45−50
+4.4%
|
45−50 |
| Far Cry 5 | 95−100
+3.2%
|
95−100 |
| Forza Horizon 4 | 110−120
+4.5%
|
110−120 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 75−80
+4%
|
75−80 |
1440p
Epic
| Fortnite | 100−110
+7%
|
100−105 |
4K
High
| Counter-Strike 2 | 36
+2.9%
|
35−40 |
| Far Cry 6 | 30−35
+10%
|
30−33 |
| Grand Theft Auto V | 76
+1.3%
|
75−80 |
| Metro Exodus | 35−40
+5.7%
|
35−40 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 65−70 | 65−70 |
| Valorant | 240−250
+2.5%
|
240−250 |
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 60−65
+6.7%
|
60−65 |
| Cyberpunk 2077 | 21−24
+4.8%
|
21−24 |
| Far Cry 5 | 50−55
+8%
|
50−55 |
| Forza Horizon 4 | 75−80
+2.7%
|
75−80 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 55−60
+1.8%
|
55−60 |
4K
Epic
| Fortnite | 50−55
+6%
|
50−55 |
W ten sposób RX 8060S i RTX 5050 konkurują w popularnych grach:
- RX 8060S jest 3% szybszy w 1080p
- RX 8060S jest 2% szybszy w 1440p
- Zawiąż 4K
Podsumowanie zalet i wad
| Ocena skuteczności działania | 39.64 | 40.04 |
| Nowość | 6 stycznia 2025 | 1 lipca 2025 |
RTX 5050 ma 1% wyższy zagregowany wynik wydajności, i ma przewagę wiekową 5 miesięcy.
Biorąc pod uwagę minimalne różnice w wydajności, nie można wyłonić wyraźnego zwycięzcy pomiędzy Radeon RX 8060S i GeForce RTX 5050.
Należy przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że Radeon RX 8060S jest przeznaczona dla laptopów, a GeForce RTX 5050 - dla komputerów stacjonarnych.
Inne porównania
Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.
